Hospodársky denník
USD40,825 Sk
EUR44,516 Sk
CHF27,877 Sk
CZK1,175 Sk
  Piatok  12.Marca 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Súčasné hospodárske tendencie vo svete


Medzinárodné hospodársko-ekonomické prostredie sa v minulom roku vyvíjalo podstatne nepriaznivejšie, ako sa pôvodne očakávalo na základe prognóz vypracovaných v jarných mesiacoch roku 1998.

Ázijská kríza sa prehlbovala ďalej, recesia sa rozšírila aj do Japonska a nesplnili sa očakávania, že sa ruská ekonomika definitívne odrazí od dna hospodárskeho cyklu. Dôsledky týchto vývojových trendov vidno tiež v Latinskej Amerike a v menšej miere aj vo východnej Európe.

V celosvetovom meradle môžeme vyjadriť, do akej miery bol minulý rok rokom nesplnených nádejí na základe porovnania skutočného vývoja s pôvodne prognózovaným vývojom, ktorý sa vypracoval na základe tzv. jesennej predpovede Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre hospodárske a finančné záležitosti (ďalej EK). Odhaduje sa, že prírastok svetového hrubého domáceho produktu dosiahol v roku 1998 asi len 2 %, približne o 2 percentuálne body menej ako v roku 1997, respektíve je o 0,9 percentuálneho bodu nižší, ako bola pôvodne vypracovaná prognóza.

S určitou zotrvačnosťou týchto tendencií ráta aj spomenutá predpoveď EK aj pre nasledujúce dva roky. Podľa nej neprekročí tohtoročný prírastok svetovej produkcie 2,7 % a zaostane za očakávaniami „jarnej“ projekcie znova asi o 0,9 percentuálneho bodu. Revidovanie ukazovateľa smerom dolu sa v podstate týkajú všetkých hospodársky významných svetových regiónov, s výnimkou USA, kde sa s „ochladením“ ekonomiky uvažuje už od začiatku minulého roka.

Z celosvetového hľadiska je citeľné a očakávané spomalenie hospodárskeho rastu v ázijskom regióne, pretože na túto časť sveta pripadá približne tretina svetovej produkcie. Najvýznamnejšie korektúry pôvodných odhadov sa týkajú Japonska. V minulom roku namiesto pôvodne očakávaného spomalenia japonská hospodárska aktivita klesla o 2,5 %. V tomto roku sa všeobecne predpokladá, že japonská ekonomika zastaví zostupný trend a dôjde k miernemu rastu. Ani prognózy na rok 2000 nie sú pre japonskú ekonomiku optimistické. K najdramatickejším zmenám - poklesu, došlo v krajinách ASEAN (Filipíny, Indonézia, Malajzia a Thajsko) a v Kórei o 10 %, projekcia u tejto skupiny (na svetovej produkcii sa podieľa viac ako 6 %) predpokladá v tomto roku so stagnáciou a v budúcom roku prípadné „oživenie“ de oproti tempám hospodárskeho rastu spred obdobia krízy veľmi nevýrazné. Ostatné krajiny tohto ázijského regiónu, najmä Čína, sa budú ďalej rozvíjať pomerne dynamicky, čo bude stačiť na to, aby si tento kontinent udržal popredné miesto v peletóne svetových regiónov.

Rusko, ktorého rast sa v roku 1997 konečne „vyslobodil“ z dlhej reťaze nepriaznivých výsledkov, sa v druhom polroku 1998 dostalo v dôsledku krízy do ťažkej hospodárskej situácie - znova do recesie. V tejto situácii budú Rusku chýbať zdroje na potrebné štrukturálne zmeny v ekonomike krajiny, a preto EK v tomto roku predpokladá, že dôjde znova k poklesu na úrovni 3 % a rok 2000 bude možné pokladať za úspešný, ak sa v ňom podarí zastaviť hospodársky pokles. Toto nesporne zhorší vyhliadky východoeurópskeho regiónu, a preto aj v tomto roku EK pri vypracúvaní projekcie revidovala odhady hospodárskeho rastu smerom dole. Napriek tomu sa v tomto regióne očakáva rast okolo 3,3 %, ktorý by sa mohol v roku 2000 ešte mierne zvýšiť.

Zhoršenie medzinárodného prostredia sa v minulom roku odzrkadlilo v spomalení rastu produkcie a výroby v Latinskej Amerike, a táto tendencia bude pokračovať aj v tomto roku, v budúcom roku sa však očakáva, že dôjde k oživeniu a hospodárskemu rastu.

Americká hospodárska aktivita sa v minulom roku zvýšila o 3,3 %, teda o 0,8 percentného bodu viac, ako sa očakávalo na základe jarnej prognózy EK. Toto podcenenie sa už pomaly stalo chronickým u väčšiny prognostikov, ktorí vychádzali z toho, že fáza konjunktúry pretrváva v tejto ekonomike už veľmi dlho, a preto uvažovali s cyklickým „zlomom“ nadol. V predpovedi na nasledujúce dva roky sa však už definitívne uvažuje s „mäkkým pristátím“ mierne prehriatej ekonomiky, pričom rast zostane na úrovni 2 %.

Minuloročné zhoršenie svetovej hospodárskej aktivity sa nevyhnutne premietlo vo výraznom spomalení svetového dovozu z viac ako 10-percentného rastu v roku 1997 na menej ako 5 % v roku 1998. Dynamika medzinárodného obchodu bude aj v nasledujúcich rokoch približne na minuloročnej úrovni v rozpätí 4 - 5 %.

Tieto tendencie smerujúce k zhoršovaniu svetového dopytu boli v minulom roku v Európskej únii vyvážené rastom domáceho dopytu na podmienky a realitu 90. rokov dosť neočakávané. Ani západoeurópska integrácia nie je dostatočne imúnna proti nestabilite súčasnej svetovej ekonomiky, zhoršujúcim sa podmienkam vo vývoze a oslabovaní dôvery podnikateľského sektora v ďalšiu prosperitu. Na tento rok vypracovaná prognóza EK predpokladá len 2,4-percentný rast hospodárskej aktivity, asi o 0,6 percentného bodu menej, ako sa uvažovalo na jar v roku 1998.

Napriek týmto nie povzbudivým vyhliadkam EÚ bude „žať“ plody zo svojho minulého úsilia o zdravé makroekonomické prostredie, charakterizované najmä nízkymi úrokovými sadzbami, stabilnou menou a pomerne výraznými pokrokmi pri konsolidácii rozpočtov.

Na udržanie domáceho dopytu, ktorý bude pravdepodobne v nasledujúcom období rozhodujúci na udržanie rastu produkcie a zamestnanosti v EÚ, sa bude vynakladať veľké úsilie. Bude podporená predovšetkým doterajšou cenovou stabilitou, postupne sa zvyšujúcou zamestnanosťou a dôverou domácností v ďalšiu hospodársku prosperitu. Podmienky na strane ponuky podporuje investičná aktivita, reálne mzdy rastú pomalšie ako produktivita a rentabilita kapitálu je vyššia ako v 60. rokoch a blíži sa úrovni dosahovanej v USA. Dlhodobé úrokové sadzby sú v súčasnosti na historickom minime a ceny ropy a komodít (surovín) výrazne klesli.

Z týchto dôvodov v súčasných rozbúrených vlnách svetovej ekonomiky predstavuje priestor EÚ ostrov relatívnej stability.

Z pohľadu postsocialistických krajín možno túto situáciu pokladať len čiastočne za pozitívnu, pretože súčasná stabilita európskeho regiónu má pozitívny vplyv, ale na druhej strane nevytvára dostatočný priestor na vývozné aktivity týchto krajín do EÚ. Nasledujúce obdobie a rok 2000 ukáže, do akej miery dokážu tieto krajiny revitalizovať svoju výrobnú základňu a vyrábať konkurencieschopnú produkciu. A. J. Oberhauser

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v °C

Amsterdampolojasno8
Aténypolojasno15
Belehradjasno13
Berlínpolojasno9
Bratislavajasno10
Bruseloblačno8
Budapešťjasno11
Bukurešťpolojasno12
Frankfurtpolojasno14
Helsinkioblačno-5
Istanbulpolojasno12
Kodaňsneženie2
Kyjevsneženie- 3
Lisabondážď14
Londýnprehánky10
Madridprehánky13
Miláno polojasno12
Moskvasneženie-4
Oslopolooblačno-4
Parížprehánky15
Prahapolojasno11
Rímoblačno15
Sofiapolojasno12
Štokholmpolojasno-5
Varšavaoblačno2
Viedeňjasno10
Záhreboblačno13
Ženevaoblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.