Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Verný krátkym tratiam

Ivan Bátory prenikol medzi lyžiarsku bežeckú elitu
Bratislava (SITA) - Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Ivan Bátory má za sebou jednoznačne najúspešnejšiu sezónu v kariére. Bežec ŠKP Štrbské Pleso skončil vo Svetovom pohári so ziskom 248 bodov na skvelom 15. mieste. V individuálnych pretekoch sa 4-krát dostal do prvej desiatky a celkovo deväťkrát figuroval v najlepšej pätnástke. Na pretekoch SP v Davose dobehol Bátory do cieľa na 30 km klasicky 6. a okrem toho získal ešte dve 7. priečky, keď sa presadil na klasických pätnástkach v Novom Meste na Morave a vo fínskom Lahti. „S uplynulou sezónou som nadmieru spokojný. Najviac ma teší, že sa mi podaril obrovský výkonnostný skok. Cieľom bolo dostať sa do červenej skupiny elitných tridsiatich bežcov, a ja som v nej skončil na 15. mieste. Na úplne najlepších to však zatiaľ stále nestačí,“ priznal Ivan Bátory. V SP sa Bátory presadil veľmi výrazne. Na MS v Ramsau však zaostal za očakávaním. „Nebolo to až také zlé, no ja osobne som chcel skončiť lepšie. Na 10 km klasicky som dobehol 16. a následne bola z toho v stíhacích pretekoch Gundersenovou metódou dokonca 12. priečka. Výborne som zabehol prvý úsek štafety, účasť v nej ma však pripravila o sily v maratóne. Napriek tomu, že mi MS nevyšli na 100 percent, som so sezónou spokojný. Ak mi bude slúžiť zdravie, chcel by som sa v budúcej opäť o niečo zlepšiť. Som ešte relatívne mladý, a preto sa chcem špecializovať na kratšie trate. Ak si niekto myslí, že v 23 rokoch bude zo mňa maratónec, tak sa hlboko mýli. Kto chce byť úspešný na dlhých tratiach, musí mať niečo odbehané aj na kratších tratiach. Teraz si musím poriadne oddýchnuť a zregenerovať sily na nadchádzajúcu sezónu,“ uzavrel svoje hodnotenie zverenec trénera Jána Ilavského.

Počasie

Dnes očakávame ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím a zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, počasie pôsobí skôr pozitívne na telesnú aj duševnú výkonnosť a koncentráciu. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami by však nemali preceňovať svoje sily a vyhýbať sa nezvyčajnej námahe a stresovým situáciám. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi majú náchylnosť k bolestiam hlavy, často migrenózneho pôvodu a k miernym pocitom závratu. Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené, miestami najmä na severe slabý dážď, od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 7 až 11 stupňov, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 13 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. Juhozápadný až západný vietor 3 až 6 m/s. n Vo štvrtok a v piatok bude jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 4 až 0 stupňov, v piatok na juhozápade okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 14 až 18 stupňov, vo štvrtok na severe okolo 12 stupňov Celzia.n Slnko vyjde zajtra o 5.47 a zapadne o 18.10 hod.