Hospodársky denník
USD41,823 Sk
EUR43,483 Sk
CHF27,019 Sk
CZK1,193 Sk
  Streda  10.Novembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Reálnych 25 %?

Zníženie dane z príjmov právnických osôb (PO) zo súčasných 40 na 25 % pripustila ministerka B. Schmögnerová len za predpokladu zrušenia všetkých odpočítateľných položiek daňového zákl. . .

Zlé úvery

Podiel klasifikovaných úverov na celom objeme úverov poskytnutých bankovým sektorom ČR vzrástol na konci septembra na 31,5 % (311,2 mld. Kč) z 26,7 % (263,4 mld. Kč) koncom uplynulého roka. . .

Rast produktivity

Svetová produkcia ocele dosiahne tento rok vyše 800 mil. ton a na budúci rok by mala vzrásť asi o 5 %, pričom dochádza aj k zotaveniu cien. V oceliarstve sa nielen inovuje a klesá . . .

Rozhodujúca cena nerozhodla

Prerobil štát 3 milióny na verejnej súťaži Ústredného daňového riaditeľstva?Ústredné daňové riaditeľstvo (ÚDR) SR pravdepodobne zaplatilo tento rok z prostriedkov štátne. . .

Daňové zaťaženie sa nezníži, iba presunie

Kde zostali sľuby M. Dzurindu a ľavicová politika SDĽ?
Daňový a následne aj rozpočtový chaos vyvoláva snaha vlády udržať požadované parametre deficitu št. . .

Prerozdelenie sladu

Fond trhovej regulácie rozhodol
Zásady regulácie trhu s mliekom a mliečnymi výrobkami v roku 2000, návrh na subvenčný vývoz sladu a trhový poriadok pre cukor prerokovala včera. . .

Nový balík

Japonská vláda pripravila nový balík opatrení na podporu konjunktúry v objeme 15 bil. Na priamu podporu dopytu poskytne štát okolo 7 mld. JPY. Balík by mal byť zameraný na podporu malých . . .

Uľahčiť dolarizáciu

Senátor Connie Mack predložil v pondelok návrh zákona, ktorý by krajinám s mladou trhovou ekonomikou uľahčil zrušiť vlastné meny a namiesto nich prijať americký dolár. Zákon urču. . .

Kľúčová dohoda

Clintonova administratíva upravila svoje požiadavky uvoľnenia prístupu na čínsky trh tak, aby kompromis bol pre Čínu najprijateľnejší a dosiahla sa dohoda o podmienkach vstupu Pekingu. . .

KTG upozorňuje

Nemecká nukleárna spoločnosť (KTG) vyhlásila, že úspechy Nemecka pri výraznom znižovaní emisií skleníkových plynov tým, že podporuje úspory energie a používanie obnoviteľných foriem. . .

Export nestačí

Priemyselná produkcia v ČR v septembri klesla medziročne o 2,2 %, za tri štvrťroky o 5,2 % a po očistení od sezónnych vplyvov o 5,5 %. Tržby (v stálych cenách) z priemyselnej činnos. . .

Budú prepúšťať?

Samosprávy a návrh rozpočtu
Podľa poslednej pracovnej verzie návrhu štátneho rozpočtu na rok 2000 vláda nevyhovie požiadavkám samosprávy a namiesto nimi požadovaných 9,8 mld. Sk. . .

Nové riešenia

Rozvoj dopravy, pôšt a telekomunikácií v SR bude ťažiskovou témou zasadnutia Rady pre hospodársky rozvoj SR. Hlavný referát prednesú Ján Jasovský a Ján Mikolaj. Podujatie sa uskutočn. . .

Prvá v SR

Ako prvá banka v SR prichádza od dnešného dňa Dopravná banka v Banskej Bystrici s doplnkovým poistením vkladov klientov a podnikateľov prostredníctvom nových produktov D+D účet a a D+D v. . .

Dobrý kontrakt

Kontrakt na obnovu štyroch blokov elektrárne podpísali v októbri zástupcovia Slovenských energetických strojární , a. s., Tlmače a maďarskej firmy AES TISZA Erömü KFT. Majiteľom el. . .

Rekonštrukcia

Slovenské elektrárne, a. s., vyhlásili verejnú obchodnú súťaž na rekonštrukciu 110 kV rozvodne Prečerpávajúcej vodnej elektrárne Dobšiná. Obnova rozvodne, ktorá je v prevádzke u. . .

Chcú 4,6 mld.

S minimálnou úhradou vo výške 4,664 mld. Sk zo strany štátu počíta návrh zmluvy o výkonoch vo verejnom záujme na budúci rok, ktorý schválila správna rada Železníc SR. V prípade. . .

Podpora rozvoja

Slovenská národná agentúra pre zahraničné investície a rozvoj (SNAZIR), v spolupráci so spoločnosťou B+ Center, v rámci projektu Invest Fórum pripravuje prezentácie SR v zahrani. . .

Nespokojnosť s návrhmi

Zelená pre novely daňových zákonov
Legislatívna rada vlády (LRV) SR včera už druhý deň rokovala o daňových zákonoch, ktorých príprava súvisí s prijímaním štátneho rozpočt. . .

Nepopulárny, no úspešný...?

Rezort financií zhodnotil svoje ročné pôsobenie
Ministerstvo financií (MF) SR pripravilo v tomto roku viac ako 40 zákonných a podzákonných noriem - povedala to včera. . .

Obchodná misia

Obchodné oddelenie Veľvyslanectva SR v Kodani v spolupráci s Fondom na podporu zahraničného obchodu zorganizovalo štvordňovú pracovnú návštevu Dánska pre členov Zväzu mäsiarov SR z. . .

Bez kolízií a incidentov

I. Saktor nepovažuje masovosť za rozhodujúcu
Rozdávaním letákov informujúcich o troch hlavných požiadavkách KOZ - zvýšiť mzdy, znížiť dane a nezamestnanosť - sa včera . . .

Pokles zisku

Fragopolis, a. s., Prešov dosiahol za 9 mesiacov tohto roka zisk pred zdanením 9,8 mil. Sk pri tržbách vo výške 130 mil. Sk. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška to predstavuj. . .

Verejné obstarávanie inak

Nový zákon, úrad, formy i živnosti
Nový zákon o verejnom obstarávaní, ktorý nadobudne účinnosť 1. januára 2000, by mal okrem sfunkčnenia kontroly používania verejných . . .

Trnava v Prahe

Krajský úrad v Trnave spolu s Regionálnou komorou SOPK a Slovenským inštitútom v Prahe dnes otvoria trojdňovú prezentáciu Trnavského kraja v hlavnom meste ČR. Predstaví sa tam 30 . . .

Strany a hnutia

SOP - Strana občianskeho porozumenia zamieta návrh, ktorý zakazuje súčasné poberanie dôchodku a mzdy. Podľa M. Mesiarika je takýto návrh v rozpore s Ústavou SR a nevyrieši ani pro. . .

Printing ´99

Vo Výstavnom a v kongresovom centre Incheba v Bratislave sa začal medzinárodný veľtrh polygrafie, papierenského priemyslu, obalov a baliacej techniky - Printing '99. K sprievodným po. . .

Práca pre Východ i Západ

VÚJE s dominantným postavením v energetike
Z Výskumného ústavu jadrových elektrární (VÚJE) so sídlom v Trnave sa stala renomovaná medzinárodná inštitúcia, ktorej služby. . .

Lákajú zahraničný kapitál

Slovenská poisťovňa navýši základné imanie
Na základe žiadosti akcionára navrhuje predstavenstvo a. s. Slovenská poisťovňa (SP) vykonať zvýšenie jej základného imania,. . .

Preddavky verzus daň?

Komentuje Dagmar Piršelová
Zámer vlády znížiť daň z príjmov právnických osôb na 25 % vraj nebude mať priamy vplyv na štátny rozpočet roku 2000, ale až v roku 2001. Takto . . .

Komu má poslúžiť skorá likvidácia prepravcov ?

Komentuje Jozef Kunik
Občania, najmä krajských miest, mali včera možnosť sledovať priebeh protestnej odborárskej akcie, počas ktorej popoludní n. . .

Hra o trpezlivosť

Komentuje Zdena Rabyová

Hoci veľký septembrový míting odborárov vyvolal inú reakciu, ako očakávali, ich protesty neutíchajú. Naopak. Svoje kroky chcú radikalizovať, aby . . .

Získajú staré pozície?

Do skončenia osevu pšenice už len 42 000 ha
V rámci jesenných osevov ozimných obilnín a repky ozimnej slovenskí poľnohospodári doteraz vysiali už 337 548 hektárov ozimne. . .

Pracovná verzia Ústavy SR

Návrhy zmien v ústave o referende a súdnej rade
Podľa pracovnej verzie návrhu zmien v Ústave SR bude mať jej piata hlava v časti o referende niektoré spresnené ustanov. . .

Ťažko sa napráva zbytočné zdržanie

Proces integrácie Slovenska do Európskej únie a NATO
Začiatok dnešného úspechu prístupového procesu siaha do obdobia existencie bývalého Česko-Slovenska a je. . .

Veľký priestor pre ombudsmana

O financovaní politických strán a vlastných aktivitách
Riešenie financovania politických strán je dosť podstatný prvok pri odvíjaní klbka korupcie v našej spoločno. . .

Diagnóza: Strach z lietania

Všade je ticho, cestujúci podriemkavajú, čítajú, počúvajú hudbu alebo jednoducho pozerajú von z malých okienok. Náhle sa však lietadlo začne pohojdávať. V takýchto . . .

Na linke psychologička

Pracujem ako majster vo výrobe. Onedlho odchádza môj nadriadený do dôchodku a ja mám postúpiť na jeho miesto. Aj keď z mojej terajšej funkcie mám isté skúsenosti z práce s . . .

Ideálny manažérsky vek

Priemerný vek najúspešnejších amerických manažérov je päťdesiatšesť rokov, žiadne tabuľky ani iné metódy na výpočet optimálneho veku manažéra či úspešného vlastníka neexist. . .

Verte svojej intuícii

Za každým správnym rozhodnutím stojí podivuhodná schopnosť mozgu, ktorej vravíme intuícia. Niekedy ju považujeme za čuch pre vec, inokedy za šiesty zmysel. Ak nám radí čosi, . . .

Vizitky sú kľúčom

Určite nemáte problémy s tým, ako sa správať k svojim obchodným partnerom, spolupracovníkom, zamestnancom, priateľom. Ak si však chcete overiť, či vždy konáte správne alebo jest. . .

Ako uspieť

Americká obchodná komora nedávno uverejnila súhrn pravidiel, ktoré by bolo možné nazvať morálnym podnikateľským kódexom. Odborníci tvrdia, že i napriek zdanlivej jednoduchosti sú mimori. . .

Cesty k miliónom

Ak počujete, že majetok Billa Gatesa je viac ako jedenásť miliárd dolárov, nepripadáte si ako nula? Ak sa dočítate, že zaplatil tridsať miliónov dolárov za súbor vlastnoručných p. . .

Krása vo viedenskej Secesii

Švajčiar Roman Singer (1938) vystavuje v hlavnej výstavnej sieni Viedenskej Secesie 5 prác pod názvom Inštalácie. Pracuje s rozšíreným poňatím sochy tak, že začleňu. . .

Nielen láska ide cez žalúdok

Nepochybne aj dobrú náladu či celkovú pohodu môže podstatne ovplyvniť chutný pokrm - starostlivo pripravený i servírovaný. Podľa viacerých psychologických štúdií je do. . .

Výbery i nová tvorba

Miro Žbirka je asi jediný náš umelec, ktorému rozdelenie ČSFR nerobí problémy. Je rovnako doma v Bratislave ako v Prahe, kde má rodinu. No nielen preto je známy na obidvoch s. . .

To najlepšie

Prehliadka desiatky najhodnotnejších slovenských filmov 90. rokov bude od 18. do 24. novembra v bratislavskom Charlie centre. Vo výbere toho najlepšieho zo slovenskej kinematogr. . .

Discovery zvyšuje mutácie

Zvýšený rozsah českej a slovenskej jazykovej mutácie, ako aj väčší počet vysielacích hodín ponúka od 1. novembra svojím divákom v SR a ČR kanál Discovery Channel. O. . .

Internet aj na trhu s umením

Aukčná sieň Sotheby´s začala nedávno s aukciami prostredníctvom internetu. Na tento účel vytvorila samostatnú spoločnosť sotehby´s.com. Odborníci predpovedajú, že inte. . .

Starožitnosti patria medzi dobré investície

Ten, kto by bol obchádzal dedinky a mestečká za čias starých dobrých „železných nedelí“, by dnes zrejme za svoju snahu zinkasoval slušné zisky. Mnoho st. . .

Kúpa bytu a dane

Fyzická osoba odkúpila podľa zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov byt do vlastníctva s výmerom 68,2 m2. Tento byt však odpredala ďalšej FO, ktorá j. . .

Vedenie účtovníctva

Požiadavky na vedenie účtovníctva sú formulované v zákone č. 563/1991 Zb. o účtovníctve (ZOÚ). Z hľadiska dochvíľnosti, úplnosti a pravidelnosti záznamov je významný najmä . . .

Prevod firemného majetku

... už doteraz to nebola lacná záležitosť, no novelou zákona o DPH sa ešte zdražilaAké povinnosti vyplývajú z predaja firemného majetku - nehnuteľnosti? Ktoré faktory ovpl. . .

Ako von zo začarovaného kruhu

Generálny riaditeľ EuroTelu Jozef Barta je optimista
Počas rozhovoru mal vedľa seba položený mobil. Nedopustil však, aby nás telefonáty vyrušovali. Jedným pohybom. . .

Práca ako závislosť

Ak sa hovorí o závislosti, automaticky si vybavíme človeka závislého od drog. Okrem závislosti od návykovej látky však existuje aj závislosť od činnosti (od hrania hazardných . . .

Autorský zákon

Pred niekolkými dnami sme sa na tomto mieste zaoberali právom zamestnávateľa na počítačový program vytvorený zamestnancom, ak išlo o povinnosť vyplývajúcu z pracovného pomeru. Práv. . .

Slabo rezonuje zlotý

Privatizácia nezastavila pád
Ani posledné uznesenia vlády o privatizácii, ktoré sa týkajú predovšetkým ropného koncernu Polski Koncern Naftowy SA a vedúcej poisťovacej spo. . .

K úspechu cez tvrdý zápas o zahraničné podniky

Priemyselné parky na „zelených lúkach“ Maďarska
V posledných rokoch si maďarské ministerstvo hospodárstva a lokálne úrady stanovili neľahkú úlohu.. . .

Spomalený karcinomatický proces

Pretrváva pokles poľnohospodárskej výroby
Pokles výkonu ukrajinského hospodárstva v uplynulých mesiacoch nebol taký razantný, ako to bolo ešte na začiatku roka.. . .

počasie

Na celom území Slovenska môžu prevládať zdravotné problémy u osôb s ochoreniami pohybového ústrojenstva, intenzívnejšie budú reumatické ťažkosti, bolesti hlavy pri ochoreniach krčnej chrb. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 8. 11. 1999: Bratislava 100,63,. . .

Meniny

dnes Tibor
vo štvrtok Martin, Maroš
dnes Evžen
vo štvrtok Martin. . .

Rádio TWIST - na 10. 11. 1999

Streda
5.00 Ranný kolotoč
6.30 Prehľad tlače I.
7.00 Žurnál Rádia Twist, Šport
8.00 Kaleidoskop, prehľad tlače II.
8.45 Trendy v ekonomike
. . .

Daň z príjmov zo závislej činnosti

Otázky faxujte na číslo 076381 0413, píšte a mailujte na adresu redakcieAk zamestnanec nastúpil k nám do zamestnania dňa 15. januára 1999 a výplatu od predchád. . .

Amsterdamoblačno12
Atényoblačno21
Belehraddážď11
Berlíndážď6
Bratislavadážď7
Bruselpolojasno10
Budapešťdážď8
Bukurešťdážď12
Frankfurtzamračené8
Helsinkiprehánky2
Istanbulpolojasno15
Kodaňoblačno7
Kyjevpolojasno5
Lisabonpolooblačno18
Londýnslnečno13
Madridpolojasno20
Milánooblačno14
Moskvapolojasno-6
Oslooblačno4
Parížoblačno15
Prahadážď5
Rímpolooblačno17
Sofiadážď11
Štokholmoblačno4
Varšavaoblačno5
Viedeňdážď8
Záhrebdážď10
Ženevadážď11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.