Hospodársky denník
USD41,56 Sk
EUR43,266 Sk
CHF26,908 Sk
CZK1,188 Sk
  Piatok  12.Novembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dovozný a vývozný režim

Britský obchodný režim vychádza z režimu a colného práva EÚ a zo spoločnej poľnohospodárskej politiky (Common Agricultural Policy - CAP). Tovar pochádzajúci z EÚ nepodlieha obmedzeniam ani clám, tovar z ďalších krajín podlieha colnému sadzobníku EÚ (Council Regulation No 2913/92 a EC Commission Regulation No 2454/93). Britský dovozný režim je ďalej ovplyvnený asociačnými dohodami EÚ s niektorými štátmi, dohodami o pásmach voľného obchodu a poskytovaním Všeobecného systému preferencií (GSP). Dovoz je z rozhodujúcej časti liberalizovaný, a to na základe všeobecnej dovoznej licencie (OGIL), ktorú vydal Department of Trade and Industry dňa 16. 7. 1973. Na tovar, ktorý nepatrí pod OGIL, musí byť vyžiadaná individuálna dovozná licencia. Platí pre stanovenú lehotu, ktorá môže byť na žiadosť predĺžená. Tovar sa však musí dopraviť na britské územie ešte v lehote platnosti licencie. V opačnom prípade sa zásielka považuje za zakázaný dovoz, ktorý je podľa platných predpisov postihovaný.

Väčšina kategórií tovarov a služieb môže byť teda dovážaná do Veľkej Británie na základe Otvorenej všeobecnej dovoznej licencie OGIL. V súčasnosti platná legislatíva v tejto oblasti, regulovaná zákonnou normou Import of Goods (Control) Order 1954 a zákonom Import, Export and Customs Powers (Defence) Act 1939, vstúpila do platnosti 1. januára 1988. Informácie o požiadavkách na licencie sú pre importérov publikované priebežne počas celého roka, ktoré tiež zahŕňajú množstevné limity alebo kvóty.

Dovoz niektorých tovarov pochádzajúcich z presne určených krajín je viazaný na licencie. Dovozné obmedzenia sa hlavne uplatňujú na odevy a textil, výrobky z ocele, strelné zbrane a muníciu, niektoré poľnohospodárske produkty, toxické chemikálie a prekurzory. Licencie vydáva DTI. Licencie pre poľnohospodárske výrobky vydáva Intervention Board Executive Agency. Zoznam väčšiny licencovaných komodít je uvedený v publikácii The Schedule to the Licence.

Colný režim

Ako člen EÚ je Spojené kráľovstvo súčasťou jednotnej colnej únie. Pre dovoz tovaru z krajín mimo EÚ tu platí Kombinovaná nomenklatúra a okrem tohto dokumentu aj ďalšie harmonizované predpisy týkajúce sa colných preferencií, dokumentácie, hodnoty a overení o pôvode tovaru.

Zóny voľného obchodu

Spojené kráľovstvo má v súčasnosti sedem zón voľného obchodu. Každá z týchto zón predstavuje uzavretý priestor, v ktorom je tovar pochádzajúci z krajín mimo EÚ považovaný za komoditu nepodliehajúcu britským colným predpisom, čo znamená, že na takýto tovar nie je uvalené dovozné clo, neplatí sa daň z pridanej hodnoty a ďalšie poplatky, pokiaľ neopustí voľnú zónu smerom do vnútrozemia krajiny.

OBEO Londýn

Amsterdamoblačno11
Atényslnečno19
Belehradhmlisto9
Berlínoblačno7
Bratislavahmlisto7
Bruseloblačno11
Budapešťoblačno8
Bukurešťpolooblačno8
Frankfurtoblačno8
Helsinkidážď4
Istanbulslnečno14
Kodaňprehánky5
Kyjevpolooblačno3
Lisabonpolooblačno18
Londýnprehánky12
Madridoblačno16
Milánodážď12
Moskvaoblačno-2
Osloprehánky2
Parížpolooblačno12
Prahaoblačno6
Rímdážď16
Sofiapolooblačno7
Štokholmprehánky5
Varšavapolooblačno3
Viedeňoblačno6
Záhreboblačno8
Ženevahmlisto7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.