Hospodársky denník
USD43,902 Sk
EUR46,641 Sk
CHF29,212 Sk
CZK1,231 Sk
  Streda  26.Mája 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Váhostav neváha ...


Otrasy slovenského hospodárstva nie sú pre domáce podnikateľské subjekty prínosom. Ako sa s touto neľahkou situáciou vyrovnáva jedna z najväčších firiem stavebného trhu sme sa spýtali Ing. Vojtecha Belčáka, generálneho riaditeľa spoločnosti Váhostav, a. s., Žilina. V čom vidíte príčinu poklesu výnosov spoločnosti za predchádzajúce obdobia? Nosným programom akciovej spoločnosti Váhostav bolo od jej založenia v roku 1954 vodné hospodárstvo. Keďže od roku 1994 sa tu však neočakával ďalší rast investícií, spoločnosť musela zvažovať nové oblasti realizácie svojich podnikateľských aktivít. Skončenie stavebných prác na vodných dielach v Čunove a v Žiline teda postavilo Váhostav pred očakávaný zlom. Na prelome rokov 1997/1998 sme sa začali orientovať na diaľničnú výstavbu, ktorá sa v tomto období zdala slovenskou prioritou. Postupné investície do spomínaného projektu a kvalitatívna príprava zamestnancov - to všetko predstavovalo pre našu spoločnosť sľubný začiatok rozvoja a stálo nás to nemálo peňazí. Žiaľ, posledný štvrťrok 1998 priniesol trpké sklamanie, keď vláda rozhodla o tzv. pribrzdení financovania diaľnic. V dôsledku neplnenia diaľničného programu, ktorý sme mali v hospodárskom zámere, spoločnosť zaznamenala v minulom roku prepad vo výkonoch takmer o 300 mil. Sk, a to len v poslednom kvartáli 1998. Toto však nebola jediná príčina minuloročných strát. Spoločnosť Váhostav v uplynulom roku mala z celkového množstva investícií až 74 % štátnych, a teda premenlivosť na slovenskom trhu bola pre nás veľmi riziková. Nezanedbateľný bol aj vývoj udalostí v Rusku, kde sme minulý rok skončili tiež so stratou. Ako na vás vplýva súčasná premenlivá hospodárska situácia na Slovensku? Podľa odhadu aj v tomto roku bude pokračovať pokles všetkých rozhodujúcich ukazovateľov hospodárenia firmy Váhostav. Dôvodom je postupné preorientovávanie sa z verejných investícií. Iných príležitostí na domácom stavebnom trhu je relatívne málo a proklamované zahraničné investície ešte stále absentujú. Záujem zahraničia je podmienený najmä vývojom našej hospodárskopolitickej scény. Prešľapovanie vlády namieste však stavebným firmám neuľahčuje prežiť túto napätú situáciu. Pre pokles koruny by pre nás malo byť podnikanie na zahraničných trhoch výhodné. Oblasť stavebníctva je však v súčasnosti viac riziková ako to bolo doteraz a podnikanie bez podpory inštitúcií bankového sektora je nemysliteľné. Podľa rozsahu stavieb sa jednotlivé zahraničné kontrakty uskutočňujú v priebehu 1 - 3 rokov. Teda ak nastanú nejaké politické alebo hospodárske otrasy, eliminácia ich vplyvov je dlhodobá. U nás je situácia navyše zťažená tým, že je nedostatok bánk ochotných podporovať realizáciu týchto projektov. Ktoré trhy sú pre Váhostav najpríťažlivejšie?
Ide najmä o trhy susedných krajín. Dobre sme rozbehli stavebné aktivity v Rusku, na Ukrajine, v Nemecku a Českej republike, no je pre nás podnikateľsky zaujímavý aj vzdialený Cyprus. Z celkového objemu produkcie v roku 1998 však len 14 % smerovalo na tieto trhy. V minulosti sme zvažovali možnosti realizácie vodohospodárskych stavieb v krajinách Blízkeho východu. Žiaľ, politická nestabilita danej oblasti pribrzdila tieto plány. V nasledujúcich rokoch by sme sa chceli etablovať v Maďarsku. Na domácom trhu si aj napriek prechodne negatívnym hospodárskym výsledkom udržiavame stabilné postavenie. Zhoršenie slovenskej ekonomickej situácie postihlo všetky podnikateľské subjekty, takže prepad jednotlivých konkurenčných spoločností v danom rezorte je približne rovnaký. Domáci trh je pre nás pritesný, a tak za najlepší prostriedok oživenia považujem preniknúť na zahraničný trh. Komparatívnou výhodou v tomto snažení je poskytovanie komplexných služieb. Ovládame všetky základné stavebné smery tak technicky, obchodne, ako aj realizačne. Silnou stránkou firmou je mozgový potenciál a výrobno-realizačné kapacity. Očakávate pomoc príchodom zahraničného kapitálu?
Vysoký podiel štátnych investícií možno prekonať len príchodom súkromných investorov. V dôsledku značnej absencie kapitálu na domácom trhu ich však zo Slovenska veľa neočakávame. A záujem zahraničia závisí od stability krajiny. Váhostav v tomto čase robí radikálnu reštrukturalizáciu riadenia a výroby, vhodne doplnenú reštrukturalizáciou finančnej oblasti. Redukovali sme počet výkonných jednotiek z pôvodných 10 na 6 a pokračujeme ďalej. Uvažuje sa aj o znížení počtu zamestnancov na úroveň 2300 - 2400. Je to jediná možnosť, ako zabezpečiť ďalšie ekonomické pôsobenie spoločnosti. Ktoré aspekty ovplyvnili hospodárske plány na rok 1999?
Pri zostavovaní základných cieľov na rok 1999 naša spoločnosť bola nútená zohľadniť nepriaznivú situáciu na tuzemskom stavebnom trhu, charakterizovanú klesajúcim počtom investičných príležitostí. Súčasná nevyjasnenosť štátnej politiky v oblasti verejných investícií sťažuje odhad vývoja celej situácie. Veľkým negatívom je aj finančná stránka v oblasti menového vývoja. Keďže naším cieľom je preniknúť vo väčšej miere na zahraničný trh, bolo potrebné zhodnotiť zložitosť pôsobenia slovenského podnikateľského subjektu na ňom. Ako vnímate konkurenciu malých súkromných stavebných firiem? Filozofia podnikania v oblasti stavebníctva je založená na tom, že veľká firma nemôže existovať bez tých malých. Je veľké množstvo kooperačných potrieb, ktoré tieto spoločnosti zabezpečujú. Preto je nesprávny názor, že firma našich rozmerov oberá malých staviteľov o prácu. Žiaľ minuloročným pribrzdením diaľničných investícií bola porušená rovnováha týchto malých a veľkých firiem. Veľké firmy stagnujú, resp. znižujú svoju produkciu, a preto skôr by sme mohli povedať, že im neposkytujú prácu. Veronika Joštiaková

Amsterdamoblačno19
Atényslnečno28
Belehradoblačno23
Berlínpolojasno20
Bratislavaoblačno22
Bruseloblačno20
Budapešťoblačno24
Bukurešťpolooblačno23
Frankfurtprehánky22
Helsinkimalá oblačnosť17
Istanbulprehánky23
Kodaňveľká oblačnosť15
Kyjevoblačno22
Lisabonpolojasno31
Londýnoblačno21
Madridbúrky28
Milánooblačno27
Moskvaprehánky20
Oslodážď13
Parížpolooblačno23
Prahapolooblačno21
Rímpolooblačno26
Sofiaoblačno20
Štokholmoblačno18
Varšavapolooblačno19
Viedeňoblačno22
Záhreboblačno24
Ženevaprehánky23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.