Hospodársky denník
USD42,989 Sk
EUR45,846 Sk
CHF28,607 Sk
CZK1,219 Sk
  Utorok  18.Mája 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Odbúrali konvencie tvorby


Medzi ďalšie zaujímavé projekty galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne nesporne patrí výstava Medzinárodného klubu výtvarných umelcov ART DIAGONAL, ktorú otvorili v Trenčíne koncom apríla v spolupráci s Rakúskym veľvyslanectvom a Rakúskym kultúrnym centrom v Bratislave.

Klub vznikol pred desiatimi rokmi a združuje umelcov podobného umeleckého i človečenského zamerania a zmýšľania. Umelci pracujú v cykloch na spoločných témach, ktoré potom prezentujú verejnosti. Na slovenskej výstave vystavili obrazy zo všetkých štyroch realizovaných cyklov - perspektíva art, človek človeku zvukom, vízia 21. storočia a styčné body. To, čo chcú vyjadriť, je zviditeľnenie nových spoločenských vzťahov, výšky a hĺbky ľudského života, mnohorakosti prírody prostredníctvom farby, formy, gesta, vitality a intuície. Nové formy a prostriedky vyjadrenia sú reakciou na zmeny v spôsobe života človeka na prelome tisícročia. Lebo život a umenie nie sú oddelené svety, ale vzájomne sa prelínajúce fenomény s množstvom spoločných styčných bodov.

Prezentovanú kolekciu obrazov a trojrozmerných exponátov zastupuje dvadsať umelcov združených v klube Art diagonal. Patria medzi nich i dvaja slovenskí autori, akademický maliar Marián Komáček a akademický sochár Ján Ťapák, ktorí svojou maliarsky a sochársky vyspelou a jedinečnou tvorbou nesporne prispeli ku kvalitatívnemu zhodnoteniu tohto kultúrneho činu.

Rakúski i slovenskí umelci sa vo svojej tvorbe usilujú o svojskú interpretáciu a osobité chápanie sveta a aktuálnych tém súčasnosti. Svoje ľudské cítenie preniesli do umeleckej podoby v rôznom vývojovom stupni vyjadrenia.

Veľkorozmerné maliarske kompozície akademického maliara Mariána Komáčka presvedčili, „že sa netreba báť absencie konkrétneho motívu, že je možné pozrieť sa zoči-voči aj tomu, čo nemá presný tvar, pevné kontúry, ani definitívny a jednoznačný význam“. Tak ho charakterizoval Fedor Kriška v katalógu Stretnutia z roku 1999. Maliar počíta s tým, že jeho dielo osloví diváka, ktorý na základe vlastnej obrazotvornosti a vyspelosti dešifruje umelcove myšlienkové pochody, zachytené štetcom na plátne. Marián Komáček je absolventom Vysokej školy výtvarných umení - oddelenie knižnej tvorby a ilustrácie u prof. A. Brunovského v roku 1986.

Druhým umelcom, zastupujúcim najmladšiu generáciu slovenského výtvarného umenia, je akademický sochár Ján Ťapák, absolvent Vysokej školy výtvarných umení. Najfrekventovanejším sochárskym materiálom umelca je drevo, v kultivovanom a nápaditom súznení s aplikovaným kovom či inými materiálmi. Komorné i rozmernejšie priestorové kompozície sú invenčným pretavením pocitových vízií umelca, ktorého znepokojuje svet na prelome tisícročia. Výstava v trenčianskej Galérii M. A. Bazovského potrvá do 23. mája t. r. Text a snímka Zora Petrášová

Amsterdamdážď15
Atényoblačno30
Belehradoblačno24
Berlínpolooblačno19
Bratislavapolooblačno20
Bruseldážď16
Budapešťpolooblačno19
Bukurešťpolooblačno21
Frankfurtoblačno16
Helsinkioblačno15
Istanbulpolooblačno26
Kodaňpolooblačno15
Kyjevoblačno14
Lisabonpolooblačno18
Londýnoblačno16
Madridpolooblačno22
Milánodážď19
Moskvaoblačno13
Oslopolooblačno13
Parížoblačno16
Prahapolooblačno18
Rímprehánky21
Sofiapolooblačno22
Štokholmpolooblačno13
Varšavapolooblačno14
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno19
Ženevaoblačno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.