Hospodársky denník
USD42,25 Sk
EUR44,869 Sk
CHF27,997 Sk
CZK1,189 Sk
  Utorok  27.Apríla 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dovozný a vývozný režim

EÚ uzavrela s krajinami strednej a východne Európy tzv. asociačné dohody, ktoré majú prispieť k vytvoreniu zón voľného obchodu s asociovanými krajinami. Vzájomné zníženie ciel je viazané na konkrétne tovary a tovarové skupiny. V rámci EÚ existuje od 1.1.1993 „vnútorný trh Eړ v ktorom je možný v zmysle Smerníc EK voľný pohyb tovaru, osôb, služieb a kapitálu. V rámci spoločnej obchodnej politiky únie boli harmonizované dovozné predpisy jednotlivých členských krajín. Obchodno-politické opatrenia sú netarifné opatrenia, kde sú v rámci spoločnej obchodnej politiky EÚ harmonizované a dohodnuté podmienky pri vývoze a dovoze tovarov, ako napr. ochranné opatrenia, množstevné obmedzenia atď. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že nemecké právo je prekryté spoločným právom EÚ a že dovozné a vývozné obmedzenia skoro vôbec neexistujú a táto zásada je porušovaná iba v prípade niektorých senzibilných tovarov.

Zvláštne obmedzenia platia pri textilných a odevných tovaroch, záhradníckych produktov, výrobkov zo železa a ocele a pri týchto platia hlavne z krajín strednej a východnej Európy (aj keď sú to asociované krajiny), množstevné opatrenia. Nemecký zahraničný obchod je upravený zákonom o zahraničných hospodárskych vzťahoch, ktorý upravuje pohyb tovaru so zahraničím, pričom neexistujú v NSR žiadne devízové obmedzenia.

Pri dovoze do NSR sa rozlišuje medzi „liberalizovaným“ a „neliberalizovaným dovozom - to znamená dovozom, ktorý vyžaduje povolenie“. Dovoz určitých tovarov do NSR z celého sveta alebo z určitých krajín, ktorý je liberalizovaný, môže byť však postavený pod kontrolu EÚ alebo NSR, a to z dôvodu kontroly, či je potrebné množstevné obmedzenie, alebo či sa musia dodržiavať určité kvóty. Zoznam takýchto tovarov je uložený na Spolkovom úrade pre hospodárstvo a kontrolu vývozu alebo na Spolkovom úrade pre poľnohospodárstvo a výživu, kde možno získať potrebné informácie pred dovozom. Zmluvné colné tarify, dohodnuté medzi EÚ/NSR majú klesajúcu tendenciu, pričom v roku 2002 by malo byť colné zaťaženie úplne odstránené.

V obchode medzi EÚ/NSR a zmluvnými krajinami platia jednotné pravidlá o preukazovaní pôvodu tovaru. Pre SR vyplýva uvedená regulácia z asociačnej dohody k EÚ. Zásadne sa pôvod tovaru dokumentuje Osvedčením o pôvode tovaru EUR1. Colné úrady poskytujú v NSR záväzné informácie o colných tarifách, tie poskytujú importérovi istotu z hľadiska výšky cla, resp. priradenia tovaru do určitej skupiny alebo nezáväzné, ktoré poskytujú informáciu, ale pri colnom odbavení môže byť výška cla, resp. zaradenie do skupiny zmenené.

Podľa MH SR a OBEO ZÚ SR Berlín

Amsterdamoblačno15
Atényslnečno23
Belehradprehánky18
Berlínoblačno19
Bratislavaprehánky18
Bruseloblačno17
Budapešťprehánky20
Bukurešťprehánky18
Frankfurtoblačno19
Helsinkioblačno15
Istanbulpolojasno23
Kodaňprehánky16
Kyjevpolojasno19
Lisabonprehánky19
Londýnoblačno17
Madridbúrky18
Milánopolojasno23
Moskvapolojasno19
Oslooblačno15
Paríždážď16
Prahapolojasno18
Rímpolojasno20
Sofiaprehánky16
Štokholmoblačno15
Varšavabúrky15
Viedeňprehánky18
Záhrebprehánky18
Ženevaprehánky16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.