CZK1,188 Sk
  Piatok  12.Novembra 1999

Absencia ostrostrelcov

Prvoligoví futbalisti nastrieľali v 119 dueloch 288 gólov
Do kompletizácie prvej polovice najvyššej slovenskej futbalovej súťaže ešte chýba bodka nad i, dohrávka 15. kola Humenné – Inter Bratislava, jesenná časť je však de facto uzavretá, a tak je čas na bilancovanie. Keďže soľou a korením futbalu sú góly, spúšťame našu faktografickú prvoligovú sondu práve nimi. V 119 stretnutiach ich celkove padlo 288 (priemer 2,420 na deväťdesiat minút), od 1. po neúplné 15. kolo sa ich kvóta plnila nasledujúco: 21 - 19 - 16 - 23 - 27 - 29 - 17 - 18 - 19 - 15 - 19 - 18 - 13 - 16 – 18. Najlepšie strelcom sypalo v 6. (29), potom v 5. (27) a 4. kole (23), najväčšia mizéria bola v 13. (13), 10. (15) a 14. kole (16). Cez trojgólový priemer sa strelci vyšplhali iba v 6. (3,625) a 5. kole (3,375). Najviac lôpt v sieti, sedem, skončilo v zápase 12. kola Prievidza – Petržalka (4:3), šesť v súboji D. Streda – Prievidza (5:1) v 5. kole a Žilina – D. Streda (6:0) v 6. kole. Posledný výsledok bol najvyšším rozdielom v skóre počas celej jesene. Pretože výnimočných kanonierov v našom futbale niet, na čele streleckej tabuľky sú dvaja hráči s 8 zásahmi: Kožuch (Prešov) a Brazílčan Gomes (Trnava). Po 7 gólov dal Urblík (Prievidza), Ľubarskij (Košice), M. Mintál (Žilina) a Sz. Németh (Inter – ten má možnosť zlepšiť si bilanciu v dohrávke), po 6 gólov Hyravý (Ružomberok), Šimon (D. Streda) a Medveď (Petržalka). Stropom hráčov v jednom zápase bola trojgólová hranica, dosiahol ju až dvakrát jediný muž, 34-ročný Július Šimon z Dunajskej Stredy. V 5. kole poslal tri lopty do siete Prievidze za 56 minút (7. - 63.), v 14. kole sa mu rovnaký kúsok podaril za 45 minút (17. - 62.) v súboji s Humenným. Ani v jednom prípade nešlo o klasický hetrik (tri góly v jednom polčase bez prerušenia iným hráčom), aj tak však strelecké výkony hráča, uvažujúceho o výhodnejšom angažmáne, vzbudzujú úctu. Dva góly v jednom zápase zaznamenalo 18 hráčov, medzi nimi vyniká Fabio Gomes (Trnava), ktorý to dokázal trikrát. Dvakrát sa podarilo Faktorovi (Banská Bystrica), Ľubarskému (1. FC Košice) a Sz. Némethovi (Inter Bratislava). Nechtiac, zásahmi do vlastnej brány, sa do streleckej listiny zapísali štyria hráči: Sečen (Humenné), Kratochvíl (Inter Bratislava), Žemlík (Senec) a Škrteľ (Slovan Bratislava). Iba „vlastenec“ Žemlíka nestál jeho mužstvo bodovú stratu, pretože o štyri minúty trafil aj do siete Petržalky a rozhodol zápas (3:2). (ľud)