Hospodársky denník
USD42,227 Sk
EUR44,913 Sk
CHF28,04 Sk
CZK1,185 Sk
  Piatok  23.Apríla 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Výskum je zrkadlom ekonomike


Zmenia sa časy pre slovenský aplikovaný výskum?
Aplikovaný výskum na základe poznatkov vo svete, či už prostredníctvom literatúry, alebo patentových informácií z konferencií, veľtrhov alebo analýzou výrobkov dokáže na základe vlastných poznatkov na základe laboratórneho výskumu (štvrťprevádzkového alebo poloprevádzkového) pripraviť podklady na technologický postup či projekt výroby. O tom, kde sa dnes nachádza aplikovaný výskum v SR, hovoríme s riaditeľom výskumného úseku VUP Prievidza Ing. Ladislavom Komorom, CSc., ktorý je aj predsedom Fóra vedeckých a výskumných pracovníkov SR. - Na základe technických podkladov je príslušná organizácia schopná spracovať štúdiu, ktorá je na úrovni ponuky technológie, či spracovať projekt pre stavebné povolenie ako i vykonávací projekt. Podklady slúžia predovšetkým ako základný dokument na posúdenie úplnosti technologického procesu, a tým i vhodnosti procesu a reálnosti jeho aplikácie v priemyselnom meradle, ale i ako podklad riešenia strojno-technologickej časti projektovej dokumentácie a nadväzne súvisiacich činností a tiež ako podklad pre formuláciu záruk za technologický proces k zákazníkovi.

Z toho, čo ste uviedli, sa zdá, že aplikovaný výskum môže robiť ktokoľvek. Ako to teda vlastne je? - Nezainteresovaným by sa mohlo zdať, že postavenie aplikovaného výskumu je jednoduché, pretože si prečíta v literatúre návod, ako sa čo robí a teda po overení v laboratórnom meradle je možné overiť proces a dať podklady na technológiu výroby v krátkom čase. Také jednoduché to nie je. Výskumníci sa musia k výsledkom prepracovať meraniami, tvorivou intenzívnou až mravčou prácou. Údaje v literatúre, najmä patentovej, sú často zavádzajúce, úmyselne sú vynechané podstatné detaily, informácie o podmienkach postupu, katalyzátoroch, technologickom usporiadaní aparátov a málokedy sú popísané postupy izolácie žiadaného produktu z reakčnej zmesi. Výskumník často okrem hľadania technologických parametrov na syntézu a meranie fyzikálno-chemických parametrov na delenie látok, merania rovnováhy plynov a pár, vypracovania analytických metodík na stanovenie hlavných a vedľajších produktov, ekologických dosahov výroby na stav plynov, likvidácie odpadov musí riešiť otázky základného výskumu. Koľko trvá aplikovaný výskum od zadania problému do vypracovania? - Výskum trvá spravidla tak tri roky, ak ide o podklady na výrobu podobného produktu, teda technológie, je možné etapu skrátiť na rok. Ak ide o čiastkové merania, overovanie postupov úpravy technológie, výskum môže trvať jeden až tri mesiace. Výskumné ústavy v SR vznikali v 50. rokoch po druhej svetovej vojne. Nazbierali rôzne poznatky, informácie, vypracovali rôzne technologické podklady, ak mali šťastie, zúčastnili sa na akciách nových technológií, alebo sa podieľali na vývoji starších technológií. Takto získali rad poznatkov a skúseností, čo je vo výskume dôležité. Odovzdané technické podklady pri realizácii odstránia možné úskalia s vlastným nábehom výroby. Akým spôsobom sa dajú využiť poznatky výskumu v podnikoch?
- Výskumné ústavy poznajú výrobné podniky tak, že im môžu pomôcť pri formulovaní potrieb a požiadaviek ich rozvoja. Poznajú ich slabé i silné stránky, ale poznajú i stav vo svete a majú možnosť porovnávať naše možnosti s požiadavkami odberateľov. Podniky, vzhľadom na direktívne plánovanie v nedávnej minulosti, nemajú dostatočné skúsenosti so zahraničným trhom a obchodovaním, nemajú dostatočné zahraničné kontakty, teda získavanie údajov a následne uzatváranie zmlúv o výhodných dodávkach surovín a predaja svojich výrobkov. Trh na uplatnenie nových výrobkov je tiež obmedzený. Peniaze, vzhľadom na vysokú úrokovú mieru, neumožňujú efektívne budovanie nových technológií. Miera zisku na úrovni súčasných úrokov prakticky mnohé efektívne akcie vylučuje z financovania. Výhoda, ktorú v podnikoch máme, je relatívne dobré vzdelanie a odbornosť našich pracovníkov, nevyužité, čiže voľné zariadenia, na druhej strane chýbajúce progresívne technológie a menšie sebavedomie pracovníkov i nedostatočná znalosť cudzích jazykov. V čom môže pomôcť výskum podnikom v súčasnosti?
- Na základe možností podnikov v SR a kontaktov so zahraničnými pracoviskami, ktoré hľadajú nevyužité, či efektívne málo využívané zariadenia, ale vedia o možnostiach uplatnenia výrobku na trhu, sprostredkovať spojenie, informovať o odbyte, odskúšať i pomôcť zavedením nových výrobkov. Na zostávajúcich poloprevádzkových zariadeniach, po ich prípadnom prispôsobení požiadavkám odberateľa, majú možnosť odskúšania či vývoja požadovaných technológií, ako aj zabezpečenie kapacity pre dočasnú výrobu výrobkov na ich overenie a prispôsobenie potrebám trhu a odsúhlasenie klientom. Je takýto spôsob prijateľný pre výrobcov?
- V možnostiach a schopnostiach ústavov je v krátkom čase odskúšať dodané postupy, ktoré sú často povrchné a nedostatočné na vybudovanie nových zariadení. Na druhej strane umožňujú na ich podkladoch urobiť optimalizáciu a prispôsobiť technologické parametre požadovaným vlastnostiam produktu. V takomto prípade je možné v lehote 3 - 6 mesiacov prispôsobiť zariadenia na nové požiadavky a optimalizovať postup, prípadne súčasne v laboratórnom výskume nájsť technologické podmienky na zabezpečenie nových požiadaviek klienta (napríklad v chémii sa v poslednom čase dohliada na ekologické výrobky, čo znamená zníženie obsahu škodlivých látok v zmesiach pod 1 %, resp. zvlášť nebezpečných látok pod 0,1 % hmotnosti, prechod od rozpúšťadlových náterových látok k vodným disperziám a podobne). V súčasných podmienkach je prežiť ťažké. Ako sa to darí aplikovanému výskumu? - Chodíme a presviedčame vedenie a manažmenty podnikov o potrebe zavádzania technológií vhodných pre ich podniky. Okrem nich by však potrebovali dôkladnejšie informácie o perspektívach nových výrobkov na trhu a záruky, že ak technológiu vybudujú, o ich produkciu bude mať odberateľ záujem, a v takej cene, aby sa im investície rentovali s požadovanými kvalitatívnymi a kvantitatívnymi parametrami. Vzhľadom na malý trh v SR je výhodné na prekonanie danej situácie spojiť sa s potenciálnymi odberateľmi z cudziny na základe ich podielu na investíciách. Riešime projekty, ktoré nám umožňujú zabezpečiť lepšie využívanie surovín, medziproduktov, či produktov, ktoré podniky v súčasnosti majú. Zabezpečujeme vývoj produktov, ktoré nie sú na našom trhu dostupné a dajú sa ťažko získať, alebo sú neúmerne drahé a podmienky v surovinách, či na zostávajúcich zariadeniach potrebných na ich prípravu, sú u nás dostupné. Pripravujeme tiež vysokočisté chemikálie v laboratórnych podmienkach, kde cena produktov je v rozmedzí od 10- do 200-tisíc Sk/kg, tak z hľadiska využitia pracovníkov, ako i z hľadiska ich prípravy tréningu na potenciálne výskumné úlohy. Ponúkame služby v oblasti chémie, analytické stanovenie neznámych látok a ich zmesí, služby vedecko-technických informácií, patentové služby a iné. Ako vidíte budúcnosť výskumu?
- Predpokladám, že sa nám podarí vypracovať projekty, ktoré budú vybraté na spolufinancovanie v rámcovom programe EÚ vo výskume a technickom rozvoji. Suma, určená na projekty, sa pohybuje okolo 400 mil. za rok, a preto musíme uspieť v konkurencii s výskumníkmi z ostatných štátov EÚ. Získanie 50 % financií na riešenie technického problému má byť lákavé pre budúcich odberateľov i výrobcov. Veríme, že sa podarí čo najskôr vypracovať a zákonne schváliť priame a nepriame nástroje na podporu vedy a techniky, najmä subjektov, ktoré budú inovovať výrobu, zavádzať technológie, budovať nové zariadenie. Ak by to bolo v roku 1999, splnilo by sa moje 9-ročné očakávanie a zlepšilo by to i situáciu v obchode a najmä napĺňanie prázdnej pokladnice. Ema Sadloňová

Amsterdamzamračené15
Atényoblačno20
Belehradoblačno19
Berlínprehánky17
Bratislavaprehánky18
Bruselzamračené16
Budapešťprehánky18
Bukurešťdážď19
Frankfurtoblačno17
Helsinkiprehánky12
Istanbuloblačno19
Kodaňzamračené14
Kyjevprehánky18
Lisabonoblačno17
Londýndážď15
Madridprehánky18
Milánopolojasno19
Moskvapolojasno20
Oslodážď11
Paríždážď15
Prahaprehánky17
Rímpolojasno21
Sofiaprehánky18
Štokholmzamračené14
Varšavaoblačno18
Viedeňoblačno19
Záhrebprehánky18
Ženevaoblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.