Hospodársky denník
USD41,553 Sk
EUR44,748 Sk
CHF28,034 Sk
CZK1,176 Sk
  Pondelok  12.Apríla 1999

Keď dvaja hovoria o tom istom


Kľúčová otázka snemu: porozumie vláda živnostníkom?
Na sneme Slovenského živnostenského zväzu prebiehal dialóg asi stovky delegátov tejto organizácie s vládou zastúpenou ministrom hospodárstva SR M. Černákom. Obe strany hovorili o tom istom: o potrebe podpory malého a stredného podnikania. Nie priamymi finančnými injekciami, na to štát nemá, ani živnostníci to nečakajú, takí naivní nie sú, ale prostredím, v ktorom pracujú. Legislatívou, ktorá bude prihliadať na ich potreby a odbúra mnohé súčasné anomálie, finančnými zdrojmi na úvery, a napokon alebo v prvom rade daňovou stimuláciou. To sú veci, ktoré má výkonná moc v rukách. Problém bol však v tom, že názory oboch strán, hoci boli viac-menej zhodné, míňali sa časovo. Kým živnostníci hovorili o týchto veciach ako o svojich nanajvýš aktuálnych potrebách na prežitie, minister hovoril v budúcom čase. Rok, dva, tri... Kedy sa stanú realitou? Kedy to umožní štátny rozpočet? To zaujíma dnes vari každého najviac. Pomôže rada?
Isteže, nová vláda je tu asi pol roka, nemožno jej súčasný stav ani vyčítať a za šesť mesiacov sa nedá napraviť všetko. Ale živnostníci právom zdôrazňovali potrebu plniť sľuby od začiatku jej funkčného obdobia a súčasne aj to, aby to neboli zmeny rámcové, prípad od prípadu, ale systémové. A práve v tom je problém, že chýba systém, rámec celkového chápania postavenia živnostníkov. Jediná vec, v ktorej sa obe strany zhodli, je urýchlená príprava – je to otázka týždňov – rady vlády pre malé a stredné podnikanie, ktorá zastreší problémy tohto stavu vo vzťahu k výkonnej moci a pri nanášaní problémov v procese tvorby legislatívy. Je už príznačné pre slovenskú legislatívu, že chce podporovať malé a stredné podnikanie, no okrem rámcového a realite nezodpovedajúceho vymedzenia pojmu malý a stredný podnik v zákone o podpore malého a stredného podnikania (malý do 50 a stredný do 500 zamestnancov) vlastne výkonná moc ani nevie, koho chce alebo by mala podporovať. Ako povedal minister Ľ. Černák, viac vyhovuje členenie v súlade s legislatívou EÚ – malý podnik do 50 a stredný do 300 zamestnancov. Je výrečné, že v takýchto triviálnych veciach nemáme stále jasno. Bez zákona...
Hoci živnostníci poukazujú na potrebu zmeniť starý, ešte federálny živnostenský zákon, vláda si ho nedala do svojho legislatívneho plánu na celé štyri roky. Je síce chvályhodné, že chce tomuto stavu pomôcť prostredníctvom zákona o štátnej podpore malého a stredného podnikania, ale živnostníci potrebujú na svoje fungovanie najskôr základné normálne podmienky, až potom im pomôže zákon o podpore. To znamená napríklad prístupné úvery (úverový a mikropôžičkový program za okolo 11% síce čosi pomôže, ale nestačí, preto podnikatelia potrebujú fungujúce banky), daňovú stimuláciu – zníženie zaťaženia, ktoré dnes predstavuje až 80 % – dane a odvody. Ak tieto veci neexistujú, snahou o akúsi pomoc sa výkonná moc dostáva do paradoxného postavenia: chce pomáhať, ale súčasne živnostníkom v iných zákonoch kladie prekážky v základnom fungovaní. Načo je potom taká pomoc? A o čo konkrétne ide? „Nesúhlasíme s niektorými časťami platného, ale aj novopripravovaného Zákonníka práce. My musíme zamestnancom zabezpečiť stravu a ďalšie podmienky, ktoré nás finančne i organizačne zaťažujú, ale pre živnostníka to už neplatí, on na ne nemá nárok, akoby nepracoval. On si to musí zabezpečiť zo zisku. Oni vari nepotrebujú stravu a ďalšie základné veci? Alebo odborári žiadajú viac dovolenky. Kto ju však zaplatí? Opäť podnikatelia. Štát si nechce vziať nič na zodpovednosť,“ vysvetľuje prezident SŽZ Anton Buben. Živnostníci žiadajú aj daňovú stimuláciu v podobe zníženia sadzby dane z príjmu, ktorá v súčasnosti u fyzických osôb je paradoxne vyššia (46 %) ako u právnických. Viedla by podľa nich k zlepšeniu daňovej disciplíny i k možnosti ich rozvoja alebo aspoň stabilizácie. Veď dnes sa väčšina z nich pod vplyvom prostredia, v ktorom musia podnikať, pohybuje na hranici existencie. Na druhej strane však prezident zväzu Anton Buben uznal snahu vlády načúvať problémom živnostníkov. Doterajší dialóg s vládou, ktorý je zatiaľ v štádiu vypočutia si stanovísk a argumentov, hodnotí pozitívne, podľa neho však treba onedlho prikročiť ku konkrétnym krokom. Podarí sa? (viš)
Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.