Hospodársky denník
USD41,929 Sk
EUR43,591 Sk
CHF27,013 Sk
CZK1,19 Sk
  Pondelok  8.Novembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prerozdelenie vyrovnáva príjmy


Komentuje Eleonóra Bujačková
Rozloženie daňového zaťaženie i sociálnych dávok je u nás veľmi strmé, vyššie príjmové kategórie sú zaťažené viac ako inde. Ak porovnáme výsledky mikrocenzu zisťujúceho príjmy za roky 1988 a 1998, zistíme, že zaťaženie domácností v tomto období podstatne narástlo. Priemerné zdanenie hrubých pracovných príjmov domácností (vrátane príspevkov na sociálne a zdravotné poistenie) stúplo z 13 na 17 percent a podiel sociálnych príjmov (dôchodkov, rodinných a sociálnych dávok) v čistých príjmoch domácností naopak klesol. Pravda, nie všetky príjmy sú prihlásené a zdanené, podiel príjmov domácností z tieňovej ekonomiky pravdepodobne tiež narástol v súlade s novými otvorenými možnosťami. Reálna strata domácností je v priemere zrejme menšia ako zisťujeme v mikrocenzoch, čo sa však týka iba časti populácie, predovšetkým osôb samostatne zárobkovo činných a ľudí žijúcich v ekonomicky výhodných regiónoch. Žiadna všeobecná výpoveď už nepostačuje, pretože diferenciácia rôznych vedľajších príjmových zdrojov je nepochybne obrovská. Dáta príjmových šetrení však slúžia najmä na sledovanie diferenciácie. Zjednodušene povedané, ide o relácie toho, ako veľa „bohatí“ platia a koľko „chudobní“ dostávajú. Úvodzovky sú namieste, pretože dane a príspevky platí 70 percent domácností a nejaké dávky od štátu dostáva dokonca viac ako 80 percent. Skutočne bohatých ľudí v populácii nie je priveľa a navyše, čím vyššia je progresivita zdanenia, tým väčšie je potom úsilie vyšších príjmových skupín daniam unikať. Hlavnú záťaž teda spravidla nesú stredné vrstvy. Tak je tomu aj vo svete, bez ohľadu na to, či vládne pravica alebo ľavica. Či štát prerozdeľuje svoje príjmy veľa či málo, bohatí daňové odvody tak nepociťujú, pretože nikdy nemôžu byť také vysoké, aby im bránili ďalej podnikať a bohatnúť. V liberálnych krajinách sa prerozdeľuje menej prostriedkov, zato však strmšie, pretože zmyslom je zabezpečiť tých, čo to naozaj potrebujú a legitímne je zdaniť bohatých. V sociálnodemokratických krajinách je miera zdanenia vyššia, sociálna podpora je však rovnomernejšia. Vo voľbe medzi liberálnym a sociálnodemokratickým režimom ide v podstate o to, či budú stredné vrstvy ponechané vlastnému snaženiu, alebo naopak budú vtiahnuté do prerozdeľovacích tokov (ako zaťažené, tak aj podporené). Zdá sa, že Slovensko zatiaľ kombinuje – pomerne vysoké daňové bremeno so stredným prerozdelením. V daňovej reforme hodlá posilniť progresivitu zdanenia a v sociálnej reforme adresnosť sociálnych dávok. Za prerozdeľovanie od bohatých k chudobným sa pravdepodobne každý rád postaví. Pokiaľ však jeho kanály približujú stredné vrstvy k chudobe, alebo nedovoľujú im pozdvihnúť sa na očakávaný štandard, potom štát podlamuje reprodukciu spoločnosti a „zamiešava si“ na nebezpečnú sociálnu polarizáciu. V reformách daní a dávok by mala vláda brať do úvahy nielen okamžité záujmy štátnej pokladnice, e aj dlhodobých potrieb sociálnej integrácie.

Počasie

Na našom území je možnosť prevládania mierne nepriaznivého vplyvu počasia na pacientov s ochoreniami pohybového, srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Nižšia je telesná aj duševná výkonnosť a koncentrácia. Neskôr očakávame pozvoľný ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím, výraznejší pri ochoreniach srdcovo-cievnych. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných pacientov s nízkym tlakom krvi. Pretrvávajú výraznejšie reumatické ťažkosti, sklon k depresii a k zhoršeniu alebo výskytu ekzémov a bolestiam hlavy.Zajtra na väčšine územia očakávame ústup zdravotných ťažkostí. Pomerne priaznivý môže byť vplyv počasia na osoby s nižším tlakom krvi, ktoré môžu byť aktívnejšie a výkonnejšie. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení. (zč)

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené, miestami dážď, najmä v západnej polovici územia. Na horách od 1300 m sneženie. Na východe cez deň polooblačno až oblačno, najvyššia denná teplota 6 až 10, na východe a juhu stredného Slovenska okolo 12 stupňov. Severozápadný až severný vietor 4 až 8 m/s, cez deň zoslabne. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 1 stupňa.V utorok a stredu prevažne veľká oblačnosť. Početné prehánky, od 900 m snehové. Najnižšia nočná teplota 5 až 1, v horských dolinách pri utíšení vetra a prechodne zmenšenej oblačnosti slabý mráz, najvyššia denná teplota 7 až 11, na severe miestami okolo 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6,50 a zapadne o 16,20 hod.

Amsterdamprehánky 9
Aténybúrky18
Belehradpolojasno16
Berlínprehánky9
Bratislavadážď9
Bruseloblačno11
Budapešťoblačno10
Bukurešťpolooblačno13
Frankfurtprehánky9
Helsinkidážď8
Istanbulpolooblačno16
Kodaňprehánky9
Kyjevprehánky3
Lisabonpolojasno21
Londýnobčasný dážď10
Madridpolooblačno18
Milánoprehánky11
Moskvaslnečno-2
Osloprehánky7
Parížprehánky11
Prahadážď8
Rímdážď15
Sofiaoblačno11
Štokholmobčasný dážď8
Varšavaprehánky9
Viedeňdážď10
Záhrebdážď12
Ženevaprehánky10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.