Hospodársky denník
USD41,892 Sk
EUR42,275 Sk
CHF26,421 Sk
CZK1,172 Sk
  Streda  22.Decembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Sú zmeny v odvetví stavebníctva trvalé?


Vývojové tendencie, objem stavebnej výroby a rozsah finančných prostriedkov „spotrebovaných“ v tomto odvetví býva často kritériom na posúdenie rozvojovej dynamiky príslušnej ekonomiky. Vyššia stavebná činnosť sa spája s dynamickým rastom ekonomiky, pretože sa takmer výlučne spája s rastom príjmov a následne výdavkov v privátnej sfére a zvýšeným investičným výdavkom v podnikoch. Ochota viac investovať je vyvolaná realizáciou rozvojových aktivít podnikov v dôsledku rastu výroby, ktorá sa opiera o rast dopytu a spotreby.

Ako je všeobecne známe, objem stavebnej výroby v SR najmä v tomto roku dramaticky klesol, čo sa všeobecne odzrkadlilo na úrovni základných ukazovateľov tohto odvetvia. Už iba z pohľadu na vývoj stavebnej produkcie od roku 1995 vidieť reverzný rast, ktorý prebiehal v roku 1997 a v roku 1998. Od decembra 1998 objem stavebnej produkcie klesal. Pokles stavebnej produkcie v jednotlivých mesiacoch tohto roka v porovnaní s rokom 1998 sa pohyboval v rozpätí od 36 % (január, február) do 4 % (jún).

Sprievodným javom straty produkčnej výkonnosti odvetvia bol pokles počtu zamestnanosti a nepriaznivý vývoj produktivity práce. Najprv, ako uvedieme kvalifikáciu vývoja týchto ukazovateľov, treba uviesť, že v uplynulých rokoch podstatne vyšším tempom klesal objem stavebnej produkcie vykonávaný našimi stavebnými firmami v zahraničí. V súčasnosti v tomto roku ďalší pokles stavebnej produkcie vykonávanej v zahraničí nie je výraznejší ako v stavebnej produkcii v tuzemsku. Stavebná produkcia v tuzemsku v roku 1998 v porovnaní s predchádzajúcim rokom dosahovala len 70-percentnú úroveň a stavebná produkcia v zahraničí približne 67- až 70-percentnú úroveň.

Výsledkom týchto procesov je problém ako udržať zamestnanosť v odvetví a ako zabezpečiť udržanie, prípadne rast produktivity práce, ktorému by zodpovedal rast nominálnych príjmov v odvetví. Pohľad na vývojové trendy v tomto rámci je kontroverzný, a to preto, lebo poklesu stavebnej produkcie nezodpovedá pokles v zamestnanosti, v dôsledku čoho výrazne klesla produktivita na pracovníka, čo je zasa v rozpore s rastom nominálnych miezd. Napríklad v tomto roku v porovnaní s rokom 1998 pri prepade stavebnej produkcie o 28 - 30 % klesol stav zamestnanosti o 8 - 9 %, v dôsledku čoho produktivita práce na zamestnanca sa znížila o 25 - 26 %.

Je prirodzené, že v situácii, keď klesajú objemy zákaziek, nie je možné bez vážnejších zásahov do podnikových organizačných štruktúr znižovať okamžite stavy pracovníkov. Regulácia pracovných síl má vždy určité oneskorenie a po určitom časovom období pretrváva zotrvačnosť v zamestnanosti. Takýto stav nie je dlhodobo udržateľný, pretože stavebné organizácie nedisponujú dostatočnými rezervami na preklenutie obdobia s nižšou úrovňou dopytu po stavebnej produkcii. Navyše recesia v odvetví vyúsťuje do obdobia prirodzeného sezónneho útlmu v stavebnej činnosti, ktorá sa každoročne opakuje vždy na prelome rokov. Z týchto dôvodov stavebné organizácie s napätím očakávajú, aký štátny rozpočet SR na rok 2000 sa schváli. Jeho štruktúra, najmä výdavková časť, môže dať čiastočnú odpoveď na to, či v jarnom období roku 2000 dôjde definitívne k redukcii stavebných kapacít a ďalšiemu poklesu zamestnanosti v tomto odvetví.

Popri odvetví obchodu patrí odvetvie stavebníctva k odvetviu s najvyšším zastúpením súkromného sektora, pričom privatizácia výrazne ovplyvnila objem stavebnej produkcie vykonanej v súkromnom a štátnom sektore. V tomto roku predstavuje objem stavebnej produkcie v štátnom sektore len asi desatinu celkovo realizovanej stavebnej produkcie v SR a tento podiel ustavične klesá. Súčasný pokles stavebnej produkcie úzko súvisí s nedostatkom zákaziek. V tomto roku tento faktor výrazne ovplyvnil najmä existenciu štátnych podnikov, v ktorých sa za 9 mesiacov tohto roka oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka znížila stavebná produkcia o 55 %, avšak v súkromných podnikoch len o 22 %. Napriek tomu je medzi týmito dvoma sektormi zásadný kvalitatívny rozdiel v tom, že kým v súkromnom sektore produktivita práce klesla oproti roku 1995, v štátnom sektore naopak produktivita rástla napriek poklesu zákaziek a objemu stavebnej činnosti. Tento vývoj bol spôsobený tým, že v štátnom sektore primerane k poklesu výroby sa znižovali aj počty zamestnancov. V súkromnom sektore sa takto racionálne nesprávali, pretože poklesu výroby neprispôsobili počet zamestnancov. A tak paradoxne vznikla situácia, keď štátne podniky zabezpečujú racionálnejšie využitie pracovnej sily ako súkromné podniky. Tento jav je do určitej miery spôsobený tým, že štátne podniky v pracovných procesoch používajú väčší počet zmluvných cudzích pracovníkov, ktorým pri nedostatku práce možno s menšími problémami prerušiť zmluvné vzťahy. V súčasnosti v štátnych organizáciách stavebná produkcia vykonaná vlastnými zamestnancami predstavuje 45 - 50 %, ale v súkromných firmách 78 - 84 %. V tejto súvislosti však treba povedať, že lepšia dynamika rastu produktivity v štátnych firmách vyplýva z porovnania s priemerom roku 1995, avšak v roku 1999 boli v tejto oblasti lepšie výsledky v súkromných firmách.

Z uvedených tendencií vyplýva, že sa postupne v tomto odvetví problematizuje finančné zabezpečenie stavebnej výroby, a najmä reprodukcia novej stavebnej techniky. Za všetky stavebné firmy k 30. 9. 1999 medziročne klesli výnosy o 30 %, najviac v stavebných družstvách a štátnych firmách, ale aj v súkromných tuzemských organizáciách. Výnosy vzrástli len pri obecných stavebných firmách a pri zahraničných firmách. Vzhľadom na to, že náklady klesli o 2,5 bodu pomalšie ako výnosy, došlo následne aj k zníženiu tvorby hospodárskeho výsledku s porovnateľným obdobím rok predtým. V treťom štvrťroku 1999 celé odvetvie skončilo hospodárenie so stratou.

Z hľadiska tvorby hospodárskeho výsledku podľa veľkosti podniku vyplýva, že v poslednom období sa zhoršili výsledky najmä v menších organizáciách s počtom do 50 zamestnancov.

Aj keď sa dá povedať, že naďalej základnou bariérou rastu stavebnej produkcie je nízky dopyt (zákazky) a nedostatočný prístup k finančným zdrojom, t. j. úverom, všeobecne podľa názoru manažérov v stavebných podnikoch možno očakávať vo februári mierne oživenie stavebnej výroby, ktoré by viazalo aj väčší počet pracovníkov. Tento rast podnikateľskej aktivity však výrazne neovplyvní 68-percentný podiel podnikov nachádzajúcich sa v druhotnej platobnej neschopnosti. Prevláda všeobecne názor, že sa finančná situácia nezlepší, pretože podniky budú musieť skôr, ako dosiahnu nové tržby, zabezpečiť finančné krytie nových stavieb.

J. A. Oberhauser

Amsterdampolojasno4
Aténydážď12
Belehradpolojasno1
Berlínjasno1
Bratislavajasno1
Bruselpolojasno3
Budapešťjasno2
Bukurešťdážď4
Frankfurtjasno2
Helsinkijasno-3
Istanbuldážď10
Kodaňjasno0
Kyjevjasno0
Lisabonpolooblačno14
Londýnzamračené4
Madridpolojasno13
Moskvapolooblačno-4
Oslopolojasno-2
Parížoblačno5
Prahajasno1
Rímpolojasno12
Sofiaobčasný dážď5
Štokholmpolojasno-2
Varšavajasno-1
Viedeňjasno1
Záhrebpolojasno2
Ženevapolojasno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.