Hospodársky denník
USD41,908 Sk
EUR42,48 Sk
CHF26,475 Sk
CZK1,175 Sk
  Utorok  28.Decembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Účtovanie kurzových rozdielov


Otázky faxujte na číslo 07/6381 0413, píšte a mailujte na adresu redakcie

Vediem jednoduché účtovníctvo. Prosím o vysvetlenie účtovania kurzových rozdielov v tomto konkrétnom prípade: Vystavil som faktúru v cudzej mene zahraničnému odberateľovi, ktorý ju uhradil prevodom na bankový účet. Príjem na bankový účet v Sk bol nižší, ako som predpokladal. Môžem si tento rozdiel uplatniť ako kurzovú stratu v uzávierkových účtovných operáciách? - Problematika kurzových rozdielov nie je všeobecne záväznými právnymi predpismi pre sústavu jednoduchého účtovníctva jednoznačne upravená. Nesporná je platnosť ustanovenia 24 ods. 2 zákona č. 563/1992 Zb. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, podľa ktorého sa majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu kurzom určeným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu a v účtovnej závierke platným ku dňu jej zostavenia.

Pri účtovaní v sústave podvojného účtovníctva je účtovanie o stavoch a pohyboch majetku a záväzkov vyjadrených v cudzích menách upravené príslušnými postupmi účtovania, vydanými ako všeobecne záväzný právny predpis Ministerstva financií Slovenskej republiky.

Pri účtovaní v sústave jednoduchého účtovníctva si treba uvedomiť jeho daňovú orientáciu, ktorá vyplýva z definície hospodárskeho výsledku v čl. V ods. 4 Postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva (PJÚ) ako rozdielu medzi príjmami a výdavkami ovplyvňujúcimi základ dane z príjmov. Kurzové rozdiely sú uvedené medzi uzávierkovými účtovnými operáciami, ktorými sa upravuje hospodársky výsledok bez toho, že by v PJÚ alebo inde jestvoval metodicky návod na ich vyčíslenie.

Jednoduché účtovníctvo je založené na hotovostnom princípe, a preto v zásade (okrem vymedzených výnimiek) hospodársky výsledok ovplyvňujú len finančné operácie, pohyby peňažných prostriedkov a nie zmeny stavu a ocenenia majetku a záväzkov. Tomu zodpovedá aj ustanovenie čl. V bodu 4 jednoduchého účtovníctva, podľa ktorého sa hospodársky výsledok zisťuje v peňažnom denníku. O vyčísľovaní kurzových rozdielov v jednoduchom účtovníctve jestvujú len niektoré názory, ktoré sa snažia nájsť metódu, ktorá by maximálne zodpovedala platným predpisom. Jeden z týchto názorov bol publikovaný v Hospodárskom denníku 22. - 24. februára tohto roka. Vychádza z princípu, že v jednoduchom účtovníctve vznikajú kurzové rozdiely v prípadoch, keď príjem i výdavok určitých peňažných prostriedkov v cudzej mene bol ocenený v súlade so zákonom o účtovníctve kurzom Národnej banky Slovenska v deň uskutočnenia účtovného prípadu a medzi uskutočnenými finančnými operáciami došlo k zmene kurzu.

V konkrétnom prípade nejde o kurzový rozdiel v uvedenom zmysle. Pri vystavení faktúry podnikateľ zapísal pohľadávku voči zahraničnému odberateľovi v knihe pohľadávok a záväzkov a zrejme ju správne ocenil kurzom Národnej banky Slovenska v deň vystavenia faktúry. Vznik pohľadávky v jednoduchom účtovníctve neovplyvňuje hospodársky výsledok. Podnikateľ pravdepodobne nemá založený devízový účet, a preto úhradu zo zahraničia pripísal peňažný ústav na jeho bežný účet v domácej mene. Pritom prepočítal peňažné prostriedky v cudzej mene kurzom nákup. Tento kurz vychádza z denného kurzu Národnej banky Slovenska a je pravidelne nižší ako tento kurz (podobne, ako je kurz predaj vyšší). Rozdiely medzi kurzom Národnej banky Slovenska a kurzami nákup a predaj, ktorý si individuálne stanovujú jednotlivé peňažné ústavy, možno chápať ako určitú odmenu banke za manipuláciu s cudzou menou.

V konkrétnom prípade nemusí podnikateľ účtovať o peňažných prostriedkoch v cudzej mene. Úhrada prijatá na bankový účet je jeho skutočným príjmom v domácej mene z konkrétnej obchodnej transakcie, ktorý ovplyvňuje základ dane z príjmov. Ak v knihe pohľadávok a záväzkov účtuje podnikateľ v cudzej mene i v slovenských korunách, potom - ak poukázaná suma v cudzej mene je rovnaká ako bola fakturovaná - nemôže urobiť nič iné, ako zapísať, že pohľadávka v cudzej mene bola vyrovnaná a zahraničný odberateľ mu nič nie je dlžný. Prípadný rozdiel v ocenení kurzom Národnej banky Slovenska v deň vystavenia faktúry a v deň úhrady sa v knihe pohľadávok a záväzkov uvedie len evidenčne, v žiadnom prípade neovplyvní hospodársky výsledok. Podnikateľ má v obchodnom majetku nehnuteľnosť, v ktorej sám podniká a časť nehnuteľnosti prenajíma ako nebytové priestory. Bude prijaté nájomné zdaňovať ako príjem podľa § 7 alebo ako príjem podľa § 9? Aké záznamy je povinný viesť?

- Uvedenú problematiku upravuje zákon č. 286/1992 Zb., konkrétne jeho novela č. 173/1998 Z. z. S účinnosťou od 1. 1. 1999 bol § 7 citovaného zákona doplnený o nové znenie ods. 3. Stanovuje, že príjmom z podnikateľskej a z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj príjem, ktorý plynie z akéhokoľvek nakladania s majetkom evidovaným ako majetok využívaný na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť. V dôsledku toho prijaté nájomné sa v konkrétnom prípade účtuje ako príjem z podnikania v účtovníctve podnikateľa a zatrieďuje sa do položky druhového členenia „ostatné príjmy, ktoré ovplyvňujú základ dane príjmov. Ing. Tatjana Pecháčová

Amsterdamprehánky8
Aténydážď14
Belehradobčasný dážď6
Berlínprehánky3
Bratislavaoblačno5
Bruselprehánky6
Budapešťoblačno6
Bukurešťdážď6
Frankfurtzamačené4
Helsinkisneženie1
Istanbulprehánky13
Kodaňprehánky2
Kyjevoblačno2
Lisabondážď14
Londýnprehánky7
Madriddážď13
Moskvasneženie-2
Osloprehánky3
Parížoblačno6
Prahaoblačno3
Rímdážď13
Sofiadážď6
Štokholmzamračené2
Varšavaprehánky2
Viedeňoblačno5
Záhrebzamračené6
Ženevazamračené6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.