Hospodársky denník
USD42,049 Sk
EUR44,902 Sk
CHF27,93 Sk
CZK1,189 Sk
  Štvrtok  29.Apríla 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













M. Kurnocík - prezident EMI Žilina:


Odvrhli sme i dobré, ale nové nie je vždy dobré
Som odporcom každého nátlaku. Jedno je isté, vláda ku Kosovu musela zaujať stanovisko, musela zvážiť všetky aspekty. Ako sa rozhodujeme a aké výsledky od toho čakáme ukáže budúcnosť, ale to je zodpovednosť vlády. Rovnako aj jej postoj k vede a technike. Poznal som obrovské výskumné ústavy, dnes ako keby neexistovali. Jeho pracovníci, robia v konkurenčných firmách. Sťažujeme sa, že nemôžeme vyžiť. Keď je know-how z Dubnice, Martina, tých ľudí osobne poznám, a viem, kde pracujú. Tu je treba robiť systémové opatrenia. F. Devínsky, rektor UK:
Integrujúci nerobia dobrú službu záujemcom
Minulý týždeň som dostal rozpočet pre univerzitu, a ten je v nominále taký istý ako minulý rok, to znamená, že reálne je podstatne nižší. Takže deklarácia o tom, že vzdelanie je prioritou, by sa konečne mala objaviť aj v reálnych číslach. Chcem sa opýtať na jednu vec. Koncom februára vo Varšave na Victoria mítingu Zbigniew Brzezinski hovoril o integrácii aj ďalších krajín, okrem tých troch (ČR, Maďarsko a Poľsko), ktoré sa teraz postupne integrujú. Zdôraznil, že pred nových uchádzačov pribudol značne negatívny faktor, pretože tri spomínané integrujúce sa krajiny si nepočínajú tak dobre, alebo si nepočínajú tak, ako sa od nich očakávalo. Na 10-bodovej stupnici si vraj najlepšie počínajú Poliaci so 6 bodmi, potom Maďari so 4 a ČR iba s dvoma bodmi. Slovensko sa údajne nachádza niekde medzi ČR a Maďarskom. Vie vláda o takomto negatívnom fakte, a keď áno, čo chce urobiť, či sa dá proti tomu niečo robiť? V. Soboňa, exminister:
Vytýčené ciele sa nie vždy zhodujú s výsledkami
Spomenuli ste, že EÚ je vo veľmi tesnom zväzku s NATO. To ma napĺňa nespokojnosťou, lebo pokusy o integráciu znamenali aj v minulosti niečo úplne iné, ako bol proklamovaný cieľ. EÚ chce byť ekonomickou protiváhou USA. Sila dolára, jeho pozícia vo svete sa ďalej vystupňuje a ja preto chápem EÚ ako potenciálneho ochrancu európskych záujmov, nielen ekonomických. Ak teda je to tak, ako vy hovoríte, že EÚ s NATO sú veľmi úzko spojené, ak teda USA majú ešte posilniť svoj vplyv aj ekonomicky, potom vojna v Juhoslávii nadobúda iné dimenzie.

Amsterdampolooblačno18
Aténypolooblačno25
Belehradoblačno17
Berlínoblačno13
Bratislavapolooblačno18
Bruselpolooblačno18
Budapešťpolooblačno19
Bukurešťpolooblačno20
Frankfurtmalá oblačnosť20
Helsinkiprehánky13
Istanbulpolojasno22
Kodaňoblačno16
Kyjevprehánky21
Lisabonprehánky16
Londýnmalá oblačnosť19
Madridprehánky18
Milánooblačno19
Moskvaprehánky17
Oslooblačno15
Parížoblačno19
Prahaoblačno16
Rímoblačno18
Sofiapolooblačno20
Štokholmpolooblačno15
Varšavapolooblačno14
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolojasno22
Ženevapolooblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.