Hospodársky denník
USD41,396 Sk
EUR42,539 Sk
CHF26,585 Sk
CZK1,175 Sk
  Streda  8.Decembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Najväčším problémom Slovenska je čas


Bratislava sa obracia na zahraničných investorov
Plný odhodlania, Pavol Hamžík, slovenský vicepremiér, prechádza chodbami hotela Kurhaus v Scheveningene. Tento 45-ročný diplomat má tu svoje poslanie. Tu, na Global Panel, chce jasne dať najavo obchodnému svetu, že komunistická minulosť Slovenska sa skončila a že dvere pre západoeurópskych investorov sú široko otvorené. Jeho prejav musí jasne naznačiť, že v krajine, ktorá sa v roku 1993 osamostatnila od Českej republiky, veje iný vietor.
Táto bývalá krajina východného bloku má jasný cieľ: stať sa členom NATO a Európskej únie. Európska komisia navrhla členským štátom, aby v roku 2000 začali rokovania o vstupe Slovenska do Európskej únie. Takže prvá prekážka bola prekonaná. Pavol Hamžík verí, že predstavitelia Európskej únie by mali takéto rozhodnutie schváliť. „Európska komisia a Európsky parlament sa nám snažia pomôcť.“ Sympatie Slovensku nechýbajú, ale čas áno. Iba pred rokom sa krajina zbavila politickej hrubosti Vladimíra Mečiara. Premiér Mečiar doviedol krajinu do izolácie vďaka jeho politickým intrigám, utláčaniu maďarskej menšiny a protieurópskemu zmýšľaniu. Kým Česko, Maďarsko a Poľsko patria k prvej skupine krajín, ktoré môžu rokovať o vstupe do Európskej únie, Slovensko sa ocitlo v úzadí. Dzurindova vláda začala všetko
rýchlo doháňať.
Politické zmeny boli uskutočnené a Mečiarom zruinovanú ekonomiku zliberalizovali a priviedli do poriadku. Privatizácia je heslom. Priemysel a bankovníctvo musia prejsť do súkromných rúk. Krajina má málo zahraničných investícií a je tu potreba nových pracovných miest, pretože jeden zo siedmich Slovákov je nezamestnaný. Pavol Hamžík pripúšťa, že je veľmi ťažké zainteresovať zahraničné podniky, aby investovali na Slovensku. „Za Mečiarovej éry Slovenská republika nevyužila svoje šance. Zahraniční investori sa sústredili na krajiny ako Česko, ktoré boli prvé, čo sa týka budúceho členstva v EÚ. Teraz sa „boom“ skončil. Samozrejme, že záujem o našu krajinu je, ale nie do takej miery, ako by sme to chceli.“ Istá rivalita s Českom pokračuje. „Príliš dlho sa rozprávalo o Česku v dobrom a o Slovensku v zlom.
Preto sme stratili veľa času.“ Vicepremiér pripustil, že Slováci platia vysokú daň za ozdravenie ekonomiky. Plyn a elektrina zdraželi. Tieto opatrenia vyvolávajú nespokojnosť v radoch občanov. Pavol Hamžík povedal: „Občania musia pochopiť, že v čase parlamentných volieb krajina bola na tom veľmi zle, ale čo sa týka politiky, najväčšie chyby už boli odstránené.“ No zároveň si Pavol Hamžík myslí, že v rámci zisťovania verejnej mienky bol limit dosiahnutý. „Takto to ďalej nejde.“ Je známe, že šesť z desiatich Slovákov podporuje vstup do EÚ. „Toto percento je vyššie ako v iných kandidátskych krajijách, nehovoriac o členských štátoch.“ Otázkou ostáva, ako susediace Rakúsko čoskoro v rámci EÚ na najvyššej úrovni bude reagovať na vstup Slovenska do EÚ. Rakúsko má spor s Bratislavou, čo sa týka uzatvorenia dvoch reaktorov v Jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach. Slovensko sľúbilo s podporou Bruselu, že sa tak stane v rokoch 2006 a 2008. Rakúsko však nie je tým nadšené. Kancelár Klima hovorí o nedodržaní sľubu, pretože Slovenská republika predtým bola za rok 2000, ako dátum uzatvorenia elektrárne. Po prvý raz je cítiť trocha viac ostrosti v Hamžíkovom hlase: „Rakúsko zastáva názor, že Slovenská republika nemôže byť členom Európskej únie pokiaľ tieto reaktory budú pracovať. Samozrejme, že my ešte nie sme členom, rozhovory o členstve sa musia ešte len začať. S postojom Rakúska teda môžeme žiť, ale ak Rakúsko chce skorší dátum, potom musíme za to dostať finančnú kompenzáciu. Nemôžeme si dovoliť tieto reaktory skôr uzatvoriť.“ Pavol Hamžík si však nemyslí, že by Rakúsko mohlo Slovensku sťažovať situáciu v Helsinkách. Bolo v Bratislave na stole šampanské, keď sa oznámilo hodnotenie Európskej komisie? Pavol Hamžík krúti hlavou: „Žiadne šampanské. Žiadne oslavy.
Iba pocit hlbokého uspokojenia.“
(do)

Amsterdamoblačno11
Atényoblačno18
Belehradoblačno6
Berlínhmlisto5
Bratislavapolooblačno7
Bruseloblačno9
Budapešťoblačno6
Bukurešťoblačno8
Frankfurtzamračené5
Helsinkisnehové prehánky1
Istanbuloblačno17
Kodaňoblačno7
Kyjevsneženie1
Lisabonpolojasno14
Londýndážď10
Madridpolojasno12
Milánopolooblačno11
Moskvasneženie-4
Oslodážď2
Parížoblačno11
Prahahmlisto4
Rímpolojasno15
Sofiaoblačno6
Štokholmoblačno2
Varšavazamračené4
Viedeňpolooblačno7
Záhrebhmlisto3
Ženevahmlisto4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.