Hospodársky denník
USD43,873 Sk
EUR46,714 Sk
CHF29,151 Sk
CZK1,231 Sk
  Piatok  21.Mája 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Komanditná spoločnosť


Komanditná spoločnosť je personálnou (osobnou) obchodnou spoločnosťou. Charakteristickým znakom komanditnej spoločnosti je rozdelenie spoločníkov na komplementárov a komanditistov a ich ručenie za záväzky spoločnosti. Spoločnosť musí mať obidva typy spoločníkov, pričom spoločenská zmluva musí určovať, ktorý zo spoločníkov je komplementár a ktorý komanditista. Legislatívne je právna forma spoločnosti upravená ustanoveniami Obchodného zákonníka (§§ 93 až 104).

Postavenie komplementárov je podobné ako spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti, tzn., že za záväzky spoločnosti ručia celým svojím osobným majetkom. Na konanie v mene spoločnosti a jej obchodné vedenie sú oprávnení iba komplementári.

Postavenie komanditistov je podobné ako spoločníkov spoločnosti s ručením obmedzeným v oblasti ručenia. Za záväzky spoločnosti ručia do výšky svojho nesplateného vkladu, zapísaného v obchodnom registri. Komanditisti sa nezúčastňujú na obchodnom vedení spoločnosti, majú však právo kontroly, t. j. majú právo nahliadať do účtovných kníh a účtovných dokladov spoločnosti. Majú tiež právo na vydanie rovnopisu ročnej účtovnej závierky.

Poznamenávame, že táto organizačno-právna forma obchodnej spoločnosti je v našich podmienkach najmenej používaná, aj keď v období nedostatočných kapitálových zdrojov má nepochybne svoje výhody. Výhody:
1. Právne predpisy neurčujú minimálnu výšku základného imania ani vkladov spoločníkov, čo umožňuje komplementárom i komanditistom zloženie vkladov podľa ich možností. 2. Tento typ spoločnosti umožňuje využiť voľné zdroje fyzických osôb i právnických osôb ochotných investovať formou vkladov komanditistov, pričom sa nemusia zúčastňovať na jej obchodnom vedení. 3. Možnosť využitia kvalifikačných a praktických predpokladov jednotlivých spoločníkov pri riadení spoločnosti. Nevýhody:
1. Aspoň jeden zo spoločníkov (komplementár) ručí za záväzky spoločnosti neobmedzene, t. j. celým svojím osobným majetkom. 2. Sťažené možnosti skončenia spoluúčasti spoločníka.
3. Nedostatočná kontinuita v podnikateľskej činnosti pri úmrtí alebo vystúpení spoločníka (komplementára). 4. Vznik možných konfliktných situácií medzi spoločníkmi.
5. Zvýšené nároky na vedenie účtovnej evidencie v sústave podvojného účtovníctva.

Amsterdampolojasno20
Atényprehánky24
Belehradoblačno20
Berlíndážď16
Bratislavaoblačno19
Bruselpolojasno19
Budapešťoblačno19
Bukurešťoblačno20
Frankfurtdážď15
Helsinkipolojasno18
Istanbulpolojasno20
Kodaňpolojasno17
Kyjevpolooblačno21
Lisabonslnečno18
Londýnoblačno20
Madridoblačno20
Milánoprehánky18
Moskvaslnečno12
Oslopolojasno21
Parížprehánky17
Prahadážď15
Rímpolojasno21
Sofiaprehánky16
Štokholmpolojasno20
Varšavaprehánky20
Viedeňprehánky18
Záhrebprehánky10
Ženevadážď14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.