Hospodársky denník
USD41,592 Sk
EUR43,593 Sk
CHF27,116 Sk
CZK1,186 Sk
  Piatok  5.Novembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Ďakujeme za klientov

Ako v SR nebankrotujeme
Každý prípad bankrotu firmy je iný. Všetky však majú jedno spoločné: podnikatelia vždy tvrdia, že na vine sú objektívne príčiny, čiže zlé ekonomické pr. . .

Neradostné čísla

Nemecko v tomto roku nemôže počítať s pôvodne odhadovaným výrazným poklesom nezamestnanosti pod 4 milióny. V súčasnosti sa očakáva, že v roku 1999 sa v krajine zvýši počet nezamest. . .

Ťaží z výhody

Hrubý domáci produkt Ruska ťažiaci z konkurenčnej výhody vlaňajšej devalvácie rubľa sa v treťom štvrťroku zvýšil o 1,8 % na 3,02 bil. rubľov (115 mld. USD), keď v prvom polroku klesol o. . .

Rekordný pád

Obavy z rezignácie poľského ministra financií L. Balcerowicza poslali včera kurz zlotého na rekordné minimum - až 4,86 % pod centrálnu paritu, neskôr sa však posilnil na 4,01 %. Ministe. . .

Kedy dáme za lieky celý rozpočet?

Budúci rok bude horší, väčší podiel zaplatia sami pacienti...Situácia v zásobovaní liekmi je už dlhší čas vážna, niekoľkomesačné meškanie platieb z lekární distribut. . .

Udržať vplyv

Slovenský plynárenský priemysel iniciuje ďalšie mimoriadne valné zhromaždenie Nafty, a. s., Gbely, na ktorom chce dosiahnuť zmenu orgánov spoločnosti. Podľa plynárov by rekonštrukcia ma. . .

„Podnik je stabilizovaný“

tvrdí G. Eichler o VSŽ, ktoré sa stále zbavujú záťaží
Mesačne sa vo VSŽ Košice vyrobí 260 000 ton ocele. Výroba za deväť mesiacov roka dosiahla 28,4 mld. Sk a prevádzkový. . .

Najťažšie príde

Čína dokončila rokovania s 12 krajinami z WTO (napríklad Chile, Japonsko, Austrália) vzhľadom na svoje pripojenie sa k organizácii, pričom požiadala ďalších 28 krajín, s ktorými bude . . .

Spoja sily

Japonskí finanční giganti Nippon Life Insurance Co. a Mitsubishi Trust & Banking Corp. pravdepodobne spoja svoje sily, aby si upevnili pozíciu v správe firemných penzijných fondov. Nippon . . .

Graf

Hospodársky výsledok za 9 mesiacov roku 1999:
(zahŕňa 9 rozhodujúcich dcérskych spoločností)
1. Hospodársky výsledok za účtovné obdobie
1. Q - mínus 1 353 mil Sk
2. Q - mínus 408 . . .

Včas a všetko

Podľa M. Kasjonova, ministra financií, Rusko splatí dlh osemnástim národným veriteľom z Parížskeho klubu včas a v plnej výške - do 30. novembra je to 170 mil. USD z dlhu bývalého ZSSR. . .

Len natiahnutá dlaň?

Zuzana Krútka
Akoby prilievali olej do ohňa. Najnovšie tvrdením, že kódovým označením Rómov na úradoch práce sú poškodzované ich ľudské práva. Lenže kód, písmeno R alebo čís. . .

Spoločný podnik

Zmluvu o vytvorení spoločného česko-slovenského podniku Zenit Gelnica, s. r. o., podpísali včera predstavitelia českej spoločnosti Zenit Čáslav a výrobného družstva Združena v Spiš. . .

Lepšie ako vlani

Za 10 mesiacov spracovala a. s. Mraziarne Sládkovičovo 3523 ton zeleniny a ovocia. Tento rok predpokladá spracovanie 4000 ton suroviny, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom pre. . .

Eximbanke nejde o zisk

Podporili export vo výške 17,2 miliardy Sk
Celková bilančná hodnota Eximbanky dosiahla k 30. 9. 1999 hodnotu 5,4 mld. Sk a v porovnaní s koncoročným (rok 1998) auditovaný. . .

NBS privítala vládne záruky

Aká bude záručná listina, ktorá rozhodne?
Vláda SR v stredu schválila záruky na redistribučné úvery NBS vo výške 27 mld. Sk, ktoré centrálna banka poskytla štátnym ba. . .

Len teória?

Slovenský odborový zväz pracovníkov zdravotníctva a sociálnej starostlivosti je presvedčený o tom, že MZ SR proklamované riešenie transformácie lôžok je vzhľadom na návrh štátneho roz. . .

Spory v parlamente

Dlho o vysokých školách
Poslaneckým návrhom novely vysokoškolského zákona, ktorá mala vrátiť akademické práva univerzitám, ktoré im odňala vláda V. Mečiara v roku 1996 pokračo. . .

Obnovený most

Dnes sa obnovuje prevádzka medzi železničnými stanicami Šahy - Ipeľský Sokolec na trati Čata - Šahy, ktorá bola zastavená v dôsledku poškodenia mosta pri záplavách v júni toho roka. P. . .

Rýchly výber

Tento týždeň by sa malo rozhodnúť o výbere dodávateľa integrovaného ekonomického systému (IES) pre Slovenské telekomunikácie, a. s. Podnik pristúpil k tomuto kroku ešte pred vstupom . . .

Platné výsledky?

Napriek snahe zabrániť konaniu mimoriadneho valného zhromaždenia (MVZ) Kúpele Sliač a Kováčová, a. s., Sliač zo strany predstaviteľov spoločnosti Corvas, s. r. o., Sliač stretnuti. . .

Budú pokračovať

Včera rokoval predseda ZMOS Michal Sýkora s ministrom hospodárstva Ľubomírom Harachom. Témou stretnutia bola plynofikácia miest a obcí. Bude pokračovať, otázna je však výška zdrojov. . .

vodohospodárstvo - Arzén vo vode

Medzi lokality s prirodzeným výskytom arzénu z geologického podložia v zložkách životného prostredia patrí i okres Levice. Ako ukázali výsledky rozborov vzoriek pit. . .

Vláda rokovala o rozpočte

Výdavky znížia o desať miliárd korún
Vláda včera rokovala o návrhu štátneho rozpočtu SR na rok 2000. Venovala sa najmä doteraz nedoriešeným rizikám súvisiacim s niektor. . .

Mobilný internet

Spoločnosti EuroTel Bratislava a Compaq Computer Slovakia spojili svoje sily a vyvinuli nový produkt EuroPaq, ktorý mení prenosný počítač na mobilné komunikačné zariadenie. Prostr. . .

Export klesol

Počas 10 mesiacov tohto roka predali slovenské pivovary spolu 3,846 mil. hl piva, čo znamená medziročný pokles o 40-tisíc hl. Zatiaľ čo za prvých 10 mesiacov 1998 vyviezli Slováci 18. . .

Mizivé zdrojové možnosti

Znamená úver pre NÚP záchranu?
Situácia na trhu práce, ako aj legislatívne zmeny, ktoré boli Národným úradom práce (NÚP) počas troch rokov vykonané, mali negatívny dosa. . .

Viac minerálok

Za prvý polrok sa v SR vyprodukovalo 868 tis. hl minerálok, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje nárast o 3,3 %. Import však vzrástol o 33 % na 129 tis. hl. Ok. . .

Redukcia počtu

Počet spoločností, v ktorých má Slovenská poisťovňa, a. s., majetkový podiel, sa za prvých 9 mesiacov mierne zredukoval. Teraz je akcionárom v 44 spoločnostiach, z toho v 8 bankách . . .

Fischer Slovakia už predáva

Nová stratégia poskytovania zliav
Fischer Slovakia, s. r. o., Bratislava začal včera predaj zájazdov na letnú sezónu 2000. Na trh prichádza z najobsiahlejším katalógo. . .

Cena nižšia ako náklady

Výroba stratová, odvádzanie a čistenie ziskové
Celkový hospodársky výsledok z hlavnej činnosti všetkých štátnych vodohospodárskych podnikov vykázal za minulý rok stratu. . .

Postupy pre tretie tisícročie

Úspešný SOFTIP pre vrcholových manažérov
Byť včas a správne informovaný, znamená byť o krok vpredu - bolo mottom dvojdňovej konferencie Informačné technológie treti. . .

Príprava nedotiahnutej dane...

Komu pomôže zmena zákona o dani z prevodu nehnuteľností?
Ministerstvo financií SR pripravuje na skrátené legislatívne konanie novelu zákona o dani z dedičstva, d. . .

Naozaj nevie?

Komentuje Jana Zátopková
Je trápne, ako štátny tajomník Ministerstva financií SR Vlastimil Podstránsky bagatelizuje zvýšenie cestnej dane. V súčasnej atmosfére v spoločnosti a v s. . .

Plnenie ŠR z majetkových daní za I. polrok 1999 v mil. Sk - graf
Majetkové dane 100 % 742,8
Daň z dedičstva a darovania 11,93 % 88,6
Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností 88,07 % 654,2
Zdro. . .

Hrubé parlamentné múry

Komentuje Peter Višváder
Tak máme opäť za sebou jednu správu o stave malého a stredného podnikania na Slovensku. Tentoraz sme sa na prelome októbra a novembra 1999 dozved. . .

Nový fantóm strachu

Komentuje Dagmar Piršelová
O daniach sa v týchto rozpočtových mesiacoch hovorí vari najčastejšie. Diskusie z ministerstva financií sú zamerané na získavanie zdrojov, a teda . . .

Daňové príjmy ŠR za I. polrok 1999 v mil. Sk - graf
Daňové príjmy spolu 100 % 72,826,8
Daň z príjmov 44,51 % 32,418,2
Dane z majetku 1,02 % 742,8
DPH a spotrebné dane 50,40 % 36,703,7
Dane. . .

Rentabilné firmy platia

Krátkodobé zdroje na krátkodobé ciele
V súčasnom období transformácie ekonomiky, ako aj vo fungujúcom trhovom mechanizme, sú nevyhnutné dôkladnejšie analýzy hospodárenia . . .

Domáca posilňovňa

Rozhodli ste sa konečne urobiť niečo pre seba a začať pravidelne cvičiť? Nechcete chodiť do fitnescentra, ani do telocvične, pretože máte pocit, že by sa na vás všetci dívali a va. . .

Zameranie tréningových a rozvojových programov

Tréningové a rozvojové programy
Manažérske zručnosti 43
Obchod, marketing 14
Komunikácia, sociálne zručnosti 27
Topmanažment - koučing 16. . .

Profesionálne kompetencie na jednotlivých stupňoch riadenia
Relatívny podiel profesionálnych kompetencií na jednotlivých stupňoch riadenia Nižší stupeň Stredný stupeň Topmanažment
Manažérska kompete. . .

Metódy obsadzovania pracovných pozícií

Metódy
1997 1998 1. pol. 1999
priamym oslovením (Executive Search) 30 35 55
cez internú databázu 30 35 35
s podporou personálnej inzercie 40 30 1. . .

Druhy obsadených pracovných pozícií

Druhy
1997 1998 1. pol. 1999
Manažérske 30 50 55
Špecializované 50 30 30
Podporné 20 20 15. . .

Počet obsadených pracovných pozícií

Počet
1997 1998 1. pol. 1999
268 291 150. . .

Byť bohatými aj pre druhých

Lanárenie úspešných, to je tiež trh pracovných síl
Hovorí sa, že obuvníkove deti chodia bosé, ale o firme Jenewein, ktorá pôsobí predovšetkým v oblasti personálneho . . .

Definície - akontácia, koeficient

Lízingová spoločnosť je jedným zo subjektov lízingovej operácie. Je prenajímateľom, ktorý poskytuje lízing ako svoju podnikateľskú aktivitu na účely dosiahnutia zi. . .

Druhy lízingu

Za základné rozdelenie lízingu pre ekonomickú prax považujeme rozdelenie na lízing operatívny a lízing finančný. Existuje však nespočetné množstvo ďalších delení podľa rôznych kritéri. . .

Vzťahy - nájomca a prenajímateľ

Lízing má svoje výhody a nevýhody tak na strane nájomcu, ako aj na strane prenajímateľa:Výhody pre nájomcu
Pre súčasné podmienky slovenskej ekonomiky, pre ktorú. . .

Lízing - finančný zdroj podnikateľa

Základné pojmy n Finančný a operatívny n Financovanie z vlastných zdrojov alebo prostredníctvom lízingu? n Daň z príjmov Hospodárske prostredie na Slovensku . . .

Lízing, samofinancovanie a bankový úver

Pri rozhodovaní o investíciách a spôsobe ich financovania je v záujme podnikateľského subjektu, aby uvážil všetky dostupné možnosti finančných zdrojov a ich. . .

Hudobné kino

Priblížiť minulosť, súčasnosť a zaujímavé informácie zo života umelcov, hudobný žáner alebo významnú hudobnú udalosť je zámerom projektu Hudobné kino v Banskej Bystrici. Hudobné . . .

Na internete tajné správy

Tajné správy bývalej Československej tlačovej kancelárie (ČSTK) z čias totalitného režimu, určené pre nomenklatúrne kádre vybrané komunistickou stranou, zverejnili na. . .

Paríž v znamení Honoré Daumiera

Jednou z najnavštevovanejších výstav v Paríži je v súčasnosti výstava v národnom múzeu Grand Palais venovaná dielu maliara, sochára, grafika a karikaturistu Hon. . .

Storočie sa končí tangom

Vláčne pohyby hriešneho juhoamerického tanca vzrušili Európu už pred prvou svetovou vojnou. Nespôsobili západnej kultúre krízu, ako sa predpovedalo. Naopak sa zdá, že znova. . .

Klenot do vašej zbierky

Tentoraz by sme radi upriamili vašu pozornosť na novinku z vydavateľstva IKAR, ktoré prináša na trh piaty zväzok Dejín umenia. Venovaný je začiatkom renesančného umenia.Načr. . .

Labyrint Igora Cvachu

Kurátor výstavného programu bratislavského Štúdia S - Bohumír Bachratý uviedol emotívnym príhovorom výstavu obrazov, objektov a slov pod názvom Labyrint žilinského výtvarníka,. . .

Meniny

dnes Imrich
v sobotu Renáta
v nedeľu René
dnes Miriam
v sobotu Liběna
v nedeľu Saskie. . .

počasie

Dnes bude naďalej prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 3. 11. 1999: Bratislava 100,83, . . .

Rádio TWIST - na 5. 11. 1999

Piatok
5.00 Kaleidoskop
6.30 Prehľad tlače I.
7.00 Žurnál Rádia Twist, Šport
8.00 Kaleidoskop, prehľad tlače II.
8.45 Trendy v ekonomike
9.1. . .

Amsterdamoblačno16
Atényslnečno23
Belehradpoloblačno17
Berlínoblačno13
Bratislavaoblačno12
Bruseloblačno16
Budapešťoblačno15
Bukurešťpolooblačno17
Frankfurtoblačno15
Helsinkimrholenie11
Istanbulpolojasno19
Kodaňoblačno14
Kyjevoblačno11
Lisabonpolojasno19
Londýndážď13
Madridpolooblačno18
Milánooblačno17
Moskvazamračené7
Oslopolojasno12
Parížoblačno17
Prahaoblačno13
Rímoblačno20
Sofiaslnečno19
Štokholmoblačno13
Varšavaoblačno11
Viedeňoblačno10
Záhrebslnečno19
Ženevaoblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.