Hospodársky denník
USD41,819 Sk
EUR42,413 Sk
CHF26,526 Sk
CZK1,18 Sk
  Pondelok  13.Decembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prečo „kríva“ štátny rozpočet?


Komentuje Peter Višváder
Problém štátneho rozpočtu na rok 2000 sa volá: optimizmus vlády verzus možnosti ekonomiky. Platí to tak v oblasti predpokladaného rozvoja makroekonomických údajov (rastu HDP, miery inflácie a nezamestnanosti), ako aj v príjmovej stránke rozpočtu. Vláda počíta s ich ďalším pozitívnym vývojom, ale zatiaľ nedokázala zabezpečiť, aby sa v týchto ukazovateľoch splnili jej vlastné predpoklady na tento rok. Čiže medzi súčasnou realitou na jednej strane, ktorá vytvára základňu pre budúcnosť a plánmi na rok 2000 zostáva nevykrytá priepasť. Riziko je v tom, že vláda ešte nedokázala prijať reformné opatrenia, ale pri projektovaní budúceho roka sa správa, akoby už v praxi pôsobili. Navyše, podľa Najvyššieho kontrolného úradu SR urobila chybu aj v prepočtoch. Napríklad na dosiahnutie projektovaného schodku všeobecnej vlády (je výsledkom schodku štátneho rozpočtu a hospodárenia vo verejných fondoch - poisťovne, obce a štátne fondy) vo výške 28 mld. Sk, by SR mala pri stanovenej hranici 3 % HDP vytvoriť hrubý domáci produkt v bežných cenách 933,3 mld. Sk. No návrh rozpočtu predpokladá tvorbu HDP v absolútnej hodnote o 3,3 mld. Sk nižšiu ... Napätosť rozpočtových vzťahov nie je len v tomto samom uvedenom rozdiele. Ale spočíva aj v tom, že už predpokladaných 930 mld. Sk HDP má svoje vlastné riziká. Vyplývajú najmä z akejsi schizofrénie rozpočtu. Na jednej strane na základe zvýšenia sadzieb počíta s vyššími daňami odvíjajúcimi sa od spotreby obyvateľstva (spotrebné dane a DPH), no súčasne abstrahuje od toho, že takto zvýšené dane spomalia alebo aspoň reálne ohrozia spotrebu, čo spolu s ďalšou dereguláciou cien zvýši náklady podnikateľom, a tak im znova skomplikuje už i tak dosť ťažký život. A paradoxne práve od nich očakáva vyššiu tvorbu HDP... Ak k týmto dvom nebezpečným tendenciám v rozpočte premietnutým do 18 mld. schodku pripočítame ďalší vyše 10 mld. zatiaľ reálne nekrytý schodok v dôchodkovom fonde Sociálnej poisťovne (pričom v tomto čísle ešte nie je zohľadnená valorizácia dôchodkov) a možnosti vlády dané rozpočtom na vydanie štátnych dlhopisov vo výške 30,9 mld. Sk (na reštrukturalizáciu bánk a na projekty Sociálnej poisťovne), je zrejmá rizikovosť ekonomického vývoja SR v roku 2000. Problém nerealizovaných reformných opatrení možno vidieť na novele zákona o konkurze a vyrovnaní. Ten má byť hlavným tromfom v rukách vlády pri ozdravení podnikovej sféry. Právom. Ale už teraz je jasné a pripúšťajú to aj ministri, že od januára 2000, ako to pôvodne bolo odhlasované, pôsobiť nebude. Pritom si vláda už teraz rozpočtom rozväzuje ruky na to, aby do bánk naliala nové miliardy. Ba dokonca nedávnym rozpustením rezervy NBS vo výške necelých 10 mld. Sk do (VÚB, SLSP, SP) to už začala robiť. No komu budú banky požičiavať? Opäť iba nezdravým podnikom... ? To predsa nie je reforma.

Počasie

U meteosenzitívnych ľudí očakávame zvýšenie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa vyskytujú bolesti hlavy, jaziev, prípadne fantómové bolesti. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Je sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík, k nespokojnosti, k nervozite, podráždenosti, únave, prípadne k depresívnym stavom, k zníženiu tolerancie telesnej a duševnej námahy a schopnosti koncentrácie. Uvedené zdravotné ťažkosti sú miernej intenzity.Zajtra očakávame väčšinou ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Doznievať môžu reumatické ťažkosti, bolesti hlavy pri ochoreniach krčnej chrbtice a sklon k depresívnym stavom u psychicky labilných ľudí.(zč)

Dnes bude predpoludním na západe, popoludní aj na východe postupne veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Miestami, najmä na severe a východe, slabnúci dážď alebo prehánky, od 800 m snehové. Najvyššia denná teplota 3 až 7 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 6, na juhozápade v nárazoch prechodne do 10 m/s. Na východe prevažne slabý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m -2 stupne. V utorok a stredu bude oblačno až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, od 1000 m zrážky prevažne snehové. Najnižšia nočná teplota 2 až -2, pri nočnom vyjasnení v utorok až -5, najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.37 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamprehánky8
Atényprehánky17
Belehraddážď8
Berlínprehánky4
Bratislavaoblačno7
Bruseloblačno7
Budapešťdážď7
Bukurešťpolooblačno13
Frankfurtoblačno5
Helsinkizamračené0
Istanbulprehánky14
Kodaňsnehové prehánky2
Kyjevdážď8
Lisabondážď13
Londýnoblačno7
Madriddážď9
Milánomalá oblačnosť9
Moskvahmlisto2
Oslosnehové prehánky-6
Paríždážď6
Prahaprehánky4
Rímslnečno12
Sofiaprehánky8
Štokholmsnehové prehánky-2
Varšavaoblačno5
Viedeňoblačno6
Záhrebprehánky6
Ženevaoblačno6

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 12. 1999: Bratislava 99,43, Sliač 97,73, Košice 98,95, Poprad 93,03, za 10. 12. 1999: Bratislava 99,02, Sliač 97,16, Košice 98,26, Poprad 92,54, za 11. 12. 1999: Bratislava 99,23, Sliač 97,13, Košice 98,18, Poprad 92,56..

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.