Hospodársky denník
USD42,658 Sk
EUR43,023 Sk
CHF26,892 Sk
CZK1,191 Sk
  Štvrtok  2.Decembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Slovensko medzi prvými?


Európska únia by sa mala rozšíriť k 1. januáru 2003
Brusel (TASR) - Krajiny, ktoré budú pripravené na vstup do EÚ, by sa jej plnoprávnymi členmi mali stať 1. januára 2003. V záverečnej deklarácii sa na tom zhodli účastníci ôsmeho stretnutia predsedníčky Európskeho parlamentu (EP) Nicole Fontaineovej so šéfmi národných parlamentov 12 kandidátskych krajín, ktoré sa včera skončilo v Bruseli. Tento termín rozšírenia EÚ by podľa predsedov zákonodarných zborov zaručil, aby sa na budúcich voľbách do EP v roku 2004 mohli zúčastniť aj občania nových členských krajín únie. V4 spolu do EÚ?
Predseda Národnej rady SR Jozef Migaš po skončení stretnutia vyjadril nádej, že medzi týmito krajinami bude aj Slovensko. Podľa neho je strategickým cieľom SR vstúpiť do EÚ spoločne so svojimi partnermi z vyšehradskej skupiny - s ČR, Maďarskom a Poľskom. „Predbežne možno hovoriť o pracovných termínoch vstupu a najvyššou ambíciou je vstup SR v roku 2003 spolu s ďalšími krajinami V4. Ak nebudeme pripravení, potom je reálny rok 2004,“ domnieva sa Migaš. SR však podľa neho nechce zdržiavať v integračnom procese svojich susedov. Podobný názor prezentoval po stretnutí aj predseda českej Poslaneckej snemovne Václav Klaus a šéf maďarského Národného zhromaždenia János Áder, podľa ktorých musí byť v prístupovom procese uplatnený princíp diferenciácie a každá krajina musí byť hodnotená výlučne podľa dosiahnutého pokroku. Podľa predsedu zahraničného výboru EP Elmara Broka je spoločný vstup vyšehradských krajín vrátane SR logicky opodstatnený a veľmi by zjednodušil napríklad problematiku vonkajších hraníc EÚ. Najbližšie stretnutie predsedov národných parlamentov kandidátskych krajín sa uskutoční na jar budúceho roka v slovinskej Ľubľane. Prodi žiada termíny
Predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi vyzval včera prezidentov a premiérov štátov EÚ, aby na svojej vrcholnej schôdzke v Helsinkách na budúci týždeň rozhodli o začatí konkrétnych vstupných rozhovorov so Slovenskom, Rumunskom, Bulharskom, Lotyšskom, Litvou a Maltou. Tempo reforiem musí však byť v týchto krajinách zachované, povedal Prodi pred Európskym parlamentom v Bruseli. Za ďalšie dôležité témy helsinského summitu označil budúcu obrannú a bezpečnostnú politiku EÚ a reformu rozhodovacieho procesu v rámci únie. Šesť krajín tzv. druhej vlny, v ktorých únia v súčasnosti skúma preberanie jej právnych noriem, vyvinulo podľa šéfa EK značné úsilie v záujme splnenia podmienok vstupu do EÚ.

Amsterdamveľká oblačnosť8
Atényslnečno19
Belehradpolooblačno8
Berlínveľká oblačnosť8
Bratislavapolojasno10
Bruselveľká oblačnosť9
Budapešťslnečno10
Bukurešťveľká oblačnosť6
Frankfurtpolooblačno6
Helsinkioblačno1
Istanbulmalá oblačnosť15
Kodaňzamračené7
Kyjevoblačno6
Lisabonmalá oblačnosť18
Londýnpolooblačno9
Madridpolooblačno16
Milánoslnečno11
Moskvasneženie0
Oslooblačno2
Parížpolooblačno10
Prahaoblačno7
Rímoblačno18
Sofiaoblačno8
Štokholmpolooblačno1
Varšavaveľká oblačnosť6
Viedeňpolojasno10
Záhrebmalá oblačnosť6
Ženevamalá oblačnosť6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.