CZK1,224 Sk
  Piatok  28.Mája 1999

Famózny finiš „diablov“

Manchester United európskou klubovou jednotkou
„Do finále sa dostali dva tímy, ktoré hrajú podľa mienky väčšiny expertov v súčasnosti najatraktívnejší futbal,“ povedal pred 44. finále európskej klubovej súťaže číslo jeden 38-ročný senior Bayernu Mníchov Lothar Matthäus. Televízna stanica RTL nazvala súboj bavorského giganta s Manchestrom United na barcelonskom Nou Camp „zápasom storočia“ a mníchovský manažér Uli Hoeness pridupľoval: „Mužstvo vie, že je to zápas zápasov. Osobne som optimista a verím, že vyhráme – 2:1 či 3:1.“ Úvod vysnívaného finále Ligy majstrov tomu začal nasvedčovať, rýchly vedúci gól „Super-Maria“ Baslera z priameho kopu dal Bayernu istotu a pokoj. Mužstvo síce prepustilo Manchestru iniciatívu, ale nervózny anglický šampión ju využil iba na jalovú prevahu v držaní lopty a v rohových kopoch. Pri absencii Keanea a Scholesa totiž nemal vo svojom strede konštruktívneho hráča, schopného vymyslieť nečakaný manéver a zaskočiť obranu súpera. A v dobre fungujúcej mníchovskej defenzíve sa úplne otupilo aj ostrie obávaného útočného tandemu Yorke – Cole, ktorý sa prakticky k ničomu nedostal. Hra Bayernu pôsobila efektívnejšie aj po prestávke, keď nielenže držal „červených diablov“ na dištanc, ale mal aj lepšie šance – pri najväčších strely Scholla a Janckera skončili na žrdi, resp. brvne a dvaktrát výborne zasiahol s Manchestrom sa lúčiaci brankár Schmeichel. V závere stavil anglický tím všetko na útočnú kartu, na ihrisko prišli za Blomqvista a Colea kovaní útočníci Sheringham so Solskjaerom a práve títo muži sa stali túzmi z rukáva Alexa Fergusona. Keď už nik neveril vo zvrat a rozhodca pridával 3 minúty, zovrel Manchester súpera do klieští a po rohových kopoch Beckhama najskôr Sheringham vyrovnal a vzápätí dal Nór Solskjaer víťazný gól. „Bol to veľmi smutný večer pre všetkých hráčov i fanúšikov, ktorí prišli Bayern povzbudiť,“ povedal L. Matthäus a strelec jediného gólu M. Basler v sklamaní vyslovil tieto vety: „V závere sme mali hrať pokojnejšie, nedokázali sme to a za tri minúty sa nám zrútil svet. Nezostáva iné, ako skúsiť to o rok znova.“ Športový neúspech na hráčov doľahol iste viac ako finančná strata (za triumf mali hráči sľúbených 500 000 DM na hlavu, za postup do finále dostali 420 000). Cestu do hviezdneho neba napokon priam zázračne našiel Manchester United, ktorý v priebehu desiatich dní dostal pod svoju strechu tri trofeje: za majstrovský titul, Pohár FA a naostatok pohár pre víťaza Ligy majstrov. Poslednú, o ktorej kanonier Dwight Yorke vyhlásil, že je pre mužstvo najdôležitejšia, klub dobyl po 31 rokoch a aj jeho druhé finále bolo úspešné. Ľubomír Dávid