CZK1,188 Sk
  Utorok  16.Novembra 1999

Záplava Čechov vo štvorhre

Žena na Kremlin cup slávil 20. víťazstvo
Moskva (jk) - V jubilejnom 10. ročníku moskovského turnaja Kremlin cup zvíťazil podľa očakávania najväčší favorit Jevgenij Kafeľnikov. Žeňa, ako ho v Rusku familiárne volajú fanúšikovia, si finálovým víťazstvom 7:6 (2) a 6:4 na Byronom Blackom (Zimbabwe) upevnil 2. miesto v rebríčku ATP. Pre ruskú hviezdu je to po Australian Open a turnaji v Rotterdame 3. tohtoročné a celkovo 20. turnajové víťazstvo v kariére. Zaplnené tribúny centrálneho dvorca boli svedkom hetriku Kafeľnikova. Zvíťazil tu totiž tretí raz za sebou. Víťaz si z turnaja odniesol 137 000 dolárov a 220 bodov do rebríčku ATP. Finalista si na svoje konto pripísal 81 000 USD a v rebríčku ATP mu pribudlo 160 bodov. Pre Žeňu však finále nebolo vôbec najťažším zápasom v turnaji. Najväčšou prekážkou pre 2. hráča sveta bol jeho semifinálový súper Nicolas Escude. Francúz vyhral prvý set v tejbreku 7:4. Aj druhý set dotiahol do tejbreku. Tam sa mu už nedarilo – prehral ho 2:7 a rozhodujúci set už vyhral Rus 6:3. Zápas trval asi 2 a štvrť hodiny. Po finále dvojhry čakal centrálny dvorec na svojich miláčikov Marata Safina a Andreja Medvedeva a tisíce fanúšikov ich chceli vidieť s trofejou víťazov nad hlavou. Lenže súperi Čech Daniel Vacek a Američan Justin Gimelstob im pripravili nepríjemné prekvapenie. Zmietli ich z dvorca po výsledku 6:2, 6:1. Každý z víťazného páru zarobil 73 750 USD a 220 bodov do rebríčka ATP. Česká republika mala okrem Vaceka vo štvorhre početné zastúpenie. Z ôsmich semifinalistov boli v troch pároch štyria Česi. Z nich nenasadená dvojica Novák, Rikl sa postarala hneď vo štvrťfinále o najväčšie prekvapenie na turnaji, keď zdolali prvý nasadený pár Adams, De Jager (JAR).