Hospodársky denník
USD40,817 Sk
EUR44,374 Sk
CHF27,763 Sk
CZK1,166 Sk
  Streda  17.Marca 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Odmietnuté srbské pripomienky


Vzrastá počet utečencov, katastrofa zatiaľ nehrozí
Paríž/Belehrad (TASR) - Sprostredkovatelia na parížskej mierovej konferencii o Kosove odmietli včera väčšinu závažných srbských pripomienok k mierovému plánu s tým, že o návrhu dohody už nemožno rokovať. Oznámili to včera zhodne západní diplomati i zdroj blízky juhoslovanskej delegácii. Po predchádzajúcich odmietavých vyjadreniach však srbská delegácia včera za zatvorenými dverami naznačila ochotu rokovať o spôsoboch uplatnenia dohody. „Nemajú výhrady k rokovaniam o uplatnení zmluvy po uzatvorení politickej dohody,“ oznámil predstaviteľ EÚ. Nie je však jasné, či tento signál znamená obrat v srbskom odmietavom postoji k rozmiestneniu mnohonárodných síl pod vedením NATO. Hovorca amerického vyjednávača Christophera Hilla upozornil, že včerajší deň by sa malo rozhodnúť o tom, či sa Srbi zapoja do rokovaní. „Domnievam sa, že každý si uvedomuje, že nemá význam potĺkať sa tu bez dohody,“ povedal Phil Reeker. Dohoda však podľa pondelkového vyjadrenia srbského prezidenta Milana Milutinovča neexistuje. „Albánci nemohli podpísať niečo, čo nejestvuje,“ povedal M. Milutinovič v reakcii na pondelkové oznámenie albánskej delegácie, že dohodu podpíšu. Rovnako reagoval juhoslovanský minister informácií Milan Komnenič: „Sme pripravení podpísať, ale ktorú dohodu? Aký dokument? Aký program? Kto ho napísal? A kde? V Rambouillet? Také niečo neexistuje,“ povedal M. Komnenič. Srbská strana totiž tvrdí, že veľká časť z 82-stranového dokumentu, ktorý sa v súčasnosti prezentuje ako dohoda, nebola vôbec predmetom rokovaní v Rambouillet. Do tohto dokumentu sa podľa nej na poslednú chvíľu prepašovali pasáže, ktoré žiadali kosovskí Albánci - „vôľa ľudu“, čiže referendum, zriadenie najvyššieho súdu Kosova a ďalšie neakceptovateľné zvýšenie kosovskej autonómie.

Uplynulý týždeň a víkend sa násilie v Kosove na viacerých miestach vystupňovalo a vyvolalo nové vlny utečencov, ľudská katastrofa však zatiaľ nehrozí. Konštatovala to včera v Prištine hovorkyňa úradu Vysokej komisárky OSN pre utečencov Paula Ghediniová. Počet utečencov nemožno vyčísliť aj pre ich častý pohyb i preto, že mnohí z nich utekajú aj po niekoľký raz. Boje medzi juhoslovanskou armádou a albánskymi separatistami vyhnali v nedeľu a pondelok z rodných obcí asi 9000 civilistov, kým za uplynulé tri týždne oblasť v okolí mesta Vučitrn, ležiaceho severne od Prištiny, opustilo asi 23 000 ľudí. Boje spôsobili veľké hmotné škody, ale vyžiadali si minimálne civilné obete, pripomenula hovorkyňa, takže humanitárna katastrofa zatiaľ nehrozí - ľudia neumierajú hladom, ani na podchladenie. Juhoslovanská armáda vyslala včera do juhosrbskej krízovej provincie nové vojenské posily. Ako potvrdil prištinský úrad pozorovateľskej misie OBSE, z vojenského vlaku v Kosovskej Mitrovici vojaci vykladali tanky, obrnené transportéry a muníciu.

Počasie

Dnes Na našom území bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, iba mierne podráždenie vplyvom počasia, ktoré pôsobí skôr pozitívne na výkonnosť a koncentráciu. Hlboký spánok počas oddychových fáz pomáha lepšej regenerácii síl organizmu. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú predsa len šetriť a vyhýbať sa väčšej námahe a stresovým situáciám. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie, môžu reagovať náchylnosťou k bolestiam hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na citlivých ľudí.(zč)

n Dnes bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť. Na severe a východe miestami snehové prehánky, inde zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na severe a východe 0 až 4 stupne. Severný až severovýchodný vietor 3 až 7, na juhozápade, Horehroní a v Košickej kotline okolo 10 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m -7 stupňov.n Vo štvrtok a v piatok prevažne polojasno, v horských oblastiach spočiatku miestami až oblačno. Najnižšia nočná teplota v stredu -2 až -6, v dolinách so snehovou pokrývkou až -8 stupňov. Najvyššia denná teplota v stredu 4 až 8, na juhu západného a stredného Slovenska okolo 10 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.02 a zapadne o 17.59 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v °C

Amsterdamoblačno3
Aténydážď13
Belehradveľká oblačnosť6
Berlínslnečno5
Bratislavapolojasno6
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno8
Bukurešťdážď so snehom2
Frankfurtpolojasno9
Helsinkisneženie1
Istanbuldážď8
Kodaňoblačno7
Kyjevsnehové prehánky1
Lisabonpolojasno20
Londýnpolooblačno15
Madridpolojasno16
Miláno veľká oblačnosť7
Moskvaslnečno-2
Oslozamračené 0
Parížpolojasno7
Prahapolojasno6
Rímobčasný dážď9
Sofiadážď so snehom2
Štokholmveľká oblačnosť3
Varšavaslnečno4
Viedeňpolojasno7
Záhrebzamračené 6
Ženevapolojasno8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.