Hospodársky denník
USD41,467 Sk
EUR43,553 Sk
CHF27,083 Sk
CZK1,185 Sk
  Štvrtok  4.Novembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Menej postelí v nemocniciach


Komentuje Vlasta Luptáková

V zdravotníctve začali uplatňovať systémové opatrenie – reštrukturalizáciu siete zdravotníckych zariadení. Ide o redukciu postelí, o reprofilizáciu akútnych postelí na sociálne či zdravotno-sociálne. V porovnaní s krajinami EÚ má Slovensko ich nesprávny pomer. MZ SR v rámci koncepcie optimalizácie siete určí, kto musí ísť z kola von. Nebude to jednoduché. Určite sa stretne s nespokojnosťou mnohých zdravotníkov, samospráv aj obyvateľov regiónov, ktorých sa dotkne redukcia posteľového fondu, prípadne zrušenie oddelenia nemocnice.

Experti už na začiatku transformácie zdravotníctva upozorňovali, že SR má veľa postelí a dlhý priemerný čas hospitalizácie. Za posledné 4 roky sa znížil počet postelí o 5-tisíc (pokiaľ v roku 1995 ich bolo 40 439, vlani 35 900). MZ SR v koncepcii reštrukturalizácie siete počíta s redukciou postelí o 3500. V 1. etape do konca roka by to malo byť 500. Projekt sa začal úvodnými úpravami aplikovať v Bratislave. Teraz je na programe Trenčiansky kraj, kde je najnižší počet postelí na tisíc poistencov - 5,93. MZ SR považuje v tomto kraji štruktúru zdravotníckych zariadení za jednu z najvyhovujúcejších. Odborná verejnosť volá po prehľadných kritériách pri tomto systémovom kroku. MZ SR avizuje, že ide o posúdenie rozdielov medzi krajmi a ich vyrovnávanie v rámci jednotlivých medicínskych odborov, ako aj presunu lôžkovej starostlivosti do ambulantnej. K tejto problematike dva postrehy. Jeden vyslovil dávnejšie na workshope v Martine Robert Kayser z Voluntary Hospitals of America. Uviedol, že v USA sa s reštrukturalizáciou siete vyrovnávali desať rokov do dnešnej podoby. V meste Watertowne, kde žije 30-tisíc obyvateľov, mali do roku 1990 dve nemocnice. V súčasnosti zostala jedna s 319 lôžkami a uvažuje sa o znížení kapacity na 200. Druhá je dnes opatrovateľským domom. Nemocnica slúži nielen obyvateľom mesta, ale aj regiónu (100-tisíc obyvateľov), kde sú ešte dve menšie nemocnice s kapacitou 50 postelí pre akútne prípady. K tomu, aby sa mohol znížiť počet postelí, bolo nevyhnutné posilniť ambulantnú starostlivosť, a to nielen v chirurgii, ale aj v ortopédii, oftalmológii. Výhodu doložil číslami: Pokiaľ 1 deň v nemocnici predstavoval za hospitalizáciu 500 dolárov, v opatrovateľskom dome je to 60 a návšteva pacienta doma stojí 25 dolárov.

V Bavorsku, jednej zo spolkových krajín SRN, sa za 20 rokov zrušilo 20-tisíc postelí. Jedným z kritérií je vyťaženie kapacity, ktoré nesmie klesnúť pod 85 %, či minimálny počet hospitalizovaných pacientov s určitými diagnózami. Odborníci z Bavorska tvrdia, že sa im výhodnejšie ukázalo, keď nemocnica nesplnila kritériá, zrušiť ju celú, či celé oddelenie a nielen po niekoľkých posteliach, lebo fixné náklady nemocnice by v podstate ostali rovnaké. Tieto zámery zdravotnej politiky v Bavorsku vzbudili odpor zdravotníkov i miestnych politikov. Diskusia na podobnú tému u nás tiež vyvoláva búrku protestov. Poučme sa však z dobrých skúseností a transformujme naše zdravotníctvo efektívne a účelne - pre pacienta.

Amsterdampolooblačno13
Atényjasno21
Belehradpolooblačno21
Berlínhmla12
Bratislavapolooblačno14
Bruselslnečno13
Budapešťoblačno14
Bukurešťoblačno16
Frankfurtzamračené14
Helsinkizamračené10
Istanbulslnečno16
Kodaňpolooblačno12
Kyjevpolooblačno12
Lisabonslnečno17
Londýnhmlisto13
Madridjasno18
Milánodážď15
Moskvaprehánky8
Oslodážď10
Parížslnečno15
Prahazamračené15
Rímdážď25
Sofiapolooblačno17
Štokholmmrholenie13
Varšavaslnečno15
Viedeňoblačno14
Záhrebpolooblačno17
Ženevaoblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.