Hospodársky denník
USD39,988 Sk
EUR43,659 Sk
CHF27,449 Sk
CZK1,158 Sk
  Štvrtok  4.Marca 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pri zrode zákonov sú aj podnikatelia


Michel Fiat: Veľmi dôležitú úlohu má otvorený dialóg
Na ceste do Európskej únie musí Slovensko prekonať ešte mnohé prekážky. Pre slovenské podniky bude dôležité, aby ich produkty boli konkurencieschopné na európskom trhu a aby sa vyrábali podľa štandardov EÚ. Na splnenie týchto kritérií vo výraznej miere im pomôže otvorený dialóg s producentmi v rámci európskeho zoskupenia. Významný krok na tejto ceste urobili Oravské ferozliatinárske závody Istebné, ktoré sa stali členom asociácie Euroalliages. Bližšie informácie o tejto asociácii a výhodách členstva exkluzívne pre Hospodársky denník poskytol generálny sekretár Euroalliages Michel Fiat. Mohli by ste predstaviť asociáciu Euroalliages, čo je jej hlavným poslaním? - Euroalliages je jedna z mnohých asociácií, ktoré boli založené v Bruseli, aby tvorili spojenie medzi konkrétnym priemyselným sektorom v EÚ a Európskou komisiou. Je to veľmi dôležité, lebo takýmto spôsobom sa na závažných rozhodnutiach môžu podieľať aj výrobcovia. Únia vie, že kľúčové problémy v jednotlivých odvetviach sú spravidla rovnaké v celej Európe, a tak členmi asociácií môžu byť aj producenti z krajín EFTA, ale aj zo štátov, ktoré majú podpísanú asociačnú dohodu s Európskou úniou. Euroalliages je asociáciou konkrétne pre výrobcov ferozliatin. Je to pomerne malý sektor v EÚ, keď jeho ročný obrat predstavuje 2 bil. euro. Ktoré sú aktuálne hlavné problémy v tomto odvetví teraz, koncom druhého tisícročia? - V prípade našej asociácie hlavné ťažkosti môžeme rozdeliť do dvoch skupín: problémy s externým obchodom a hľadanie odpovedí na environmentálne otázky. Tento sektor je špecifický tým, že vstup na trh nie je náročný. Veľa krajín keď začína s industrializáciou, prvé čo urobí, je vybudovanie tovární na výrobu ferozliatin. Následne všetci chcú predať svoje výrobky Európskej únii, keďže popri Severnej Amerike je najdôležitejším svetovým trhom ferozliatin. Najväčší záujem o tieto komodity prejavujú výrobcovia ocele. Trh však, samozrejme, nie je neohraničený, a preto vo viacerých prípadoch sme mohli byť svedkom dumpingových cien pri importe, čo v značnej miere poškodzuje našich producentov. Euroalliages sa snaží zabrániť aj tejto neférovej konkurencii. Náklady produkcie sú vysoké v rámci EÚ...
- Nepovedal by som, že sú vysoké, ale skôr rigidné. Ani jeden výrobca v západnej Európe - vrátane Slovenska alebo Poľska - nemôže znížiť náklady na úkor environmentálnych noriem, miezd alebo energie. Technicky síce tieto spoločnosti fungujú veľmi efektívne, no jednotkové náklady na energiu, na splnenie ekologických noriem alebo mzdové náklady sa prakticky nedajú znížiť. Euroalliages pomáha komisii aj pri prijímaní rozhodnutí v oblasti medzinárodných dohôd? - Samozrejme. Keď napríklad EÚ chce stanoviť výšku kvóty voči iným krajinám, alebo znížiť clo, poskytujeme informácie ohľadne situácie v našom odvetví. Oni potom zohľadnia problémy v sektore, a až potom prijmú rozhodnutie. Hovorili ste, že druhou oblasťou, kde sa snažíte riešiť problémy, je environmentálna politika. - Žijeme v období, keď riešenie ekologických problémov musí byť organickou súčasťou každého podnikania. Takmer všetky zákony, ktoré Európska únia v tejto oblasti vytvorí, sú vypracované v Bruseli. Jednotlivé asociácie, ktoré majú tiež sídlo v tomto meste, hrajú významnú úlohu nielen pri adoptovaní nových noriem do praxe, ale aj pri zrode týchto zákonov. Čo je hlavným cieľom vašej návštevy na Slovensku?
- Naša asociácia má niekoľko výborov, ktoré riešia konkrétne problémy. Jedným z nich je Výbor pre ferosilikóny, ktorý zasadá približne každý štvrťrok - striedavo, raz v Bruseli, raz mimo Bruselu. Teraz prvýkrát zasadáme mimo Európskej únie vo vašom hlavnom meste. Do Bratislavy sme prišli na pozvanie nášho slovenského člena OFZ Istebné. Slovenský člen je jediným členom z krajín bývalého východného bloku? - V súčasnosti áno. Ako som už hovoril, naším členom môžu byť aj producenti z asociovaných krajín a prvý, kto pozitívne reagoval na naše pozvanie, bolo OFZ Istebné. Je síce iba asociovaným členom, no má právo plne participovať na rozhodnutiach asociácie. V súčasnosti rokujeme aj s poľským výrobcom. Okrem toho máme kontakty aj na Ukrajinu, ktorá je tiež veľkým výrobcom ferozliatin. Členom asociácie však nemôže byť, keďže sa nezúčastňuje na dialógoch o vstupe do EÚ. Teda ak dobre rozumiem, vy dávate prvý impulz na nadviazanie kontaktu. - Áno, ale myslíme si, že je to vzájomný záujem EÚ a asociovaných štátov. Existujú nejaké odporúčania v rámci asociácie ohľadne environmentálnej politiky alebo cien? Inak povedané, môžete ovplyvňovať rozhodnutia členov? - V otázke cien rozhodne nie. Každý výrobca je nezávislý, nemôžeme byť zodpovedný za to, čo robia naši členovia. Našou úlohou je iba poskytovať dostatok informácií na to, aby jednotliví členovia mohli splniť základné normy a predpisy. Sme iba asociáciou, môžeme povedať iba to, čo je pre nás zhruba akceptovateľné. Máte právo vylúčiť člena?
- Áno, sú prípady, keď môžeme vylúčiť člena. Tých prípadov je však iba niekoľko. Po prvé, ak člen nepostupuje podľa základných pravidiel. Vylúčiť producenta môžeme aj vtedy, ak nechce poskytovať základné štatistické informácie, ktoré sú nevyhnutné pre centrálnu štatistickú analýzu. Po tretie, ak neplatí členský poplatok. Čo by sa stalo v takom prípade, keby Európska únia chcela uvaliť antidumpingové opatrenia voči Slovensku? Môže to urobiť priamo, alebo musí konzultovať toto rozhodnutie s vašou asociáciou? - Európska únia sa môže rozhodnúť v prípade, že sa producent z asociovanej krajiny nechová férovo voči ostatným výrobcom, že uvalí antidumpingové opatrenia priamo bez konzultácií. Z vlastnej iniciatívy únie sa to však ešte nikdy nestalo. Opatrenia sa spravidla zavádzajú na žiadosť producentov, na žiadosť odvetvia. Základným pravidlom je, že podniky, ktoré sa sťažujú, musia reprezentovať najmenej 50 % celkovej produkcie v sektore. Podľa mňa hlavným záujmom slovenského člena stať sa členom asociácie je to, že sa zúčastňuje na zasadaniach, a tak sa priamo podieľa na rozhodnutiach. Ak by naozaj nebolo niečo v poriadku, mohol by na základe sťažností a konzultácií zmeniť svoju politiku bez toho, aby na krajinu boli uvalené antidumpingové opatrenia. Podniky tak majú všetky informácie, aby mohli obísť tieto opatrenia otvoreným dialógom - čo je ďalším dôvodom, prečo EÚ inicializuje diskusie s krajinami centrálnej Európy. Vo väčšine prípadov je oveľa jednoduchšie riešiť problémy pomocou rozhovorov ako pomocou sankcií.

Ľudovít Ódor

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v °C

Amsterdamprehánky10
Aténypolojasno19
Belehradpolooblačno16
Berlínpolooblačno12
Bratislavapolooblačno15
Bruseloblačno9
Budapešťoblačno15
Bukurešťpolooblačno20
Frankfurtoblačno15
Helsinkidážď3
Istanbulpolooblačno15
Kodaňoblačno7
Kyjevpolooblačno7
Lisabonoblačno18
Londýnprehánky14
Madridpolooblačno18
Milánopolojasno18
Moskvazamračené 3
Oslozamračené4
Parížpolooblačno14
Prahapolooblačno11
Rímpolojasno17
Sofiaoblačno15
Štokholmzamračené4
Varšavaoblačno8
Viedeňpolooblačno15
Záhrebpolooblačno16
Ženevapolooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.