CZK1,231 Sk
  Piatok  21.Mája 1999

S gólmi i pozitívnymi signálmi

Komentuje Ľubomír Dávid
Slovenskej futbalovej reprezentácii po 77 dňoch, od marcovej prehry 0:2 v Starej Zagore, dokonale vyšiel revanš proti nášmu najčastejšiemu medzištátnemu súperovi v novodobej histórii. V Dubnici nad Váhom zdolala Bulharsko rovnakým výsledkom a po 311 pôstnych minútach sa konečne dočkala aj gólových osláv. S rivalom, ktorého meno má vo futbalových kruhoch stále svoj cveng, bolo víťazstvo o to cennejšie, že trénerská dvojica Jozef Adamec – Anton Dragúň nemohla poslať na trávnik jedenástku celkom podľa predstáv (pre zranenie vypadol Bališ, Ujlaky i S. Varga). Želanie Antona Dragúňa pred výkopom - „chceme hrať tvorivý a aktívny futbal“ - naplnila naša reprezentácia do prestávky, veľmi dobrých bolo najmä úvodných 20 minút. V nich boli naši agresívnejší a úspešnejší v osobných súbojoch i priamočiarejší v ťahu na bránu súpera. Zaznamenali rýchly gól po umnej prihrávke Pinteho na M. Timka a jeho presnej krížnej strele, mali aj ďalšie dobré šance. Rozruch v obrannej línii Bulharov robil aktivitou hýriaci Pinte, M. Timko i Karhan. Záblesky mal Majoroš, ale tak ako druhý útočník Fabuš sa v zhustenom priestore nedokázal presadiť. Fabušovo sebavedomie možno otupila spálená šanca hneď na začiatku zápasu, keď nekrytý poslal z päťky loptu nad bránu. Bulhari pôsobili mdlým dojmom, bez väčšej snahy hrať dopredu, nevychádzali im kombinácie nakrátko, ani zakladanie útokov dlhými prihrávkami. Až po hodine hry sa iniciatíva presunula na ich kopačky a v čase miernej prevahy strelec Javovo spálil dve výborné príležitosti. Následné časté zmeny na oboch stranách výrazne ubrali z plynulosti hry, z nových mužov priniesol najviac vzruchu Slicho, ktorý sa prezentoval pohotovou strelou i centrom, ktorý nedočiahol Pinte. Nakoniec však práve Slicho posadil loptu na hlavu Tomascheka a ten potvrdil naše zaslúžené víťazstvo. Potlesk, ktorý nasledoval po skončení zápasu, potvrdil i spokojnosť publika, ktoré ocenilo angažovanosť hráčov. Neutíchali najmä zásluhou trénera Jozefa Adamca, ktorý v slabších chvíľach burcoval mužstvo svojimi hlasivkami. Pevne dúfame, že pozitívne signály sa v hre slovenskej reprezentácie potvrdia aj v júnových kvalifikačných zápasoch v Portugalsku a Maďarsku.