CHF27,314 Sk
CZK1,193 Sk
  Štvrtok  28.Októbra 1999

Absolútna zbierka trofejí

Tokio (TASR) - Nadvláda japonského džuda, ktoré na tohtoročnom vrcholnom podujatí - majstrovstvách sveta v Birminghame dominovalo s 11 medailami (8-2-1) a vybojovalo si aj najväčší počet 10 miesteniek na OH v Sydney, sa prejavila aj pri udeľovaní tohtoročných najvýznamnejších trofejí Medzinárodnej džudistickej federácie IJF. Za džudistu roka vyhlásila IJF Šiniči Šinoharu, ktorý sa ovenčil dvoma titulmi majstra sveta v hmotnostiach +100 a open kategórii. Z trónu najlepšieho borca zosadil Francúza Davida Douilleta, ktorý v Birminghame chýbal pre zranenie chrbta. Džudistkou roka nemohol byť nikto iný ako Japonka Ryoko Tamurová v hmotnosti do 48 kg, ktorá si vybojovala vo svojej brilantnej kariére už štvrtý titul majsterky sveta. Ippon trofeje za najrýchlejšie víťazstvá na tatami, ktoré sponzorovala japonská firma Mizuno, nesú tiež japonskú visačku, medzi mužmi ju získal Šiniči Šinohara po dvoch ukážkových ipponoch na MS vo finále +100 a open. Víťazkou ipponov sa medzi ženami stala Keiko Maedová, kráľovná kategórie do 63 kg. Každý jeden zo svojich piatich zápasov končila na MS s ipponom a jej priemer predčasne skončených zápasov bol unikátny so 17 sekundami.