Andalúzske pobrežie
Apartmány









PVV SR 2020 - 2024: Je to šanca na úspech, ale ten nepríde automaticky

Vyhlásenie poslankyne NR SR za SaS Mgr. Jany Cigánikovej, MBA, že svojím hlasom nepodporí Programové vyhlásenie vlády SR na obdobie 2020-2024, lebo ... naznačuje rovnako ako v minulosti, že by bolo rizikom zrušiť hlasovanie o takomto dokumente spojenom s vyslovením dôvery, resp. nedôvery vláde SR. So zreteľom na to, že doteraz to vždy bolo tak, že PVV bolo odsúhlasené jednofarebnou, alebo koaličnou väčšinou v parlamente bez akéhokoľvek "zemetrasenia". Nech som sa díval do ktoréhokoľvek civilizovaného štátu v posledných troch desaťročiach, tak som výnimku nenašiel. Rovnako to bude teraz, keď si koaliční poslanci vypočujú, resp. nevypočujú výhrady, resp. kritiku a nesúhlasný postoj opozície k predloženému dokumentu, a napokon PVV sa stane záväzným dokumentom pre činnosť súčasnej vlády SR Igora Matoviča.

Sedemkrát sa naše združenie verejne vyjadrilo za 27 rokov svojej existencie k PVV na základe názorov svojho členstva. Až do prvého a potom aj druhého rozhodnutia voličov o strane SMER SD ako vládnom lídrovi sa k plneniu vyjadrených cieľov niekoľkokrát vrátilo počas toho-ktorého volebného obdobia. Problémy boli s účasťou predstaviteľov vlády vtedy, keď z našej pôdy boli pripomienky, výhrady, kritika, alebo dokonca odmietnutie vývoja vládnej politiky. To sa dialo pravidelne i keď naším záujmom bolo vždy pristupovať k stavu a vývoju našej republiky a spoločnosti vždy konštruktívne vnímajúc prioritne súradnice globálnych problémov, medzinárodných vzťahov, ale aj sociálnych potrieb a tiež pnutí, ako aj neúmyselných chybných rozhodnutí a "šľapákov".

Pred dvoma rokmi sme vládnej koalícii SMER SD, SNS a MOST - HÍD odkázali po deprimujúcich a nebezpečných turbulenciách v spoločnosti a v samotnej koalícii v dôsledku  domáceho tlaku, no i zahraničných aktivít, ako aj vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, aby prijali myšlienku predčasných parlamentných volieb. Nestalo sa tak, a potom za obdobie do tohtoročných parlamentných volieb vyplávalo na povrch toľko škandálov, ba až absurdít, že v spoločnosti dozrieval u možných voličov názor o nevyhnutnosti zmeny, či skôr výmeny politických garnitúr. Predzvesťou boli prezidentské voľby a vskutku kandidát za SMER SD nemohol uspieť proti Zuzane Čaputovej. Výsledok parlamentných volieb by bol ešte hrozivejší, keby PS - Spolu neboli koalíciou. A tak premiér Peter Pellegrini a zopár jeho ministrov nemohli zvrátiť vývoj verejnej mienky.

Vytvorenie štvorkoalície s ústavnou väčšinou v parlamente sa síce zrodilo neľahko, ale je realitou. Po jej vytvorení a dohovore na parlamentných, vládnych a rezortných pozíciách sa tvorilo Programové vyhlásenie vlády. Avšak už pod nebývalým tlakom zodpovednosti za riešenie zdravotníckych, sociálnych, ekonomických a spoločenských problémov spôsobených novým koronavírusom a ním vyvolávaným ochorením Covid-19. Dokument, ktorý dostal zákonodarný zbor, preštudovali doma a v zahraničí odborne, profesijne aj charakterove renomovaní členovia združenia. Bolo ich dvanásť /a ja/, z ktorých deväť dospelo k záveru, že ide o netradične spracovaný dokument. Jednak formou a štruktúrou, no aj absenciou hodnotenia a domáceho riešenia medzinárodných a hospodárskych vzťahov, a vo viacerých prípadoch aj terminologicky.

Odhliadnuc od niekoľkých nepochopiteľných odkazov a náznakov možných riešení, ktoré sa ukážu časom buď ako nepresne formulované, alebo ako problémové a neprijateľné svojím obsahom, či dokonca prekonané, tak život pokračuje. Príkladom môže byť vydávanie vládneho "vestníka" o rozhodnutiach štátnych orgánov dodávaného do každej domácnosti. PVV je však dokument s najobsiahlejším výpočtom toho, čo štát, jednotlivé rezorty a vôbec  celá spoločnosť potrebujú po roku 1989. A samozrejme z pohľadu vlády a jej jednotlivých členov s ústavnou parlamentnou väčšinou, čo však neznamená, že z vôle všetkých občanov, keďže volebná účasť bola necelých 66 percent. Aj dnes však musí platiť "Vox populi Vox dei" a po štyridsiatich dňoch života vlády je prioritou, aby jej parlament vyslovil dôveru. A tej potom nebude nič brániť, aby korigovala po vzájomnej dohode v koalícii niektoré zámery. Bolo by na úžitok vlády a vládnutiu, ak by sa neopakovala tradičná chyba volebných víťazov, teda skĺznutie k politickému a "inému" vydieraniu.

Situácia tejto vlády je nemenej zložitá ako každej po prírodnej katastrofe alebo po svetovej, regionálnej, príp. lokálnej vojne, alebo postihnutej blokáciou, či akýmikoľvek reštrikciami. Nie je imúnna voči chybám, a nemožno jej vyčítať, že dochádza už aj dnes k personálnym nezhodám, alebo aj názorovým nezhodám. Ani táto vláda sa nevyhne chveniam, trebárs v pozemkovej agende a v zabezpečovaní majetkov štátu, ale ani v oblasti financií, lebo nie všetci sú imúnni voči lákadlám a túžbam po bohatstve a po bezproblémovom živote. Bude aj "bratríčkovanie", ale vždy sa bude treba dívať a hodnotiť, kto a prečo, a za koľko predal svoju česť, alebo, čo stačilo, aby prišiel o zdravý úsudok, alebo o rozum. Týka sa to aj vzťahu k rôznym hodnoteniam, napríklad prestížneho komparatívneho hodnotenia štátov WEFom, o ktoré sa pričinilo naše združenie v roku 1996, a potom sme ho aj v minulom decéniu neraz adresne kritizovali trebárs za "čudný" výber respondentov. Budú aj takí jednotlivci, ktorí budú konať tak akoby boli najmúdrejší, ba dokonca "vyvolenými".

Rozhodnutie väčšiny našich posudzovateľov PVV SR 2020-2024, aby sme sa k nemu vrátili na záver jesene tohto roka, je korektným.  Potvrdzuje naše "želanie na štvrtú", aby sa tie veci - úlohy, ktoré sú najvýznamnejšie pre život štátu a jeho občanov realizovali a postupne sa z vládnej agendy vytratilo to, čo by bolo kontraproduktívne a rozvracajúce spoločnosť. V nejednom smere to bude vyžadovať nebývalé pracovné vypätie a obetavosť. Platiť by malo aj to, že bez histórie, bez dávnej a novodobej minulosti nemôže byť súčasnosť ani budúcnosť, nemôže jestvovať vždy o voľačo plnší a svojím spôsobom šťastnejší život jednotlivcov, rodiny a vôbec celej spoločnosti. A tak si pripomínam v tejto súvislosti hodnotenie vývoja kardinálom Korcom, naším vzácnym členom z roku 2001, keď povedal : "...Príčiny neúspechov? Okrem zlyhávania ľudí, okrem chamtivosti, ktorá sa mnohých zmocnila, sú tu aj veci, ktoré sme predsa len aj zdedili. Aj rozleptané charaktery, aj devastovaná morálka. Naozaj si aj ja myslím, že nijaký život národa, nijaké hospodárstvo nie sú možné bez duchovného ľudského rozvoja, bez rozvoja úcty k človeku, k rodine, k národu a štátu, bez úcty k svedomiu a morálke, bez solídnej výchovy k opravdivým hodnotám."


V Bratislave, 23. apríla 2020

Dr. Peter Kasalovský,
predstaviteľ združenia Neformálne ekonomické fórum Hospodársky klub
a jeho Medzinárodného mierového výboru od 1993. roka


S týmto stanoviskom vyjadrilo súhlas 33 osobností z celkového počtu tridsaťtri oslovených:
spolupredsedovia výboru a podpredsedovia výboru, dostupní členovia výboru,
ako aj renomovaní odborníci vedy, ekonómie, hospodárskych rezortov a podnikatelia,
práva, zdravotníctva, bezpečnosti a obrany, medzinárodných vzťahov a diplomacie
a ďalší činitelia politického, verejného, spoločenského a hospodárskeho života SR.