Hospodársky denník
USD41,708 Sk
EUR42,382 Sk
CHF26,463 Sk
CZK1,18 Sk
  Piatok  17.Decembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zníženie rizík pri podnikových informačných systémoch ...

V posledných rokoch sa profilovala kategória komplexných softvérov na riadenie podnikov, označujúca sa ako ERP systémy (Enterprise Resource Planning). Na rozdiel od tzv. škatuľových riešení vedia pokryť oveľa väčšie spektrum podnikových procesov. Sú nápomocné pri riadení finančných, materiálových aj ľudských zdrojov. Okrem komplexnosti sa vyznačujú tiež potrebou implementačnej fázy. Ich zavedenie môže byť v praxi komplikované tak pre dodávateľa softvéru, ako aj pre podnik. Prináša mnohé riziká. Životný cyklus ERP systémov
Nasadenie informačného systému podniku nie je jednorazovým procesom. Po prvej špecifikácii požiadaviek IS a ich implementácii sa v rámci podniku generujú nové potreby a cyklus sa opakuje. Rozvoj informačných technológií je tak mohutný, že často nové požiadavky sú širšie ako predchádzajúce. Životný cyklus naberá špirálovitý tvar. Zníženie rizík pri ERP systémoch
Potrebujem vôbec ERP? Je podnik dostatočne veľký na ERP riešenie? Pravdou je, že ERP systém môže byť neekonomický pri malých spoločnostiach. Na druhej strane sa však dodávatelia ERP snažia čoraz viac pôsobiť aj v malých podnikoch. Pomáha tomu aj čoraz lepší pomer cena/výkon (HW aj SW) a jednoduchšie a lacnejšie metodiky implementácie. Predpokladá sa prudký rozvoj obchodu ERP aplikácií aj v stredne veľkých podnikoch. Dôvod je jednoduchý. Podnik, ktorý nebude dostatočne pokrytý komplexným IS, stráca postupne schopnosť onkurencie. Bude pri zavádzaní ERP potrebný náročný „reeingineering“ podnikových procesov a ľudí? „Reeingineering“ býva veľmi často cieľom zavedenia nového ERP systému. Kvalitný softvér má však schopnosť prispôsobiť sa. Analýzou podnikových procesov a funkčnosti ERP je dôležité optimálne nastavenie váh medzi ERP a zaužívanými podnikovými procesmi. Ak ERP nezjednotí obchodné rozhodnutia podniku, bude neužitočné. Akú zvoliť softvérovú architektúru? Aký server?
Výhodnejšia je viacvrstvová softvérová architektúra. Napríklad databázový server, aplikačný server a klienti. Dnes sa na podnikové aplikácie nepozerá ako na „akademické“ klient-server riešenie. Perspektívna je tzv. web-centrická architektúra. Je len otázkou krátkeho času, keď podnikový informačný systém bude musieť byť prístupný kedykoľvek, kdekoľvek, z akéhokoľvek počítačového zariadenia a komukoľvek, samozrejme, po patričnej autorizácii. Web-centrické systémy to umožňujú. Výhodou je malá rôznorodosť serverov a výpočtových platforiem. Čim je menej rôznych serverov a operačných systémov v podniku, tým menej sú nároky na ich správu a stabilita celku je väčšia. Treba tiež zvážiť možnosť prevádzky viacerých operačných systémov na jednom serveri. Ak server často zlyháva, ERP riešenie bude zbytočné. Špičkové serveri sú dnes dostupné s 99,9+ percentnou pravdepodobnosťou. Viac serverov, viac dôvodov nestability. Ak sú databázy príliš distribuované na viacerých miestach a platformách, funkčnosť ERP bude znížená a jeho nasadenie dlhšie. Trend je podnikové údaje umiestniť na jedno miesto (týka sa aj nadnárodných spoločností). Umožní do budúcna vybrané riešenie technologický rozvoj s ochranou predchádzajúcich investícií? Ak serverovské platformy nebudú prístupné na nové technologické zmeny, celé ERP riešenie sa postupne stane zastaraným. Výrobca servera a operačného systému by mal garantovať jeho upgrade iba za doplatok, bez nároku na rekompiláciu aplikácie. Vybratý ERP systém má byť otvoreným voči internetu, Java technológiám, groupware (Lotus Domino) a tenkým klientom. Aká je optimálna rýchlosť nasadenia IS?
Ak sa ERP rýchlo nenasadí, investície do IS budú znehodnotené. Maximálna rýchlosť implementácie je vhodná aj na vyrovnanie sa s frustráciou zamestnancov z nového IS. Paralelná skúšobná prevádzka nového systému predlžuje lehotu jeho zavedenia. Extrémne rýchly nábeh však nesmie byť hazardom. Dobrý dodávateľ ERP by mal dokonale poznať svoje riešenie a mať zvládnutých viacero metodík implementácie. Ako zvýšiť bezpečnosť systému?
Voliť stabilné výpočtové prostredie. Niektoré systémy, napríklad AS/400, nepoznajú pojem počítačový vírus a narušenie svojich ochrán. Pri konfigurácii serverov netreba zabudnúť na diskové RAID polia, mirroring, UPS, ... Výhodou je minimalizovať počet výrobcov dodaného HW a SW. Je dodávateľ spoľahlivý?
Ak IS nemá dostatočný servis, celý projekt vedie k neúspechu. Lacnejší je servis od menšieho počtu stabilných dodávateľov. Aká je skutočná cena ERP systému?
Cenou ERP systému a príslušného hardvéru nie je nákupná cena licencií, techniky a základnej implementácie. Dôležitý je pohľad na cenu IS v medziach celého jeho životného cyklu. Podľa IDC práve v údržbe a rozširovaní IS podniku je schovaných až 47 % nákladov. Outsourcing IS podniku (nechať si spravovať externou IT spoločnosťou časť alebo ako celok) môže tiež viesť k zníženiu vynaložených finančných prostriedkov. Udržiavacie poplatky pri ERP systéme (USD/rok/používateľ)
Prameň : IDC 11/99
(dva obrázky)
Ivan Pšenák
HT Computers

Amsterdamobčasný dážď3
Aténypolojasno17
Belehradobčasný dážď6
Berlínoblačno2
Bratislavapolojasno3
Bruselobčasný dážď3
Budapešťpolooblačno5
Bukurešťzamračené8
Frankfurtoblačno3
Helsinkisneženie-3
Istanbulpolooblačno13
Kodaňdážď1
Kyjevhmlisto2
Lisabonpolojasno13
Londýnobčasný dážď4
Madridpolojasno13
Moskvahmlisto-3
Oslosneženie-10
Parížoblačno6
Prahapolojasno2
Rímoblačno13
Sofiazamračené8
Štokholmsneženie-5
Varšavapolooblačno1
Viedeňpolojasno3
Záhrebpolooblačno6
Ženevaoblačno5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.