Hospodársky klub
Zdravotníctvo

O trofej duo zo skupiny „smrti“

Komentuje Ľubomír Dávid
„Všetci hráči veria v postup. Máme skúsený tím, ktorý vie podať optimálny výkon aj pod tlakom, aký predstavuje semifinále Ligy majstrov,“ povedal tréner Bayernu Mníchov O. Hitzfeld pred odvetným súbojom s Dinamom Kyjev. Optimizmus bavorského klubu dvíhali aj skúsenosti z minulosti: Kyjev pri siedmich predchádzajúcich konfrontáciách s nemeckými mužstvami päťkrát neuspel. Iba v dvoch postúpil. Olympijský štadión sledoval počas 90 minút predovšetkým úporný boj. Kyjev bol aktívnejší v úvode, šance Belkeviča a Chackieviča však bravúrne zneškodnil brankár Kahn, jednoznačne základný stavebný kameň úspechu Bayernu. Skúsený domáci tím sa nehnal do bezhlavej ofenzívy, ale čakal na šance, ku ktorým sa po prevzatí iniciatívy začal dostávať. Rozhodujúci gól dal však z nenápadnej akcie, ktorá bola dôkazom geniálnej kopacej techniky „super Mária“ Baslera. Po prestávke domáci kontrolovali hru a z ďalších dobrých šancí (Zickler, Ali Daei) gól nepridali, na druhej strane skóre nezmenila ani Ševčenkova príležitosť. Po remíze 3:3 v Kyjeve sa tak Bayern, trojnásobný víťaz súťaže majstrov, po 12 rokoch znova prebil do finále. „Pre Bayern je to veľkolepý ročník, takmer v hrsti máme majstrovský titul, čaká nás finále Pohára DFB s Brémami a v LM, “ povedal prezident Bayernu F. Beckenbauer. Strelec rozhodujúceho gólu Basler vyslovil presvedčenie, že Mníchovčania získajú všetky tri trofeje. „Ak dáme prvý gól, sme jednou nohou vo finále,“ avizoval A. Fergusson, manažér Manchestru United, pred odvetou druhého semifinále s Juventusom. Jeho tím však začal obrátene, už v 11. minúte prehrával po góloch Inzaghiho 0:2. A keďže Juventus už roky neprehral v európskych pohároch odvetný zápas, zdalo sa, že šance anglického zástupcu klesli na bod mrazu. Avšak už do prestávky ukázal, že je nielen fyzicky, ale aj morálne mimoriadne silným kolektívom a po typicky britskom gólovom zakončení – hlavičkami Keanea a Yorkea – vyrovnal. Po remíze doma 1:1 bol postupujúcim Manchester, svoj skvelý deň potvrdil víťazným zásahom Colea krátko pred koncom. Juventusu sa štvrtý sen o finále LM za sebou (piatom vrátane P-UEFA) rozplynul. Neprišlo na šéfa slová Fiatu G. Agnelliho, ktoré vyslovil pred odvetou: „Urobíme to tak ako v predchádzajúcej sezóne Real Madrid – po slabej ligovej sezóne vyhráme LM.“ Manchester, ktorý v tejto sezóne v 25 zápasoch ešte neprehral, je zaslúženým finalistom. V Barcelone sa 26. mája stretne so súperom, s ktorým spoločne postupovali zo skupiny D, nazývanej „skupinou smrti“. Už dnes je isté, že na Nou Campe ho s kapitánskou páskou povedie Keane, ktorý inkasoval – tak ako Scholes – druhú žltú kartu. A to bude pre anglický superklub citeľné oslabenie.