Hospodársky denník
USD41,657 Sk
EUR42,955 Sk
CHF26,808 Sk
CZK1,181 Sk
  Pondelok  22.Novembra 1999

Groznyj je už v obkľúčení


Ozbrojencom zostáva už jedna úniková cesta
Čečenské mesto Urus-Martan, ležiace 20 kilometrov juhozápadne od Grozného a považované za baštu radikálnych islamistov, je od soboty terčom intenzívnych leteckých a delostreleckých útokov. Podľa čečenského vicepremiéra Kazbeka Machašova cieľom masívnych raketovo-bombových úderov na Urus-Martan je vyhnať z mesta čo najviac jeho obyvateľov a potom ho, podobne ako neďaleký Ačchoj-Martan, obsadiť prakticky bez jediného výstrelu. Získanie kontroly nad týmto oblastným centrom by z hľadiska federálnej armády bolo dôležitým krokom na ceste k fakticky úplnému obkľúčeniu Grozného. Padne Groznyj?
Ruské vojenské velenie síce nepriznáva, že v plánoch ozbrojených síl je aj útok na čečenskú metropolu, no mnohí pozorovatelia zdôrazňujú, že bez jej obsadenia bude doterajší úspešný postup vojsk považovaný stále iba za polovičatý. Podľa agentúr sa federálne jednotky dostali k severným a západným predmestiam Grozného už len na 2-3 kilometre. Ozbrojencom, ktorých je v hlavnom meste podľa odhadov približne 6000, zostáva už k dispozícii iba jediná ústupová cesta - a to smerom na juh do hôr. Pod kontrolou ruských vojsk je od soboty už aj niekoľkotisícová dedina Samaški na západe republiky, ktorá býva pre krvavú trestnú operáciu federálnych jednotiek ešte počas minulej vojny označovaná za čečenské Lidice. Na západe zaujali Rusi pozície vo vzdialenosti dva až tri kilometre od predmestia Zavodskoj a tri až štyri kilometre od predmestia Andrejevskaja. Zo severu sa ruské jednotky priblížili na dva kilometre k medzinárodnému letisku Šejch Mansur a postupujú aj z východu. Stiahnutie nehrozí
Situáciu v Čečensku by mal prísť v najbližšom čase zmonitorovať výkonný predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Knut Vollebaek. Rokovať bude s ruskou a pravdepodobne aj s čečenskou stranou o tom, aká bude úloha OBSE nielen v humanitárnej oblasti, ale aj pri hľadaní politického riešenia čečenského konfliktu. Bez ohľadu na výzvu OBSE k hľadaniu politického riešenia čečenského konfliktu predstavitelia ruského vedenia opakovane zdôrazňujú, že o zastavení vojenskej operácie zatiaľ vôbec neuvažujú. Niektorí generáli však napriek tomu dávajú najavo svoje obavy. Denník Kommersant daily priniesol rozhovor s veliteľom západnej skupiny vojsk Vladimirom Šamanovom, ktorý možnosť zastavenia bojových akcií nepriamo pripúšťa. „Žijeme v unikátnom štáte, kde sa udalosti môžu zvrtnúť v úplne opačnom smere z vôle jediného človeka. No veľmi by sme chceli, aby nám začaté nechali dokončiť,“ povedal generál Šamanov. (TASR)
Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.