Hospodársky denník
USD43,873 Sk
EUR46,714 Sk
CHF29,151 Sk
CZK1,231 Sk
  Piatok  21.Mája 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Verejná obchodná spoločnosť


Verejná obchodná  spoločnosť je osobnou spoločnosťou, pre ktorú je charakteristická osobná účasť minimálne dvoch spoločníkov na jej podnikaní a vedení spoločnosti. Právnu formu tejto obchodnej spoločnosti upravujú ustanovenia §§ 76 až 92 Obchodného zákonníka.

Na založenie verejnej obchodnej spoločnosti je potrebná spoločenská  zmluva podpísaná všetkými zakladateľmi s úradne overenými podpismi. Návrh na zápis do obchodného registra je potrebné podať do 90 dní od založenia spoločnosti, t. j. odo dňa podpisu zmluvy všetkými spoločníkmi. K návrhu sa prikladá  spoločenská zmluva a živnostenské oprávnenie, prípadne oprávnenie podľa osobitných predpisov na vykonávanie činnosti, ak je na podnikanie potrebné.

Právnu subjektivitu nadobúda spoločnosť zápisom do obchodného registra. Na realizáciu podnikateľskej činnosti je potrebný súhlas obce na umiestnenie sídla, resp. prevádzky. Výhody:
1. Relatívne jednoduché založenie spoločenskou zmluvou.
2. Pri založení nie je právnymi predpismi určená výška základného imania, tzn., že nemusí byť vložený žiadny kapitál. 3. Väčšia možnosť získania kapitálu (každý zo spoločníkov disponuje určitým množstvom prostriedkov, ktoré môže vložiť do podnikania), navyše pri spoločnom ručení je vyššia možnosť získania úverov. 4. Možnosť profesionálneho rozdelenia riadenia firmy podľa kvalifikácie spoločníkov. 5. Zisk spoločnosti nie je zdaňovaný daňou z príjmu právnických osôb, ale je rozdelený medzi spoločníkov v brutto výške a následne zdanený daňou z príjmu fyzických osôb. Nedochádza tu k dvojitému zdaneniu. Nevýhody:
1. Verejnú obchodnú spoločnosť nemôže založiť jediný spoločník, pod spoločným obchodným menom musia podnikať najmenej dve osoby. 2. Spoločnosť zodpovedá za záväzky firmy celým svojím majetkom, zároveň však za záväzky spoločnosti ručia aj spoločníci, a to celým svojím majetkom spoločne a nerozdielne. 3. V rámci rozhodovacích procesov môže dochádzať ku konfliktom, pretože ak spoločenská zmluva neurčuje, kto je oprávnený konať v mene spoločnosti, môže za spoločnosť konať každý spoločník. 4. Automatický zánik spoločnosti smrťou alebo vystúpením spoločníka pri minimálnom počte spoločníkov (2 osoby). 5. Podnikateľský subjekt - obchodná spoločnosť, zapísaná v obchodnom registri, je povinná v zmysle ustanovení § 36 Obchodného zákonníka účtovať v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku. Vedenie podvojného účtovníctva je finančne i profesionálne náročnejšie.

Amsterdampolojasno20
Atényprehánky24
Belehradoblačno20
Berlíndážď16
Bratislavaoblačno19
Bruselpolojasno19
Budapešťoblačno19
Bukurešťoblačno20
Frankfurtdážď15
Helsinkipolojasno18
Istanbulpolojasno20
Kodaňpolojasno17
Kyjevpolooblačno21
Lisabonslnečno18
Londýnoblačno20
Madridoblačno20
Milánoprehánky18
Moskvaslnečno12
Oslopolojasno21
Parížprehánky17
Prahadážď15
Rímpolojasno21
Sofiaprehánky16
Štokholmpolojasno20
Varšavaprehánky20
Viedeňprehánky18
Záhrebprehánky10
Ženevadážď14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.