CZK1,216 Sk
  Pondelok  17.Mája 1999

Druhé české zlato

Z Lillehammeru Stela Geregayová
Bilancia Fínsko – Česko v tejto sezóne vyznievala v prospech úradujúcich vicemajstrov sveta (tri výhry, jedna prehra). Oba celky nastúpili do prvého zápasu s veľkým nasadením. Výkon oboch tímov bol excelentný a vyrovnaný. Ani jednému z účastníkov finálového súboja sa nedarilo premieňať šance, jednak zásluhou brankárov, ale aj povestnej šťasteny. Tá viac stála v prvom zápase na strane Čechov. Prvý gól olympijskí víťazi dali v 11. minúte zásluhou Kaberleho po tvrdej strele zo stredu útočného pásma. Hoci Fíni ustavične atakovali Hniličkovu bránu, nepodarilo sa im vyrovnať. Kým v prvej tretine sa hral slušný hokej, v druhej to začalo medzi hráčmi iskriť. Oba celky mali množstvo gólových šancí, ale obe strany mali veľmi pozorných brankárov a všetci hráči dokázali brániť i útočiť. Druhý gól padol dve minúty pred koncom tretiny, keď Ručinský zvýšil na 2:0. V záverečnej časti hry Fínov do hry vrátil Lind (tak ako v semifinále so Švédskom), keď znížil na 1:2. Avšak asi desať minút pred koncom „schytal sekeru“ na ruku najlepší fínsky hráč – Koivu a bol vyradený. V 18. minúte a 18. sekunde tretej tretiny Fíni odvolali brankára a vtedy niekoľko sekúnd pred koncom dostali tretí gól. Fíni (pre zlomenú ruku im chýbal Koivu) si lepší štart do finálovej odvety nemohli želať. Už v druhej minúte Niemi otvoril skóre a o štyri minúty pridal druhý gól do Hniličkovej bránky strelou z pravej strany Kallio. A keď na začiatku druhej tretiny skôroval Tumainen, dostali sa Fíni na koňa. Potom však Česi pridali, častejšie nebezpečne atakovali fínsku bránku a výsledkom ich tlaku bol gól Ujčíka v 31. minúte. Ale predĺženie definitívne zabezpečil štvrtým gólom Peltonen. V predĺžení sa hral iný hokej. Oba kolektívy siahli na dno síl, najmä Česi hrali ako o život. A výsledkom ich veľkého úsilia bol vytúžený "zlatý" gól Hlaváča v 17. minúte predĺženia. Český hokej si tak z Nórska priváža druhé zlato z majstrovstiev sveta.