Hospodársky denník
USD44,203 Sk
EUR46,849 Sk
CHF29,223 Sk
CZK1,238 Sk
  Pondelok  24.Mája 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Sú kazetové bomby zakázané?


Povážlivé útoky „ničivými kontajnermi“ na mestá
Na piatok 7. mája bude srbské mesto Niš ešte dlho spomínať. Pri útokoch NATO prišlo vtedy o život 18 civilistov. Niekde na ceste medzi trhoviskom a nemocnicou. Väčšinu z nich mali na svedomí tzv. kazetové bomby. Odporcovia kontroverznej zbrane, ktorá má podľa štatistík na svedomí najviac detí od začiatku útokov na Juhosláviu, majú tak k dispozícii ďalší presvedčivý argument. Od začiatku bombardovania totiž beží diskusia o morálnych aspektoch používania týchto „ničivých kontajnerov“. Srbské médiá v pravidelnom spravodajstve o útokoch NATO zakaždým zdôrazňujú, že ide o zakázanú zbraň. Čo sú teda kazetové bomby? Kazety vážiace 50 až 450 kilogramov, obsahom ktorej sú desiatky až stovky malých bombičiek. Kazeta sa zhadzuje z lietadla, na určitej výške sa otvára a bombičky sa „rozprášia“ do tvaru elipsy. Jej menší priemer má 30 až 100 metrov a väčší 50 až 250. Touto zbraňou sa triafajú skupinové vojenské ciele, akým je vojenská jednotka - pechotná, obrnená alebo tanková. Bombičky sú prispôsobené terčom. Útočník vojenskú jednotku vníma ako plošný cieľ. Ak by na takúto plochu padla klasická bomba, zasiahla by len malú časť cieľa, takže by účinnosť bola malá. Kazetová bomba sa triešti na niekoľko stovák bombičiek, čiže ničí sa oveľa väčší priestor. V čom je hlavné nebezpečenstvo tejto zbrane? V prvom rade je viac druhov bombičiek, ktoré dopadajú na zem. Niektoré z nich sa neaktivujú okamžite, ale až neskôr. Napríklad, kazetová bomba určená na ničenie leteckých dráh obsahuje bombičky, ktoré výbuchom spôsobujú škodu, ale aj také, čo sa aktivujú až keď dorazia opravári dráhy. Častou obeťou týchto nevybuchnutých bombičiek sú zvedavé deti. No, najväčšie nebezpečenstvo vyplýva zo skutočnosti, že kazetové bomby zasahujú veľkú plochu. Pritom nemožno vylúčiť, že sa v nej ocitne aj nejaký ten civilista. Ide o zakázanú zbraň? „Kazetové bomby nie sú vyslovene zakázané. Nezakazuje ich žiadna konvencia. Všeobecným princípom humanitárneho práva ozbrojených konfliktov je, že zakázané sú tie zbrane, ktoré pôsobia bez diskriminácie, čiže zasahujú bez rozdielu vojakov a civilistov,“ tvrdí pre juhoslovanský týždenník NIN srbský odborník z belehradskej univerzity Konstatntin Obradovič. Zdôrazňuje, že ide v podstate o obyčajnú bombu, ibaže táto v sebe obsahuje stovky ďalších. Pripomenul však, že túto zbraň možno používať len v obmedzenom počte prípadov. Možno nimi triafať ciele na poliach, na frontoch, nie však aj v mestách. Útoky kazetovými bombami na vojenské objekty v mestách sú z morálneho hľadiska mimoriadne povážlivé, keďže priamo ohrozujú civilistov, zdôrazňuje. Niš je mesto. Dokonca tretie najväčšie v Srbsku. Urobila Severoatlantická aliancia naozaj všetko pre to, aby zabránila civilným obetiam? Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes budú na väčšine územia Slovenska prevládať zväčša priaznivé účinky počasia najmä na toleranciu telesnej a duševnej námahy a schopnosť sústredenia. U meteosenzitívnych, vegetatívne labilných ľudí s nízkym tlakom krvi môže byť zvýšený sklon k migrénam a pocitom závratu. Na východe územia predpokladáme prevládanie viac nepriaznivých účinkov počasia. Vyššia je záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému, môže sa zhoršiť zdravotný stav pacientov pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Mierne sa znižuje fyzická a psychická výkonnosť a koncentrácia, a tým aj riziko úrazov a nehôd. Potrebná je zvýšená opatrnosť najmä v doprave.Zajtra očakávame rozšírenie priaznivého vplyvu počasia na celé územie Slovenska.(zč)

Dnes bude jasno až polooblačno. Zrána v údoliach miestami hmla. Najvyššia denná teplota 20 až 24, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 18 stupňov. Severozápadný až severný vietor 2 až 5, na východe v noci ešte 6 až 10 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 10 stupňov.V utorok bude jasno až polooblačno, v stredu od severozápadu postupne oblačno a miestami dážď alebo prehánky. Najnižšia nočná teplota v utorok 10 až 6, v horských dolinách okolo 4, v stredu na juhozápade okolo 12, najvyššia denná teplota v utorok 21 až 26, v stredu 19 až 23 stupňov, na severozápade okolo 17 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5,04 a zapadne o 20,34 hod.

Amsterdampolooblačno20
Aténypolooblačno27
Belehradpolojasno20
Berlínmalá oblačnosť23
Bratislavamalá oblačnosť24
Bruselpolojasno21
Budapešťmalá oblačnosť24
Bukurešťdážď19
Dublinprehánky11
Frankfurtmalá oblačnosť20
Helsinkiveľká oblačnosť13
Istanbulpolooblačno25
Kodaňpolooblačno15
Kyjevoblačno22
Lisabonslnečno28
Londýndážď18
Madridslnečno27
Milánoslnečno26
Moskvaoblačno15
Oslooblačno9
Parížpolojasno23
Prahapolooblačno21
Rímmalá oblačnosť22
Sofiadážď16
Štokholmoblačno10
Varšavaoblačno23
Viedeňslnečno25
Záhrebslnečno28
Ženevapolooblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.