Hospodársky denník
USD41,418 Sk
EUR44,746 Sk
CHF28,042 Sk
CZK1,176 Sk
  Piatok  9.Apríla 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Tendencie v konkurenčnej schopnosti vyspelých ekonomík

Nadväzujeme na náš predchádzajúci príspevok, v ktorom sme uviedli základné východiská pre budúci ekonomický vývoj a možný rast konkurencieschopnosti u „triády“ (EÚ, USA a Japonsko) pre začiatok budúceho tisícročia. V súčasných tendenciách v týchto krajinách výrazne prevládajú snahy o zvýšenie svojej konkurencieschopnosti, ktorá bude rozhodujúcim faktorom ekonomického rastu v budúcnosti. Zdá sa, že v rozhodujúcich vyspelých teritóriách sveta sa vyčerpali extenzívne zdroje ekonomického rastu, z čoho možno usúdiť, že tieto krajiny budú jednoznačne preferovať rast technickej úrovne, zvyšovanie rozsahu aplikácie vedeckých poznatkov, rast produktivity práce, efektívnosť vynakladaných nákladov a pod.

Súčasnú situáciu v oblasti produktivity práce ako faktora konkurenčnej schopnosti v týchto krajinách charakterizuje nižší rast produktivity práce v spracovateľskom priemysle EÚ oproti USA. Táto tendencia je ešte zrejmejšia v oblasti priemyselnej produkcie, na čom sa viac-menej „podpisuje“ štrukturálna skladba vývozu priemyselných výrobkov.

V tejto súvislosti je potrebné poukázať na to, že kým vývoz priemyselných výrobkov EÚ je pomerne orientovaný, no pomaly sa rozvíjajúce regióny, ako je stredná a východná Európa a Afrika, americký a japonský vývoz smeruje viac na latinskoamerické a ázijské trhy, ktoré až do roku 1997 do vzniku finančnej a hospodárskej krízy pomerne rýchlo expandovali.

Na druhej strane je potrebné poukázať na to, že vývoz EÚ je výrazne špecializovaný na odvetvia, pri ktorých je zrejmé, že rast dopytu v nich bude rásť pomalšie ako rastie celkový agregátny dopyt. Pri japonskom vývoze je situácia opačná a u USA sa nedá jednoznačne hovoriť ani o jednej z uvedených tendencií.

Z globálneho hľadiska možno považovať ukazovatele priamych zahraničných investícií (PZI) za významný faktor možného rastu konkurenčnej schopnosti. V tejto súvislosti nedávna štúdia EK uvádza, že medzi začiatkom 80. a 90. rokov sa „zásoba“ PZI zvyšovala vo svetovom meradle asi štyrikrát rýchlejšie ako svetovo vytvorený hrubý domáci produkt (HDP) a trikrát rýchlejšie ako objem svetového obchodu. Hlavným zdrojom tokov PZI sú predovšetkým multinacionálne spoločnosti (MS), ktorých počet sa za posledných 30 rokov zvýšil zo 7-tisíc na 41-tisíc. Podľa niektorých odhadov predstavujú súčasné tržby zahraničných zastúpení MS viac ako dvojnásobok hodnoty svetového vývozu.

V období rokov 1984 - 1990 sa prílev PZI do EÚ zvýšil približne sedemnásobne a ich váha na svetových tokoch týchto zdrojov výrazne vzrástla. V porovnaní s USA krajiny EÚ výrazne viac viazali PZI, nehovoriac o Japonsku, ktoré v tomto smere má bezvýznamnú účasť. V rokoch 1991 - 1993 bolo v teritóriu EÚ alokovaných 44,4 % celkových PZI vo svete, USA viazali 10,2 % PZI a Japonsko len 0,9 %.

Úspech v tomto smere kontrastuje s dlhodobými úspešnými skúsenosťami USA, ktorých podiel klesol, ale ešte výraznejšie Japonska, ktorého váha v tomto agregáte ostáva prakticky zanedbateľná. Podľa viacerých názorov úspech EÚ možno do veľkej miery pripísať procesom vytvárania jednotného trhu a integračným procesom v tomto regióne.

V rámci EÚ výrazne dominovala Veľká Británia, kde prílev PZI z nečlenských štátov EÚ, najmä z USA a Japonska, bol značný, v rokoch 1990 - 1993 predstavoval 37 % z celkom prijatých externých PZI alokovaných v EÚ. Do Francúzska smerovalo z mimoeurópskeho priestoru 16 % PZI, do Španielska 9 %, do Holandska 10 %, do Nemecka 5 %, do Talianska 7 % a do Írska 4 %. PZI smerované z priestoru EÚ do jej jednotlivých krajín boli nasledovné: V. Británia 14 %, Francúzsko 15 %, Belgicko 17 %, Španielsko 14 %, Holandsko 12 %, Nemecko 11 %, Taliansko 5 % a Írsko 7 %.

Presnejší, ale najmä objektívnejší obraz o kvalite a kvantite prílevu PZI v jednotlivých ekonomikách členských krajín EÚ ukazuje podiel PZI na vytvorenom HDP. V období rokov 1990 dosahovala úroveň tohto ukazovateľa v priemere za EÚ 1,2 %, hoci medzi jednotlivými krajinami boli výrazné rozdiely. Vysoko nadpriemernú hodnotu dosiahlo Írsko (9,4 %), Belgicko - Luxembursko (4,7 %), ale i Holandsko (2,7 %) a Portugalsko (2,6 %), ktorým sekundovala V. Británia a Španielsko (po 1,8 %). Naproti tomu v ostatných ekonomikách sa tento podiel pohyboval medzi 0,9 % (Francúzsko a Dánsko) a 0,4 % (Nemecko a Taliansko).

Z celkového prílevu PZI do EÚ smerovalo v období rokov 1984 - 1993 približne 63 % do služieb a 31 % do spracovateľského priemyslu. Prevaha služieb odzrkadľuje významný podiel tohto sektora na tvorbe HDP a tiež i to, že patrí k horšie obchodovateľným aktivitám ako priemyselné výrobky.

Zdá sa, že relatívne pozitívne výsledky v smerovaní PZI do európskeho regiónu vytvorili dlhodobejšie pozitívne prostredie pre akceleráciu ekonomík EÚ. Ukazuje sa, že integračné procesy a z toho prameniace postavenie ekonomiky európskeho regiónu môžu potvrdiť tvrdenia ekonómov, že

„zmohutnenie ekonomickej sily“ vytvorí pre Európu lepšie konkurenčné postavenie na prvé roky budúceho tisícročia. V tejto súvislosti najmä v radoch ekonómov krajín strednej a východnej Európy sa výraznejšie nevyskytujú jednoznačné názory na tieto procesy a keď, tak skôr ako nekriticky prijímaná ochota čo najrýchlejšieho vstupu do týchto európskych štruktúr. Tento problém by si však vyžiadal hlbšiu analýzu.

Proces hospodárskeho zjednocovania členských krajín EÚ dosiahol v súčasnosti už pomerne vysokú úroveň, čo umožňuje tento priestor hodnotiť nielen jednotlivo, ale aj ako jeden celok. S ohľadom na rast významnosti európskeho regiónu nielen pre svetovú ekonomiku, ale najmä pre krajiny strednej a východnej Európy bude vhodné objasniť podrobnejšie súčasné hospodársko-ekonomické procesy v tomto regióne s osobitným zreteľom na alternatívy budúcich vývojových trendov a ich dosahov na okolité hospodárske prostredie.

J. A. Oberhauser

Amsterdamslabý dážď14
Aténypolojasno22
Belehradprehánky24
Berlínoblačno14
Bratislavaoblačno18
Bruselpolojasno16
Budapešťoblačno18
Bukurešťslnečno24
Frankfurtslnečno15
Helsinkidážď8
Istanbulslnečno20
Kodaňoblačno12
Kyjevoblačno13
Lisabonslnečno26
Londýnoblačno14
Madridslnečno22
Milánodážď16
Moskvadážď7
Osloprehánky9
Parížoblačno16
Prahapolojasno15
Rímprehánky16
Sofiaslnečno22
Štokholmdážď9
Varšavapolojasno13
Viedeňoblačno17
Záhrebdážď18
Ženevaoblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.