CZK1,192 Sk
  Piatok  3.Decembra 1999

Tréner bude zbytočne kričať

Basketbalisti SR na víťazstvo čakajú
Za záhadu večera označil posledné vystúpenie svojich zverencov tréner basketbalistov Slovenska Justín Sedlák. Po ďalšej prehre s Maďarskom 52:68 v kvalifikačnej skupine A o postup na ME 2001 v Turecku sú s nulovou kolónkou víťazstiev na poslednom mieste. Pritom mohli mať kvalifikačný vstup úplne iný. Žiaľ, ani v jednom zo zápasov (na mysli máme posledné stretnutia s Anglickom a Maďarskom) nevyužili to, čo sa im na ihrisku ponúkalo. Už po bratislavskej prehre s Anglickom zavládol v tábore slovenských reprezentantov smútok a všetci do jedného si spytovali svedomie. S odvahou si chceli napraviť reputáciu v Székesfehervári, ale vydržali iba polčas. Presvedčili sa, že na nich už aj Maďari pozerajú zhora a podceňujú hráčov v slovenskom drese. Inak si nemožno vysvetliť, že priebeh stretnutia mal dva úplne odlišné polčasy (prvý naši vyhrali 35:23). A pokiaľ sme citovali pred pár dňami Andrušku - „Asi sme zabudli vyhrávať.“ - prax jeho slová potvrdila. Trénersky tandem Sedlák a Michalko s istotou vie, že mužstvu chýba osobnosť a najmä spoľahlivý dirigent. Darmo budú tréneri behať pri čiare a vykričia si hlasivky. Situáciu majú v rukách hráči a ich túžba po víťazstve. K vavrínom potrebujú sebavedomie na plných 40 minút a podstatne viac taktickej zrelosti, aby sa im pri zvýšenom súperovom tlaku netriasli ruky. Basketbalisti Slovenska vraj prestávajú byť aktívni v obrane. Tu sa všetko začína, končí bezradným útokom (Maďarom za 10 minút druhého polčasu nedali kôš z hry!) a stratou viery vo vlastné sily. Pohľad do tabuľky (napriek tomu, že ešte spolu všetci nehrali) prezrádza, že efektívny útok v našom tábore chýba. Zo všetkých sme nastrieľali najmenej košov s priemerom sotva 60 bodov na zápas. To je číslo, s ktorým sa dôležité kvalifikačné stretnutia iba ťažko vyhrávajú. A pokiaľ by s rovnakou efektivitou pokračovali naši ďalej, prípadné víťazstvo by ich stálo nesmierne veľa fyzických i psychických síl. A toľko ich súčasná generácia v sebe nemá. Je veľa toho, čo musia hráči zlepšiť. Ani v ligových zápasoch by nemali reprezentanti zabúdať na nevydarený kvalifikačný štart. Veď sa na túto pôdu vo februári 2000 opäť vrátia. Bodaj by to už bolo mužstvo, ktoré súperom narobí viac starostí. Výsledky Slovenska v skupine A: Chorvátsko – Slovensko 88:54 (45:28), Slovensko – Anglicko 73:81 (31:40), Maďarsko - Slovensko 52:68 (35:23). 1. Chorvátsko 3 3 0 248:173 6
2. Maďarsko 3 2 1 206:187 5
3. Anglicko 3 2 1 238:236 5
4. Lotyšsko 3 1 2 249:245 4
5. Švajčiarsko 3 1 2 202:244 4
6. Slovensko 3 0 3 179:237 3