Hospodársky denník
USD42,227 Sk
EUR44,913 Sk
CHF28,04 Sk
CZK1,185 Sk
  Piatok  23.Apríla 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Očakávané tendre v hospodárstve krajín G7 v EÚ


Prebiehajúca synchronizácia hospodárskeho cyklu v krajinách EÚ, a najmä jej najvýznamnejších členov Nemecka, Francúzska a Talianska spolu s Veľkou Britániou, povedie k tomu, že vo väčšine ekonomík sú prognózy vývoja hospodárstva a vývoja jednotlivých základných ukazovateľov veľmi podobné. Táto podobnosť je zvlášť viditeľná v krajinách patriacich do EMÚ.

Pre štáty, ktoré zatiaľ nie sú v EMÚ, je charakteristické, že sa vyznačujú nižšou homogenitou ich hospodárskych cyklov, pomalším hospodárskym rastom, vyššou infláciou a úrokovými sadzbami, ale aj nižšími prebytkami obchodnej bilancie a zväčša aj nižšími schodkami štátnych rozpočtov a nižšou mierou nezamestnanosti.

Aká je súčasná situácia a očakávaný výhľad na rok 1999 a rok 2000 v jednotlivých krajinách:

V Nemecku v prvej polovici roka 1998 začala rásť hospodárska aktivita a rast hrubého domáceho produktu (HDP) celoročne dosiahol úroveň 2,8 %. Na rozdiel od roku 1997, keď „motorom“ rastu HDP boli investície do zásob a rast čistých vývozov, v minulom roku sa rastové tendencie opierali rovnomernejšie o dobrý vývoj predchádzajúcich faktorov, ale aj o rast tuzemského dopytu s výnimkou stavebných investícií.

Tohtoročný menej výrazný vývoj zahraničného dopytu výrazne spomalil vývoz a jeho čistý príspevok na rast bude pravdepodobne negatívny a ani v budúcom roku nebude významným faktorom hospodárskeho rastu. Istú protiváhu bude tvoriť mierne zrýchlenie súkromného dopytu a malý, ale pozitívny rast vládnej spotreby. Do istej miery je ťažko odhadnuteľná dlhodobosť negatívneho pôsobenia medzinárodnej krízy (ázijskej, ruskej), ktorá bude mať vplyv na spomalenie rastu, najmä ovplyvní tohtoročný rozsah investícií do strojov a zariadení. S istou rezervou možno očakávať zrýchlenie stavebných investícií, ktoré by mohli podporiť verejné zákazky. Prírastok fixnej kapitálovej tvorby sa preto zrýchli približne z minuloročných 1,8 na 3,1 % v tomto roku, v roku 2000 by sa dynamika tohto agregátu mohla ešte viac zrýchliť. Celkovo sa dá očakávať, že hospodárska aktivita sa tohto roku spomalí asi o 0,6 percentuálneho bodu. V budúcom roku by sa však mohla vrátiť na úroveň z roku 1998.

Prebiehajúca fáza rozvoja a rastu postupne zmierni napätie na trhu práce, aj keď tvorba nových pracovných príležitostí bude spočiatku nižšia. Inflačné tlaky budú vďaka umierneným mzdovým požiadavkám a klesajúcim dovozným cenám pomerne slabé. Na cenovú stabilitu prispeje aj dobrý vývoj kurzu DEM/USD a možno očakávať aj opadnutie negatívnych vplyvov zo zvýšenia pridanej hodnoty uskutočnenej v prvom polroku 1998.

Francúzsko: V roku 1997, v ktorom došlo k výraznému hospodárskemu oživeniu, rozhodujúcou mierou vývoj ovplyvnil rast vývozu medziročne na úrovni 12 %. Na druhej strane túto dynamiku tlmil nevýrazný rast domáceho dopytu (0,9 %), a to v dôsledku nízkeho rastu súkromnej spotreby a stagnácie v investovaní do strojov a zariadení. V minulom roku sa pozícia týchto ukazovateľov zmenila, keď zlepšenie nastalo prakticky pri všetkých komponentoch domáceho dopytu. Pomerne silne vzrástol súkromný dopyt (rast 2,8 %), ktorý sa opieral o priaznivý vývoj inflácie a zlepšenie na trhu práce, ďalej vzrástli strojové investície (8,9 %), rast stavebných investícií bol iba na úrovni 0,9 %. Aj keď rast stavebných investícií je malý, oproti minulosti ide o zvrat vo vývoji tohto ukazovateľa. Na rozdiel od týchto pozitívnych trendov príspevok čistého vývozu k rastu HDP bol záporný (-0,6 % oproti 1,4 % v roku 1997). Tento ukazovateľ bude podobne pôsobiť aj v tomto roku, hoci nie tak výrazne ako v roku 1998.

Zhoršenie dôvery podnikateľského sektora, ktoré je dobre viditeľné vo výsledkoch konjunkturálnych prieskumov, pravdepodobne nepriaznivo ovplyvní investície do strojov a zariadení a tvorbu zásob. Aj v súkromnom dopyte sa očakáva návrat na pôvodnú vyššiu úroveň. Z týchto dôvodov prognóza predpovedá v tomto roku rast HDP na úrovni 2,6 % a v roku 2000 na úrovni 2,8 %. Mierne zlepšenie sa očakáva v schodku verejného rozpočtu, ktorého podiel na HDP klesne z približne 2,9 % v tomto roku na 1,9 % v roku 2000. V tomto roku sa očakáva, že začne klesať podiel verejného zadlženia na uvedenom agregáte.

Taliansko: V prvom štvrťroku 1998 sa hospodárska aktivita viditeľne zvýšila (prírastok 2,5 % p. a.), ale táto tendencia nevydržala a celoročný rast HDP preto neprekročil 1,7 %. Na tomto postupnom spomalení sa najviac podieľalo spomalenie súkromnej spotreby v dôsledku postupného rušenia daňových stimulov pri nákupe nových áut, spomalenie rastu disponibilných príjmov a zhoršenie dôvery domácností v prosperitu.

Podľa prognóz EK by sa súkromný dopyt mal v tomto a nasledujúcom roku zvýšiť najmä v dôsledku zlepšenia situácie na trhu práce, zvyšovania disponibilných príjmov a nižších úrokových sadzieb. Podobná tendencia sa očakáva v kapitálovej tvorbe (zrýchlenie z 3,3 % v roku 1997 na 6,7 % v roku 2000), v súvislosti so zlepšením celkovej hospodárskej klímy a zvýšením rentability. Očakáva sa, že v tomto roku sa spomalí vývoz a naopak, bude rásť v roku 2000. V predchádzajúcich dvoch rokoch relatívne vysoké tempo dovozu bolo spôsobené už spomenutými daňovými stimulmi pri nákupe áut, preto ich zrušenie spomalí dovozy, a preto od roku 2000 možno očakávať rast čistých vývozov, čo by malo prispieť na hospodársky rast.

V tomto roku sa predpokladá rast zamestnanosti o 0,3 % a v budúcom roku tempo vzrastie na 0,6 %. Inflácia je nízka, v roku 1998 bola na úrovni 2,2 % a na tejto úrovni ostane aj v tomto roku, a to vďaka nerastúcim mzdovým nákladom a priaznivým cenám komodít. Predbežný rozpočet na tento rok uvažuje tak s rastom príjmov, ako aj výdavkov, pričom podstatná časť má slúžiť na financovanie opatrení na zvýšenie zamestnanosti a daňových úľav pre obyvateľstvo s najnižšími príjmami. Schodok verejných rozpočtov sa do roku 2000 zníži asi na 2 % HDP, a to v dôsledku nižšieho úrokového bremena.

Veľká Británia: V roku 1998 dosiahol prírastok HDP 2,5 % a bol teda vyšší, ako sa pôvodne v prognóze uvažovalo. Tento dobrý výsledok sa opieral najmä o výrazný rast domácej súkromnej spotreby. Na druhej strane ekonomika V. Británie „utrpela“ silnejúcou librou.

V súčasnosti sa nedá jednoznačne identifikovať vplyv reštriktívnej menovej a fiškálnej politiky, ktorá spomaľuje aj tuzemský dopyt. Prognóza na tento rok predpokladá rast HDP na úrovni 1,3 % s tým, že v roku 2000 by sa mal zvýšiť na 2 – 2,1 %. Prejavy inflácie sú v súčasnosti malé, najmä v dôsledku nízkych svetových cien komodít. Dobré rozpočtové príjmy a pokračujúca konsolidácia výdavkovej časti vytvorila dobrý predpoklad na udržanie rozpočtovej rovnováhy.

J. A. Oberhauser

Amsterdamzamračené15
Atényoblačno20
Belehradoblačno19
Berlínprehánky17
Bratislavaprehánky18
Bruselzamračené16
Budapešťprehánky18
Bukurešťdážď19
Frankfurtoblačno17
Helsinkiprehánky12
Istanbuloblačno19
Kodaňzamračené14
Kyjevprehánky18
Lisabonoblačno17
Londýndážď15
Madridprehánky18
Milánopolojasno19
Moskvapolojasno20
Oslodážď11
Paríždážď15
Prahaprehánky17
Rímpolojasno21
Sofiaprehánky18
Štokholmzamračené14
Varšavaoblačno18
Viedeňoblačno19
Záhrebprehánky18
Ženevaoblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.