Hospodársky denník
USD43,751 Sk
EUR46,757 Sk
CHF29,177 Sk
CZK1,241 Sk
  Streda  19.Mája 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Keď striebro prináša smútok


Na MS dominoval európsky hokej
História svetových šampionátov si v nedeľu zapísala k roku 1999 nového majstra sveta. Po vynikajúcom súboji s Fínskom sa ním stal tím Česka. Olympijskí víťazi zo ZOH´98 si vo svojej novodobej histórie pripísali do štatistiky druhé zlato (prvé získali v roku 1996). Česi v C skupine prešli so zdvihnutými hlavami celou základnou časťou. Po prvý raz sa sklonili pred súperom vo štvrťfinále proti Rusku. Krutá prehra prišla v najnevhodnejšiu chvíľu. „Bolo to varovanie, čo si na MS nemôžeme dovoliť,“ povedal brankár Hnilička, ktorý sa práve v tomto zápase, keď vystriedal Čechmánka, rozchytal až k zlatej medaile. Česi sa po prehre 1:6 spamätali v súboji s naším celkom. „Urobili sme tri zmeny v zostave, a to nám pomohlo,“ skonštatoval asistent trénera J. Augusta. Následne dosiahli cennú výhru nad Švédskom, čo znamenalo postup do semifinále. Hoci si želali tam hrať s Kanadou, nakoniec zistili, že prejsť cez niekoľkonásobného majstra sveta nie je jednoduché, aj keď ich bilancia z posledných rokov hovorila výrazne v ich prospech. Prvý zápas prehrali, ale v druhom sa znova presadili. Okrem výbornej hry dominovala ich povestná sila kolektívu. Vo finále narazili na rovnako výborných Fínov. Tí sa do záverečného boja o majstra sveta dostali z D skupiny, kde dva razy vyhrali a raz remizovali (s Ruskom 3:3). Vo štvrťfinále nenašli premožiteľa (USA, Kanada, Švajčiarskom). Po prvý raz pocit prehry pocítili až v druhom semifinálovom zápase so Švédskom, ale enormná túžba po zlate ich nakoniec doviedla do finále. Finálové zápasy boli ukážkou hokeja najvyššej kvality. Bojovnosť, zdravá agresivita, vysoké nasadenie, dobrá obranná hra všetkých hráčov na ľade spojená s útočnou činnosťou a aj dramatické rozuzlenie mal boj o kráľovský trón. Oba tímy boli vyrovnané a oba rovnako túžili po zlate. Nové pravidlo o červenej čiare dalo šancu presadiť sa technickým útočným hráčom, ako je Koivu, Selänne, Sýkora, Ručinský, Patera. Diváci v hale a aj my, vďaka Neformálnemu ekonomickému fóru, sme videli perfektný hokej so všetkými atribútmi, ktoré majú zdobiť boj o majstra sveta. „Kto dá góly, ten vyhrá,“ povedali obaja tréneri finálových tímov. V prvom meraní ich dali viac Česi, v druhom Fíni. O majstrovi sa rozhodlo až v predĺžení. Je striebro zlé?
Fínsky celok sa predstavil vynikajúcim tímom a potvrdil, že vývoj hokeja v krajine tisícich jazier má stále rastúcu tendenciu. Veľmi úzko s tým súvisí i najvyššia národná súťaž, ktorá láka do súťažného kolotoča fínskych hráčov z NHL. Fíni prvým historickým zlatom (1995) začali písať veľmi úspešné obdobie ľadového hokeja v ich krajine. Akoby švédsky odborník, ktorý ich k vytúženému kovu priviedol – Lindström, ukázal kade ísť za úspechmi. V roku naganskej olympiády sa národného kormidla ujal Hannu Aravirta. Už na hrách v boji o bronz s Kanadou sa fínsky celok prejavil ako vynikajúci tím, plný energie po víťazstve, ale predovšetkým s výbornou obrannou taktikou. Technicky vyspelý celok zdecimoval Kanadu a na MS vo Švajčiarsku dokázal, že nešlo o náhodu. Jeho víťazné ťaženie zastavili až Švédi vo finále. V tomto roku sa Fíni na šampionát pripravili rovnako vynikajúco. Zlepšili útočnú fázu a k výbornej obrane pridali rýchle a dôraznejšie ataky. Zostavili útok snov – Selänne – Koivu – Tuomainen. Vzbudzoval oprávnený rešpekt a výrazne pomáhal s bekmi Karalahtim a Timonenom k postupu do finále. A hoci v prvom zápase o titul bol „zlikvidovaný“ jeden z najlepších hráčov – Koivu (dostal „sekeru“ a výsledkom bola zlomená ruka), v druhom zápase sa tak zmobilizoval, že český tím skoro prišiel o zlato. „Doma všetci chceli zlato a aj my. Je to pre nás smutný deň. Odohrali sme však výborný šampionát a o to to viac mrzí. Ale aj striebro je medaila,“ smutne priznal Aravirta. Pre zlato urobili strašne veľa. Dôkazom je, že Selänne bol vyhlásený za najlepšieho útočníka šampionátu a v All stars sa objavili traja hráči – útočníci Koivu, Selänne a obranca Karalahti. Fíni si želali zlato najmä pre Selänneho. Dvadsaťdeväťročný rodák z Helsínk, útočník Anaheimu, má bronz z OH a jeho fanúšikovia mu želali zlato z MS. Kanadské k. o.
Bronz si na MS vybojovali Švédi. Dokázali, že svetovému hokeju vládne Európa. Súboj s hráčmi javorového listu začali veľkolepo, s typickým švédskym nasadením. Aj oni zlepšili útočnú fázu perfektnej švédskej obrannej hry. Tentoraz nestačili na finále, v zápase proti Kanade o bronz však ukázali, že na technicky vyspelý celok kanadský štýl hokeja nestačí. A hoci sa Kanaďania snažili na MS presadiť novou tvárou (taktický a kombinačný hokej), v boji o bronz zabudli, čím sa dajú zložiť vyspelé európske tímy. Keď k všetkým posledným nezdarom pripočítame, že v NHL dominujú predovšetkým európski hráči, v kolíske hokeja majú nad čím rozmýšľať. MS v Nórsku priniesli oveľa zaujímavejší (z pohľadu útočnej hry a počtu gólov) hokej, ako minuloročný šampionát, kde dominovala obranná hra. K prekvapeniam nedošlo. Potvrdilo sa, že hokej v USA v národnom ponímaní je potlačený komerčne oveľa viac zaujímavejšou NHL. Kým vlani hráči USA hľadali východisko z exitu elitnej skupiny, tentoraz sa zachránili včas, ale nepatrili medzi vážnych súperov. Klesajúcu úroveň hokeja potvrdili Rusi. Ich tím sa znova neprebojoval do semifinále. Hoci občas „vystrčil rožky“, veľké nebezpečenstvo z ich strany nehrozilo. Minuloročný semifinalista – Švajčiarsko zostalo na výkonnostnej úrovne a udomácnilo sa vo svetovej osmičke. Tam sa uchytilo aj Slovensko. Mnohí považujú náš celok za príjemné prekvapenie. Postavili sme silnejší tím ako vlani, o čo sa zaslúžili predovšetkým hráči NHL – Pálffy, Hossa, legionár z Čiech Daňo a dlhodobá stálica, neuveriteľný „dríč“ slovenského hokeja Cíger. Pomohli i obrancovia Chára a Sekeráš (tiež legionári). Celok si k dobrému menu pomohol dobrými výkonmi vo štvrťfinále. Avšak, kto pozná náš hokej, vie, že nebyť legionárov (výnimka Cíger) ťažko povedať, aké by bolo hodnotenie. Umiestnenie do 8. miesta nám zabezpečilo účasť v hlavnom turnaji ZOH 2002. Stela Geregayová, Lillehammer

Amsterdamdážď17
Atényoblačno24
Belehradpolooblačno20
Berlíndážď18
Bratislavaoblačno19
Bruselzamračené17
Budapešťoblačno20
Bukurešťjasno23
Frankfurtzamračené19
Helsinkidážď9
Istanbulslnečno20
Kodaňzamračené16
Kyjevjasno15
Lisabonslnečno18
Londýndážď15
Madridpolooblačno18
Milánodážď15
Moskvadážď10
Oslopolooblačno18
Parížoblačno17
Prahadážď14
Rímbúrky24
Sofiapolooblačno17
Štokholmslnečno16
Varšavaslnečno18
Viedeňoblačno19
Záhrebzamračené17
Ženevaoblačno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.