Andalúzske pobrežie
Apartmány









Podnet na otvorený list združenia vládam Ruska, USA a európskych štátov a Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) na tému:

"Všeobecná mobilizácia za dôstojný a bezpečný život v mieri je nevyhnutná"

Viac ako dve dekády po konci studenej vojny disponujú všetky jadrové mocnosti sveta približne 17 000 kusmi jadrových hlavíc, z ktorých len asi 4 200 je v operatívnom stave, teda pripravených na použitie. Izrael sa opäť neuvádza, ale podľa ruských spravodajských zdrojov vlastní 80 jadrových striel a podľa západných zdrojov len 60 ks.

Odhadované počty jadrových hlavíc vo svete

Krajina

Počet hlavíc v operatívnom stave

Celkový počet hlavíc

1. jadrový test

Rusko

1 800

8 500

1949

USA

1 950

7 700

1945

Francúzsko

290

300

1960

Čína

zrejme žiadne

250

1964

Británia

160

225

1952

Pakistan

zrejme žiadne

110

1998

India

zrejme žiadne

100

1974

KĽDR

zrejme žiadne

menej než 10

2006



Scenár totálnej jadrovej vojny

Ekvivalent tohto jadrového šialenstva v tonách TNT neviem určiť, ale k samotným zbraniam:
  1. K výbuchu bude privedené množstvo zbraní, ktoré sa rovnajú približne 10 000 megaton TNT, čo by malo predstavovať asi 60 % použitého jadrového arzenálu.
  2. To percentuálne množstvo predstavuje objem, ktorý spolu so 4 200 okamžite použiteľných zbraní privedú k výbuchu. Možno ešte dajú do pohybu rovnaké množstvo, ale to bude všetko. Zvyšok jadrovej munície ostane už nepoužiteľný v dôsledku následkov vojny.
  3. Z uvedeného počtu vojensky použitej jadrovej munície vybuchne 90 % nad územím Severnej Ameriky, Európy a Ázie s najväčšou koncentráciou výbuchov nad územím EÚ a Arktídou. V Európe možno ..."živí budú závidieť mŕtvym"... ako hovoria americkí umelci v sci-fi dráme zo roku 1983 The Day After.
  4. Až 10 % použiteľnej munície vybuchne nad Afrikou, Latinskou Amerikou a Oceániou v dôsledku zlyhania techniky, čo bude spôsobené následkami prvotných jadrových úderov. Ale aj taktickými politickými rozhodnutiami vedenia vojny.
  5. Skoro polovica výbuchov bude situovaná ako pozemný výbuch na využitie možnosti vysokého rádioaktívneho zamorenia veľkej časti napadnutého územia.
  6. Až 45 % jadrovej munície sa využije na výškové výbuchy so zámerom vysokého smrtiaceho účinku a využitia EMP (elektromagnetický úder na ničenie nechránených elektronických zariadení). Asi 5 % časť munície bude využitá aj vo vesmíre na oslepenie a zničenie navigačných systémov GPS, GLONAS a pod.
  7. Výbuchy vo vesmíre môžu viesť k rozkmitaniu magnetického poľa Zeme a až k zániku Van Allenových radiačných pásov, čím sa na povrch planéty dostane kozmické žiarenie a aj žiarenie samotného Slnka. Aj preto boli zakázané jadrové skúšky v ovzduší a vo vesmíre práve po pokusoch riadených Van Allenom.
  8. Vzhľadom na odhadovaný počet kusov jadrovej munície na vojenské účely je možné, že budú použité aj proti mestám zahrnúcim počet nad 60 000 stálych obyvateľov.
  9. Pri použití termonukleárnych hlavíc bude účinok znásobený, pretože ide o zbrane väčšieho kalibru a teda aj TNT ekvivalentu.
Základné prírodné následky:
  1. V prvej hodine totálnej jadrovej vojny zahynie 1 ,75 mld. obyvateľstva planéty. Zranených bude 1,6 miliardy ľudí. Z nich jedna miliarda zahynie do 3 – 10 dní bez lekárskej pomoci. Pokiaľ sa vojna predĺži na niekoľko dní, budú tieto straty a zranenia o tretinu väčšie.
  2. Pod vplyvom vojny dôjde k obrovským požiarom a pri 50 % pozemných výbuchov sa do odrušia dostane obrovské množstvo prachového materiálu, ktoré zapríčiní zníženie prieniku svetla na planétu a nastane tzv. "jadrová noc". Tá potrvá podľa modelov niekoľko týždňov až približne 9-12 mesiacov.
  3. Toto množstvo prachového materiálu môže takmer okamžite znížiť priemernú teplotu planéty o dva stupne, čo z hľadiska meteorologických poznatkov povedie k tzv. „radikalizácii počasia“. Odhadnuteľné nie sú sily búrok a množstvo zrážok v ionizovanom vzduchu po jeho rádioaktívnom ožiarení výbuchmi rozptýleného rádionuklidov zmiešaných s pôdou. Zatiaľ sa nedarí namodelovať možný skleníkový efekt a tým zvýšenie priemernej teploty planéty, ktorý by mohol nastať s viac ako trojmesačným oneskorením po totálnej jadrovej vojne.
  4. Uvoľnenie veľkého množstva chemikálii požiarmi a ich vystúpenie do najvyšších vrstiev atmosféry povedie k rozrušeniu ozónovej vrstvy počas „jadrovej noci“. Po jej odznení asi o 9 až 12 mesiacoch na zem prenikne ÚV žiarenie, ktoré zničí neprispôsobivé rastlinstvo a zvieratstvo. To zapríčiní rozrušenie potravinového reťazca a nastane hlad v celej jeho zvyškovej hierarchie vrátane ľudí.
  5. Devastácia pôdy v niekoľkých prípadoch umožní síce rast rastlín a aj rozmnožovanie zvierat, ako preukázali naši vedci po havárii v Černobyle, ale zamorenie prostredia bude spôsobovať zvyšovanie kumulatívnej dávky ožiarenia takže krajina bude dlhodobo neobývateľná. Černobyl a Fukušima pritom boli haváriami bez atmosférických sprievodných javov jadrovej vojny.
  6. Globálne zamorenie ovzdušia a pôdy rádionuklidmi pôsobí dvoma smermi: jednak sa zvyšuje počet mutácií časti flóry a fauny a pre človeka to znamená zdravotnú záťaž vedúcu k rakovinovým ochoreniam, ochoreniam krvotvorby a degeneratívnym zmenám ľudských plodov.
    .
    .
    .
    Dlhodobé následky a nová metodika výskumu podliehajú utajeniu.
Základné sociálne následky:
  1. Pri úmrtí takého veľkého množstva ľudí sa rozpadnú takmer všetky sociálne systémy riadenia. Poľnohospodárska výrobe nebude schopná zabezpečiť potraviny. Surovinové hospodárstvo sa naruší do takej miery, že hromadná výroba nebude možná. Týka sa to aj liekov a zdravotníckych pomôcok.
  2. Správne systémy spoločnosti sa rozpadnú v dôsledku radiačného zamorenia. Zasiahne to najmä zdravotný personál a bezpečnostný personál, ktorý pri manipulácii so zranenými a prácou v silne zamorenom teréne bude vystavený enormnej radiačnej záťaži. Tým sa ich počet úmrtiami zníži až na hranicu funkčnosti.
    .
    .
    .

    Ostatné sociálne dôsledky a ich riešenie podlieha utajeniu. USA prakticky odskúšali bankrot štátu na Argentíne a z toho vznikla príručka pre katastrofy vedúce k rozpadu sociálnych riadiacich mechanizmov.


Materiál vychádza :

Zo záverov komisie WHO z 24. marca až 14. mája 1983
Ak referenčné údaje výskumu boli využité poznatky z jadrových výbuchov v Hirošime a Nagasaky
Ide o: "Doklad medzinárodnej komisie expertov v oblasti medicíny a všeobecnej zdravotnej starostlivosti zverejnenej v rezolúcii WHA34.38"
POZNÁMKY AUTORA

  1. Na základe zmeny kvality jadrových zbrani a zmene demografických údajov od roku 1983, zmeny spôsobu produkcie potravín, bola využitá značná časť metodiky tohto dokumentu k spresneniu následkov totálnej jadrovej vojny.
  2. Okrem toho boli vyhodnotené vojenské doktríny nasadenia jadrových zbraní ich vlastníkmi. Izrael má v doktríne zničenie miest a to aj Spojencov, čo vychádza z ich ortodoxnej náboženskej doktríny a výlučnosti. Kým do roku 1983 okrem USA vojenské doktríny uvádzali použitie jadrových zbraní len v súvislosti s obranou, v súčasnosti z hľadiska skrátenia časového faktora vedenia totálnej vojny, ktorý sa počíta v minútach, bolo od obranných doktrín využitia jadrovej munície upustené.
  3. Ďalej bola vyhodnotená organizácie spôsobu civilnej ochrany, ktorá je vedome alebo nevedome značne podcenená, alebo jej nie je venovaná žiadna pozornosť. Najprepracovanejší systém CO v Európe majú Švajčiari.
  4. Zmena je aj v kvalite jadrových zbraní, ale tie sú v dôsledku utajovania nedostupné a tak sa ráta pri vedení totálnej jadrovej vojny len zo základnými druhmi: atómová bomba, vodíková bomba, kobaltová bomba, neutrónová bomba.
  5. Ostané dva scenáre použitia jadrových zbraní uvedené v citovanom dokumente ostali nedotknuté.

-sch-vs-