CZK1,173 Sk
  Utorok  6.Apríla 1999

Koľko napätia, toľko radosti

Na MS M. Moravcová - tri tituly, dva rekordy
Bratislava (ger) - „Všetky súťaže som pozeral na Eurosporte. Je to fantastické. Som nesmierne rád, že Martina získala tri zlaté. Dúfal som, že vytvorí aj svetový rekord, ale aj tak je to výborné,“ povedal po MS trinásťročný Karol Moravec, brat našej najúspešnejšej plavkyne – trojnásobnej majsterky sveta z MS v krátkom bazéne v Hongkongu – Martiny Moravcovej. Ako správny brat sestre nielen držal palce, ale, ako povedal: „Pri každom jej štarte som bol nervózny a minimálne rovnako šťastný ako ona, keď vyhrala.“ Karol si nervozity užil toľko, čo radosti. Rodáčka z Piešťan pri štyroch štartoch vždy bola vo finále a trikrát nenašla premožiteľku. Martina Moravcová si v Hongkongu výrazne vylepšila doterajšiu bilanciu z MS v krátkom bazéne. Pred dvoma rokmi v Göteborgu získala striebro na 200 m polohových pretekov, bronz na 200 m voľný spôsob. Rovnakú zbierku medailí si priniesla aj zo šampionátu spred štyroch rokov v Riu de Janeiro. Že krátky bazén je jej silnou stránkou, dokumentovala aj na európskom šampionáte v decembri minulého roka, odkiaľ ju zdobia tri tituly kráľovnej starého kontinentu. Od uplynulého víkendu je Martina Moravcová už aj svetovou vládkyňou v 25 m bazéne. Na ďalekom východe si vyplávala tri tituly majsterky sveta. Len raz nevystúpila na stupeň víťazov – v jej úvodnej disciplíne – 100 m voľný spôsob, kde skončila štvrtá sekundu za bronzovou Rolphovou (V. Brit.) a 3 sekundy strácala na striebornú Völkerovú (Nem.). Čo jej nevyšlo v úvode MS, vynahradila si najskôr v sobotu na 100 m pol., kde vytvorila časom 1:00,20 aj nový európsky rekord. V nedeľu suverénne kraľovala na 200 m pol. pret. (v novom európskom rekorde 2:08,55 a druhá Ukrajinka Kločkovová strácala 2,12 s) a na 200 m voľ. sp. V tejto disciplíne zvíťazila s náskokom 1,71 s pred Číňankou Qiu Caini. „Fyzicky som sa cítila veľmi dobre. Neobávala som sa žiadnej zo súperiek. V krauliarskej dvojstovke som si strážila Jacobsenovú a Čemezovovú, lenže Ruska nečakane zaostávala. Nepočítala som totiž s tým, že by niekto mohol plávať túto trať pod 1:57. Môj čas mohol byť o niečo lepší, lenže som vedela, že mám dostatočný náskok, a tak finiš nebol celkom stopercentný. V polohovke som si, naopak, myslela, že súperky budú o niečo bližšie. Všetky tri víťazstvá si cením rovnako. Som šťastná, tri zlaté medaily na majstrovstvách sveta sú parádne,“ povedala pre agentúru SITA M. Moravcová, ktorá hneď po skončení MS odletela z Hongkongu do Dallasu, kde študuje na miestnej univerzite ekonómiu. Na MS v Hongkongu sme mali i mužského zástupcu - Miroslava Machoviča. Štartoval vo všetkých znakárskych disciplínach a na 200 m polohové preteky. Hoci sa neprebojoval ani do jedného finále, výkonom na 200 m znak v novom slovenskom rekorde 1:57,07 dosiahol svoje najlepšie umiestnenie – 10. miesto. Hranicu 9 rokov starého slovenského rekordu posunul aj na 200 m v polohových pretekoch, a to časom 2:03,56. Na znakárskej päťdesiatke skončil 23. a na stovke 19.