Hospodársky denník
USD40,995 Sk
EUR44,678 Sk
CHF27,998 Sk
CZK1,166 Sk
  Streda  24.Marca 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Posilniť nezávislosť


Podpora USA pri prijímaní SR za člena OECD
„Bola to vôbec prvá cesta vedenia Protimonopolného úradu SR (PÚ) do partnerských inštitúcií v USA,“ zdôraznil predseda PÚ Peter Nižňanský po návrate z Washingtonu a New Yorku. Oficiálna návšteva slovenskej delegácie sa uskutočnila na pozvanie Rusella Pittmana, vedúceho sekcie politiky hospodárskej súťaže, divízie antitrustu Ministerstva spravodlivosti USA. V rámci programu sa stretol i s čelným predstaviteľom druhej inštitúcie pre hospodársku súťaž - predsedom Federálnej obchodnej komisie USA - Robertom Pitofskym. O výsledkoch návštevy P. Nižňanský v nasledujúcom rozhovore povedal: - Americkí kolegovia sa zaujímali najmä o vývoj najnovšej legislatívy v ochrane hospodárskej súťaže, ktorú avizovala aj terajšia vláda SR už vo svojom programovom vyhlásení. Tá by mala priniesť významné zmeny z hľadiska nezávislosti postavenia PÚ a posilnenia jeho právomocí. Legislatívny zámer nového zákona sa skončí do konca septembra a paragrafové znenie do jesene budúceho roka. V súčasnosti na príprave novej právnej normy pracuje expertná skupina. Zástupcov partnerských inštitúcií v USA som informoval aj o zámere vytvoriť v pripravovanej novele zákona tzv. kolektívne vedenie PÚ U nich majú už podobný princíp zavedený. Vedenie Federálnej obchodnej komisie sa skladá z 5 komisárov. Tých vymenúva prezident USA a potvrdzuje Senát. Do funkcie sú vymenovaní na 5 rokov. Jedného z nich vymenuje prezident USA za predsedu federálnej obchodnej komisie. Môže ho síce hocikedy odvolať, ale nemôže ho odvolať z postu komisára. Pohľad do nedávnej minulosti potvrdzuje, že stačilo, ak PÚ neriešil prípady porušenia zákona o ochrane hospodárskej súťaže tak, ako očakávala tá-ktorá vládna garnitúra a už bol odvolaný. Vytvorí nový zákon podmienky na posilnenie nezávislosti PÚ?

- Tento problém sa vyrieši oveľa skôr, a to už v kompetenčnom zákone, ktorý by sa mal dostať do parlamentu už v apríli. Na rozdiel od súčasnosti navrhujeme, aby predsedu PÚ volil na návrh vlády NR SR a do funkcie ho vymenoval prezident republiky. Navyše, mal by sa voliť na obdobie 5 rokov. Tento návrh je v súčasnosti na medzirezortnom pripomienkovom konaní a zostáva len počkať, ako sa k tejto myšlienke postaví vláda a poslanci NR SR.

Hovorili ste aj o vstupe SR do OECD, keďže práve USA patria ku krajinám, ktoré majú vážne výhrady proti prijatiu SR do tohto „klubu bohatých“? - To bol jeden z hlavných cieľov našej návštevy a, myslím si, že sa nám podarilo amerických predstaviteľov presvedčiť o pripravenosti SR na vstup do OECD. Kolegovia v USA sa o túto otázku zaujímali, najmä preto, že v súčasnosti urýchľujeme proces prijatia SR do OECD. Vysvetlil som, že pravidelne - aj teraz v máji – budeme pred výborom OECD pre súťažnú politiku a právo v Paríži obhajovať správu o činnosti PÚ za minulý rok. Chcem však zdôrazniť, že nielen v OECD, ale aj na pôde EÚ (nedávno sme rokovali aj v Bruseli) konštatovali, že v oblasti ochrany hospodárskej súťaže SR spĺňa všetky požadované kritériá. Nemusíme sa obávať ani porovnávania s členskými krajinami EÚ. Dokonca sme už dnes lepší, ako niektoré členské štáty EÚ. Veď aj súčasný zákon o ochrane hospodárskej súťaže je prakticky harmonizovaný s legislatívou EÚ a Američania vysoký stupeň harmonizácie ocenili.

Počas existencie Protimonopolného úradu jeho predstavitelia viackrát aj pred novinármi vyjadrili nespokojnosť s kompetenciami PÚ smerom k orgánom štátnej správy... - Podľa terajšieho zákona č. 188/1994 a ďalších úprav a dodatkov, môžem predstaviteľa štátnej správy len upozorniť na porušovanie zákona a žiadať o nápravu. Donucovaciu právomoc však PÚ SR v takýchto prípadoch nemá. Preto navrhujeme takú úpravu, aby sme - pokiaľ ide o rozhodnutie konkrétneho ministra - mali právo vec predložiť na rokovanie vlády. Proti obciam, ktoré porušia zákon, uvažujeme so zavedením sankčného postihu ako u podnikateľov.

Môžete uviesť konkrétne príklady z posledného obdobia, keď orgány štátnej správy vydali rozhodnutia, ktoré boli v rozpore so zákonom? - Napríklad sme riešili rozhodnutie ministra zdravotníctva o tom, že lekárne môžu akceptovať len recepty vydané na tlačivách ŠEVT-u. To, samozrejme, bolo jasné porušenie zákona, obmedzujúce hospodársku súťaž. V tomto prípade však minister zdravotníctva okamžite reagoval na upozornenie a nariadenie zrušil. Oveľa zložitejší je podnet firmy z Považia, ktorá na Slovensku otvára herne. Obce sa dosť logicky takýmto podnikateľským aktivitám bránia a nechcú jej dať povolenie. Na druhej strane však Ústava SR zabezpečuje právo na slobodné podnikanie. Definitívny verdikt sme ešte nevyriekli. Predstavitelia partnerských organizácií v USA nám v diskusiách na túto tému povedali, že u nich by zrejme spor vyhrala obec, lebo samosprávy nielen v USA, ale aj v ostatných krajinách EÚ majú vo všeobecnosti podstatne väčšie právomoci ako na Slovenku. Zdena Rabayová

Počasie

Dnes očakávame ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím a zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, počasie pôsobí skôr pozitívne na telesnú aj duševnú výkonnosť a koncentráciu. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami by však nemali preceňovať svoje sily a vyhýbať sa nezvyčajnej námahe a stresovým situáciám. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi majú náchylnosť k bolestiam hlavy, často migrenózneho pôvodu a k miernym pocitom závratu. Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené, miestami najmä na severe slabý dážď, od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 7 až 11 stupňov, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 13 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. Juhozápadný až západný vietor 3 až 6 m/s. n Vo štvrtok a v piatok bude jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 4 až 0 stupňov, v piatok na juhozápade okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 14 až 18 stupňov, vo štvrtok na severe okolo 12 stupňov Celzia.n Slnko vyjde zajtra o 5.47 a zapadne o 18.10 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v °C

Amsterdampolooblačno12
Aténydážď12
Belehradpolooblačno16
Berlínoblačno11
Bratislavapolooblačno13
Bruselpolooblačno13
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťdážď12
Frankfurtpolooblačno12
Helsinkisnehové prehánky2
Istanbulzamračené10
Kodaňdážď7
Kyjevsnehové prehánky1
Lisabonoblačno20
Londýnprehánky11
Madridslnečno20
Milánopolooblačno14
Moskvasneženie-1
Oslodážď6
Parížpolooblačno12
Prahapolooblačno12
Rímjasno16
Sofiadážď9
Štokholmpolooblačno3
Varšavaoblačno9
Viedeňpolooblačno12
Záhrebpolooblačno14
Ženevapolooblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.