Hospodársky denník
USD42,439 Sk
EUR43,048 Sk
CHF26,876 Sk
CZK1,193 Sk
  Pondelok  29.Novembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













P. Hamžík s pragmatickým prístupom


Vstupné zasadnutie tohtoročného Global Panel v Scheveningene (Holandsko) ešte nikdy nemalo takú vysokú účasť veľvyslancov. Tridsať, ak chceme byť presní. Väčšina z nich pochádzala z krajín strednej a východnej Európy. To bola príležitosť pre slovenského vicepremiéra pre európsku integráciu Pavla Hamžíka, aby pred blížiacim sa Helsinským summitom prebojoval začlenenie SR do rokovaní o členstve v EÚ. „Slovensko sa otvorilo zahraničným investorom. Momentálne sa koncentrujeme na zahraničné stredné a malé podnikanie. Potom budeme privatizovať náš bankový sektor.“ Hamžík si myslí, že plnenie ekonomických kritérií bude pre Slovensko „najťažšie a najbolestivejšie“. „Ale ako inak, reformy sú nevyhnutné. Bez takýchto reforiem sa naša ambícia pričleniť sa k EÚ zmení na bezvýznamnú víziu. Dosiahnutie a udržanie politickej stability je ľahké. Možnosť dosiahnuť ekonomiku s funkčným trhovým modelom je naším konečným cieľom. Našou najťažšou časťou sú regionálne rozvojové programy, napríklad liberalizácia našich energetických a telekomunikačných sektorov.“ Európska komisia vydala odporúčanie o začatí rozhovorov so Slovenskom na budúci rok. Dobrou správou je enormná podpora pre reformnú stratégiu slovenskej vlády. Podľa Hamžíka „celé rozdelenie kandidujúcich krajín na dve skupiny bol omyl. Jeden z dôsledkov je, že druhej skupine chýbajú investície, ktoré boli pravdepodobne potrebnejšie ako v prvej skupine. Slovensko má v porovnaní s ČR iba 10 % investícií. Politickou stratégiou bolo neinvestovať na Slovensku, ale situácia v našej krajine sa enormne zlepšila. Máme silný ekonomický rast, klesajúcu infláciu a klesajúci rozpočtový deficit. Pozrite sa na HDP na obyvateľa, ktorý je na treťom mieste v rámci kandidujúcich krajín o členstvo v EÚ.“ Na otázku ako dlho môže táto reformná politika počítať s podporou obyvateľstva, Hamžík odpovedal: „Je to zložitý proces, no podporu máme. Občania sú možno nespokojní, pretože sme naše sľuby neboli schopní splniť načas. Odborári sú nespokojní, no ich nesúhlas sa prejavuje iba v malej miere. Pozitívne vyjadrenie EK je preto veľmi dôležité. Je to viac-menej nezávislá inštitúcia, ktorá môže povedať, že to robíme dobre.“ „Slováci poslali jasné signály do Bruselu, že to myslia s prístupovým procesom vážne. Preto sa vláda rozhodla zatvoriť V-1 - Jadrovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. Prvý blok v roku 2006 a druhý v 2008. Toto gesto padlo v Bruseli na úrodnú pôdu. Samozrejme, že sme boli pod tlakom Bruselu, no celé to bolo iba naše rozhodnutie. Pokiaľ ide o bezpečnostnú situáciu, všetko bolo v poriadku. Sme pripravení viesť dialóg o všetkom, ale súčasne treba položiť otázku kompenzácie. Ak nás komisia požiada o zatvorenie elektrární, tak potom nám komisia musí vyjsť v ústrety pri kompenzáciách. Ak naši rakúski susedia, s ktorými máme blízke vzťahy, iniciujú takýto tlak, potom nám musia ponúknuť nejakú náhradu.“ Europa van morgen, 10. 11.

Počasie

Pprevládajú priaznivé účinky počasia, len v ranných hodinách, najmä v priemyselných aglomeráciách je možnosť zhoršenia priebehu ochorení dýchacieho systému (chronického zápalu priedušiek, prieduškovej astmy, chronickej nádchy), preto sú vhodné preventívne opatrenia. Pozitívny je vplyv počasia na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť koncentrácie. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami by však nemali preceňovať svoje sily - je potrebné vyhýbať sa zvýšenej námahe a stresom. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu trpieť zvýšenou náchylnosťou k migrénam a miernym pocitom závratu.Zajtra nepredpokladáme podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude prevažne zamračené a hmlisto. Ojedinele mrholenie, pri ktorom sa môže vytvárať poľadovica. Na horách od výšky približne 1000 m a cez deň miestami aj v nížinách jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 0 až 4, pri zmenšenej oblačnosti okolo 8 stupňov Celzia. Teplota vo výške 1500 m okolo 7 stupňov Celzia. Slabý premenlivý, na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s.V utorok bude v nižších polohách zamračené a hmlisto, ojedinele mrholenie. Na horách jasno až polojasno, v stredu popoludní od severozápadu postupne oblačno a miestami prehánky, od 1500 m snehové. Najnižšia nočná teplota 0 až -4, najvyššia denná teplota na 0 až 4, pri zmenšenej oblačnosti 6 až 10 stupňov Celzia. Slnko vyjde zajtra o 7.21 a zapadne o 15.59 hod.

Amsterdamoblačno10
Aténypolojasno14
Belehradzamračené0
Berlínzamračené5
Bratislavazamračené1
Bruseloblačno10
Budapešťzamračené2
Bukurešťoblačno5
Frankfurtzamračené5
Helsinkidážď4
Istanbuloblačno8
Kodaňoblačno6
Kyjevzamračené2
Lisabonprehánky13
Londýnoblačno11
Madriddážď9
Milánopolojasno12
Moskvazamračené-5
Oslooblačno3
Parížoblačno14
Prahazamračené3
Rímdážď15
Sofiajasno5
Štokholmprehánky5
Varšavazamračené5
Viedeňzamračené1
Záhrebhmla-2
Ženevapolojasno10

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 25. 11. 1999 Bratislava 101,37, Sliač 99,14, Košice 100,21, Poprad 94,38, za 26. 11. 1999: Bratislava 101,66, Sliač 99,58, Košice 100,64, Poprad 94,72, za 27. 11. 1999: Bratislava 101,58, Sliač 99,45, Košice 100,46, Poprad 94,53..

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.