CZK1,207 Sk
  Pondelok  31.Mája 1999

Dominik Hrbatý vo štvrťfinále

Na French Open slovenský tenista exceluje
Paríž (TASR) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý, 30. hráč svetového rebríčka, dosiahol včera postupom do štvrťfinále French Open v Paríži svoj najväčší úspech na grandslamových turnajoch. Po výbornom výkone v osemfinále vyhral za 2 hodiny a 38 minút nad Rusom Safinom (31. v ATP) v štyroch setoch 6:4, 3:6, 7:6 (7:5) a 6:3. Bol to štvrtý vzájomný duel Hrbatého so Safinom a rodák z Bratislavy vyrovnal bilanciu na 2:2. Štvrťfinálovým súperom slovenského tenistu bude Rios z Chile, ktorý v osemfinálovej bitke zdolal Španiela Berataseguiho 3:6, 3:6, 6:3, 6:4, 6:3. Prvý set sa stal za 34 minút v pomere 6:4 korisťou Hrbatého, ktorý ťažil z aktívnej celodvorcovej hry a presnejších úderov. Safin potom zlepšil servis i pohyb, získal náskok už na začiatku druhého setu a doviedol ho do víťazného konca. Veľmi dôležité tretie dejstvo malo zaujímavý priebeh. Prvý brejk získal v tretej hre slovenský tenista, ktorý viedol už 3:1, ale potom prehral štyri hry za sebou a Safin otočil na 5:3 zo svojho hľadiska. Neskôr mal Krošlákov premožiteľ z prvého kola tri setbaly v treťom sete, ale Hrbatý ich odvrátil a vynútil si tajbrejk. V dramatickej koncovke skrátenej hry mal pevnejšie nervy náš tenista a ujal sa vedenia 2:1 na sety. Úvod štvrtého setu mal Hrbatý raketový - po brejku v druhej hre viedol už 3:0 a mal otvorenú cestu k postupu. Safin síce z posledných síl vyrovnal na 3:3, ale to bolo z jeho strany všetko a zaslúžený triumf vychutnával na centrálnom dvorci slovenský tenista. Safinovi v zápase nešlo podanie - mal len 42-percentnú úspešnosť prvého servisu, kým u Hrbatého sa vyšplhala na 56 %. Ruský tenista zahral 15 es a urobil 6 dvojchýb, kým Hrbatý mal na konte 7 es a 3 dvojchyby. Štatistika víťazných úderov hovorila v pomere 55:32 v prospech Safina, ten však urobil až 73 nevynútených chýb, o takmer dvadsať viac ako jeho súper (54). Hrbatého úspešnosť na sieti bola 75 percent, Safinova 76 percent.