CZK1,191 Sk
  Štvrtok  25.Novembra 1999

Až v siedmom dueli na kolenách

Liga majstrov sa prehupla do druhej etapy
Štyrmi zápasmi vo dvoch skupinách (A – B) sa začalo bojovať v druhej etape exkluzívnej futbalovej Ligy majstrov. Najmenej z hry mali nepochybne diváci na plnom Olympijskom štadióne v Berlíne, na ktorý „sadla“ pravá londýnska hmla, no ruský rozhodca Levnikov nechal súboj domácej Herthy a FC Barcelona dohrať bez prerušenia. Na každej strane padlo po jednom góle a po remíze 1:1 boli obaja súperi aj s publikom radi, že je koniec. Chladno bolo i na pražskej Letnej, kde Sparta hostila FC Porto, a zmrazenie v publiku vyvolal výsledok zápasu. Hostia z Portugalska, s piatimi Brazílčanmi v základnej zostave, vyhrali 2:0 a ako povedal niekdajší československý reprezentant Ľ. Vlk (bývalý hráč FC Porto), „dokázali, že patria k európskej extratriede“. Sparta za celý zápas neohrozila V. Baiu priamou strelou a po chybách v defenzíve (Baranek, Gabriel) dvakrát inkasovala. Prvý gól dal striedajúci Juhoslovan Drulovič po dvoch minútach pobytu na ihrisku, druhý kanonier Jardel z Brazílie, v portugalskej lige autor 102 gólov v 103 zápasoch. Sparta až v siedmom dueli Ligy majstrov utrpela prvú prehru a fatálne odštartovala v skupine A do druhej fázy. V skupine B sa darilo tímom, ktoré mali výhodu domácej trávy. Aj bez dvoch hviezd, Mijatoviča a Chiesu, zdolala talianska Fiorentina obhajcu trofeje Manchester United. Anglický šampión nastúpil v plnej sile, no absolútne mu nezabrala dvojica čiernych útočníkov Yorke – Cole a po prestávke manažér A. Ferguson oboch vystriedal – Sheringhamom a Solskjaerom. Hrdinom zápasu bol Argentínčan Batistuta: prvý gól dal po hrubej chybe Keanea sám, druhý pripravil svojmu krajanovi Balbovi. V zápase „stihol“ aj tretiu žltú kartu v tomto ročníku, a tá ho v ďalšom súboji v Bordeaux vyraďuje z boja. A práve Girondins Bordeaux bude mať najväčšiu túžbu rehabilitovať sa. V španielskej Valencii totiž utrpel najvyššiu prehru úvodu – 0:3, keď všetky góly inkasoval po prestávke. Valencia tak aj vo štvrtom stretnutí zdolala francúzskeho súpera v európskych pohároch a Girondis Bordeaux sa musí zamýšľať najmä nad tým, ako zlepšiť streleckú potenciu hráčov. Mužstvo totiž už 270 minút v Lige majstrov neskórovalo. Ľubomír Dávid