Hospodársky denník
USD41,967 Sk
EUR44,8 Sk
CHF27,957 Sk
CZK1,185 Sk
  Pondelok  19.Apríla 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Záujem o strojárstvo klesá


Väčšina absolventov končí na úradoch práce
Za posledných desať rokov sa situácia v učňovskom školstve na Slovensku výrazne zhoršila, o čom svedčí nielen pokles záujmu o štúdium na stredných odborných učilištiach. Výrazne zaostáva záujem o stavebníctvo, poľnohospodárstvo a strojárstvo. Ako sa darí Strednému odbornému učilišťu strojárskemu v Bratislave, sme sa opýtali ekonomického zástupcu riaditeľa Ing. Ľubomíra Kvasničku. - Sama úprava zákona zabezpečuje žiakom stredných škôl, ku ktorým patria aj stredné odborné učilištia, bezplatné vzdelávanie. Štát nám financuje 70 percent nákladov na výučbu, čo nestačí. Aby sme mohli existovať, musíme vykonávať kompenzačné činnosti. Prenajímame priestory, využívame produktívnu prácu našich žiakov. Všetky tieto činnosti prinášajú isté množstvo finančných prostriedkov. Ďalším problémom je nedostatočné financovanie platov. Štát prispieva na platy učiteľov a majstrov, ale neprispieva na platy tzv. režijných pracovníkov. Tí sú platení z výnosov, ktoré si my zabezpečujeme. Naše príjmy z podnikateľskej činnosti, prípadne z iných činností, dosahujú pomaly tretinu celého nášho rozpočtu. Doslova suplujeme nedostatok financovania zo strany štátu. Aký je záujem o vaše učilište zo strany žiakov?
- Okrem strojárskych odborov sa musíme zameriavať aj na výučbu iných profesií. Momentálnym ťahúňom, pokiaľ ide o záujem žiakov a napĺňanie ich počtu, je učebný odbor zlatník - klenotník. Na našej škole máme štvorročný odbor s maturitou mechanik - nastavovač, obrábačov kovov so zameraním na frézovanie, sústruženie, nástrojárov a dvojročné odbory, ktoré zastrešujú vzdelávanie problémovejších detí. Poskytujeme možnosť získať maturitu vo večernom štúdiu, ktoré mienime rozširovať. Veľkým problémom nielen nášho učilišťa je naplniť odbory žiakmi. Súvisí to hlavne so známou skutočnosťou – prechod povinnej základnej školy z osemročnej na deväťročnú. Najväčší záujem je o profesiu zlatník - klenotník a mechanik - nastavovač. Musím však konštatovať, že v posledných rokoch sme zaznamenali výrazný pokles záujmu o tieto strojárske profesie. Keďže strojárske podniky krachujú, nechýba vašim učňom odborná prax ? Kde ju absolvujú, kto im ju zabezpečuje ? - Odbornú výučbu zabezpečujeme my. Snažíme sa im ju zabezpečovať hlavne v strojárskych podnikoch, tých je však v Bratislave málo. Niektorých sa nám podarí umiestniť vo Volkswagene. Aké uplatnenie majú absolventi strojárskych profesií na trhu práce ? - Niektoré podniky ponúkajú zamestnanie aj pre absolventov. Problém je v tom, že firma nechce zamestnávať absolventa, keď je pred základnou vojenskou službou. Mnohí študenti, ktorí sú šikovní a neboja sa trojsmennej prevádzky, by našli uplatnenie v spomínanom Volkswagene. Žiaľ, väčšina sa zamestnáva v strážnych službách, rôznych súkromných firmách a, samozrejme, registrujú sa na úradoch práce. Je známe, že platy učiteľov patria k najnižším. Ako bojujete s nedostatkom kvalifikovaných učiteľov ? - Chýbajú nám učitelia všeobecnovzdelávacích predmetov. Riešime to tak, že ich vyučujú študenti posledných ročníkov vysokých škôl. Samozrejme, je tam väčšia náročnosť na ich prípravu a sledovanosť, aby to bolo odborne odučené. Lebo za plat, ktorý poberá učiteľ, je veľmi ťažké získať odborníka s dušou pedagóga. Kto je vaším zriaďovateľom ?
- Ministerstvo hospodárstva SR, ale financie idú cez krajské úrady. Toto je ďalšia komplikácia, ktorá deprimuje v tejto ťažkej ekonomickej situácii. Dvojkoľajnosť riadenia je však dlhodobá a nerieši sa. Ingrid Stránska

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.