CZK1,216 Sk
  Pondelok  17.Mája 1999

Emočná kanadská katastrofa

V súboji o bronz úspešnejší švédski hokejisti
Kanada so Švédskom naposledy na MS vyhrala vo finále v roku 1997 v Helsinkách. V dvoch finálových dueloch hráči javorového listu zdolali v prekrásnej Hartwal Aréne Švédov 3:1a 2:1. O rok neskôr v Zürichu už s reprezentantmi troch koruniek Kanada prehrala vysoko 7:1 a odvtedy sa jej nepodarilo získať „skalp“ úradujúceho majstra sveta. Švédi zvíťazili na Baltica Cupe v Moskve 4:3 (december 1998), ako aj na domácom turnaji vo februári v Štokholme 4:1. V rámci prípravného duelu pred svetovým šampionátom v Nórsku sa obe reprezentácie rozišli po vzájomnej jednogólovej remíze. Oba celky sa na svetovom šampionáte v Nórsku predstavili veľmi zaujímavým hokejom. Kanaďania sa prejavili vlastnou školou, ale výrazne obohatenou európskymi prvkami. Švédi oproti minulému roku prišli do Nórska s útočnejším hokejom. Úvod lepšie vyšiel Švédom. Hrali podstatne viac disciplinovanejšie ako súper, na hre ktorého bolo vidieť sklamanie z prehratej semifinálovej série s Českom. Prvý gól Švédi dali v 13. minúte z hokejky Naslunda. Kanaďania znervózneli a začali hrať dosť tvrdo a nečisto, zabudli kombinovať, bezhlavo útočili, čo umný súper využil. Na 2:0 Švédi zvýšili pri presilovke 5:3 zásluhou Olssona. V druhej časti hry Kanaďania ešte viac pritvrdili hru, Švédi viac útočili a výsledkom bol tretí gól v bránke Tabaracciho (v 38. minúte zvyšoval Jonsson). Po štyridsiatich minútach hry sa zdalo, že hráči z kolísky hokeja zopakujú situáciu z olympiády v Nagane, keď nezvládli súboj o bronz s Fínskom. Lenže do poslednej tretiny Kanaďania nastúpili ako vymenení. V bránke sa objavil Tugnutt, hráči sa vrátili k osvedčenej disciplinovanej hre, začali kombinovať a prvý gól dali už v druhej minúte po krásnom sólovom úniku Savageho. Zaskočení Švédi tak gólom, ako aj hrou začali robiť chyby a keď v 49. minúte Graves znížil na 2:3, hra začala naberať na gradácii. Rozbehnutí Kanaďania sa urputne snažili vyrovnať. Švédi spozorneli v obrane, pridali v útoku. Minútu a osem sekúnd pred koncom išiel sedieť na trestnú lavicu Jonsson, Kanaďania využili situáciu, začali hrať power play. Avšak ani im, ale ani Švédom, ktorí dva razy vyhodili puk z obranného pásma a netrafili prázdnu bránu súpera, sa nepodarilo zmeniť skóre. Obhajca titulu – Švédi, si tak z Nórska odvážajú bronz a Kanaďania musia veľmi vážne premýšľať čo urobiť, aby zlepšili bilanciu z posledných troch svetových významných podujatí (OH '98 – 4., MS '98 – 6., MS '99 – 4.). „Prvé dve tretiny sme hrali veľmi emočne a nechali sme sa zbytočne vylučovať. Súper mal vynikajúci štart, ich obranno-útočnej hry sme sa zľakli a nedokázali sme sa s ňou vyrovnať, a to nás stálo bronz,“ smutne skonštatoval kanadský tréner Mike Johnston, ktorý ešte dlho po zápase neveril, že jeho tím neexceloval na MS. Naopak, úprimná radosť sršala z prejavu trénera bronzového tímu Bergman Sune: „Mali sme veľkolepý štart, ktorý zaskočil súpera. Odohrali sme veľmi dobre dve tretiny a hoci sme dostali gól, dokázali sme sa v závere ubrániť a získať bronz. Sme veľmi šťastní.“