Hospodársky denník
USD42,52 Sk
EUR44,963 Sk
CHF27,914 Sk
CZK1,201 Sk
  Streda  5.Mája 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Rekordne slabá oproti doláru

Výnosy zo štátnych dlhopisov na hranici akceptovateľnosti
Vo včerajšej aukcii štátnych dlhopisov sa v podstate zopakovala situácia z uplynulého týždňa - banky mali doko. . .

Eduard Kukan na NEF-Hk

Slovenská vláda bude robiť ďalšie kroky, aby sa SR dostala čo najbližšie k EÚ. Zdôraznil to včera v Žiline na stretnutí s podnikateľmi z Neformálneho ekonomického fóra - Hospodá. . .

banky

Strata VÚB
Podľa neauditovaných a nekonsolidovaných výsledkov strata VÚB podľa slovenských účtovných štandardov dosiahla v prvom kvartáli 350,316 mil. Sk. Keďže v rovnakom období minulého rok. . .

Nový rekord

Vyše 300-tisíc (o 40 tis. viac ako vlani) absolventov stredných a vysokých škôl zostalo v marci v Japonsku po skončení štúdia bez zamestnania. Nezamestnanosť v Japonsku v apríli dosiahla 4. . .

Zafarbiť aj text!

Prezentácia produktov
Hospodársky denník pri príležitosti 31. ročníka medzinárodného chemického veľtrhu v Bratislave pripravuje na 1. júna 1999 špeciálnu farebnú prílohu Incheba B. . .

Avízo

Jadrové elektrárne
Keby sme mali čo len najmenšiu pochybnosť, tak elektráreň nemôže fungovať ani deň, premiér M. Dzurinda rakúskemu kancelárovi.str. 3
Singapurský Merlion
Horí ctižiados. . .

Nižší príjem - pohľadávky

Štátny fond životného prostredia predpokladal pre vlaňajší rok príjem asi 930,5 mil. Sk. Na základe záverečnej bilancie za celý rok 1998 uvoľnili z fondu 1,4 mld. Sk, čo bol. . .

Vyložia ústavu - amnestia

Na základe včera prijatého návrhu skupiny poslancov NR SR za HZDS na ďalšie konanie, Ústavný súd SR podá výklad ústavy v časti týkajúcej sa právomocí prezidenta pri udeľ. . .

Prepad životnej úrovne pokračuje...

Reálny príjem domácnosti vlani iba 77,6 percenta roku 1989 „Ekonomický vývoj v roku 1998 možno charakterizovať na jednej strane solídnymi makroekonomickými vý. . .

Iba osem mien ...

Nominácie do 5. ročníka ankety Prominent ekonomiky '99
Na titul Prominent ekonomiky '99 boli nominovaní: G. Eichler, prezident VSŽ, B. Schmögnerová, ministerka financií SR, Ba. . .

Lepšiu podporu exportu

Čo ako podnikateľ očakávate od vlády?
Dnes sme túto otázku položili Ing. Jaroslavovi Ďurkovskému, majiteľovi firmy IMC Slovakia v Považskej Bystrici.Očakávam od vlády, aby. . .

Aj významný producent musí hľadať schodnú cestu

Napriek rastúcej výrobe vývoj stráca pôdu
Mlynsko-pekárenský a cestovinársky kombinát Spišská Nová Ves je výrobcom širokého radu produktov. Na sl. . .

Systém pohonu a výťahov

Pol miliardy ľudí denne používa výťahy
Firmu Schindler Elevators and Escalators založil pred 125 rokmi Robert Schindler v malej dielni v mestečku Luzern vo Švajčiarsku. V . . .

Nerovnosť v prístupe

Komentuje Eleonóra Bujačková
Tlak na vzdelanie dnes vychádza z dôležitého faktu, že jeho význam pre profesionálny úspech a osobné príjmy stúpa. Tomu všetkému potom zodpovedá. . .

Náročné štúdium, náročné skúšky

Nadácia City University Bratislava
Štúdium predmetov manažmentu všetkých stupňov štúdia MBA britskej Open University na Slovensku v tomto období uzatvára záverečno. . .

Daňové služby

Banská Bystrica (TASR) - Daňové subjekty požadujú rozšírenie služieb zo strany daňovej správy, a to najmä služieb týkajúcich sa oblasti poskytovania konzultácií, výkladov k novelám zák. . .

Prerokovali záverečné účty

O programovom vyhlásení vlády a zdravotníctve
Návrh na rozpracovanie Programového vyhlásenia vlády SR v rezorte zdravotníctva včera schválil Výbor NR SR pre zdravotníc. . .

Ozdravená Biotika

Bratislava (TASR) - Riadne valné zhromaždenie a. s. Biotika Slovenská Ľupča včera predĺžilo lehotu odkúpenia voľných zamestnaneckých akcií z troch na dvanásť mesiacov, schválilo n. . .

Dovoz neohrozuje

Bratislava (TASR) - Na ekonomicko-trhovú prosperitu a. s. Heineken Slovensko, zastrešujúcej pivovary Zlatý Bažant a Corgoň, nemá import predovšetkým českého piva výraznejší dosah. . . .

Vzrástol predaj

Bratislava (SITA) - Slovak International Tabak predal v prvom kvartáli tohto roka spolu 938,3 milióna kusov cigariet, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nárast pribl. . .

Nechcú vyfárať

Košice (SITA) - Jedenásť baníkov bane Bankov po 24-hodinovom pobyte pod zemou pokračovala vo svojom proteste aj včera. Baníci sú rozhodnutí nevyfárať minimálne do uskutočnenia mimoria. . .

strany

SOP - Strana presadzuje skoré prijatie zákona o používaní jazykov národnostných menšín v úradnom styku, vyhlásil podpredseda strany Pavol Hamžík. Dodal, že v otázke toho, čo by mal zákon obsa. . .

Pomoc firmám - export

Bratislava (TASR) - Vyhľadávať nové príležitosti exportu a uľahčiť kontaktovanie so zahraničnými partnermi má za cieľ WEB informačné centrum, ktoré zriadil Fond na podporu zah. . .

Nová móda - odevníctvo

Trnava (TASR) - Na textilnom a odevnom veľtrhu, ktorý sa včera začal v Trnave, ponúka svoju produkciu 60 vystavovateľov. Veľtrh je zameraný na uzatváranie kontraktov na tretí. . .

Nové prístupy k bývaniu

Bohatá ponuka konštrukcií a materiálov
Vyše 240 vystavovateľov zo Slovenska, z Českej republiky a Talianska vystavuje v Banskej Bystrici na 2. ročníku medzinárodného veľtr. . .

Misia do Pobaltia - kontakty

Bratislava (kt) - Úrad SOPK v spolupráci s obchodnými a priemyselnými komorami Litvy, Lotyšska a Estónska organizuje podnikateľskú misiu do týchto pobaltských krajín. Ci. . .

Záujem o cement - stavebníctvo

Košice (TASR) - Rok 1998 bol pre Cementáreň Turňa, Turňa nad Bodvou mimoriadne úspešný. Spoločnosť dosiahla obrat takmer 800 mil. Sk. V sledovanom období vyrobila a pr. . .

Dôvody zvýšenia - energetika

Bratislava (TASR) - Dôvodom zvýšenia cien elektrickej energie od 1. januára tohto roku bolo nedostatočné krytie stálych nákladov na výrobu, prenos a distribúciu elektrin. . .

Záujem smeruje mimo železníc

Zmenená situácia na trhu ovplyvnila zamestnanosť
Zlá finančná situácia Železníc SR vyvoláva množstvo otáznikov aj vo firmách, ktoré s nimi úzko spolupracujú. Za zloži. . .

Byty a bývanie

Výmena okien – úhrada ceny
Náklady na výmenu okien v nájomnom dome znáša prenajímateľ, nie nájomcovia bytov a správca domu nemá náklady na výmenu okien zahŕňať do mesačných preddavkov. . .

Schváli parlament novelu na druhý pokus?

Komentuje Katarína Šelestiaková
Keď ešte vo februári minulého roku prerokúval parlament poslanecký návrh novely zákona o bytoch a nebytových priestoroch, . . .

Nezaťažený pohľad detí

Životné prostredie cez detskú zvedavosť
Do celoslovenskej súťaže Ekohliadka '99, od ktorej vyhlásenia uplynulo už niekoľko týždňov, sa prihlásilo 177 základných škôl. Úloho. . .

Vtáčka lapajú...

Glosuje G. Klestincová
Problém súkromných lekární a lekárnikov začal vznikať vlastne v tej chvíli, keď sa zriaďovali. Neboli skúsenosti, ani financie. A tak nastala situácia, k. . .

O jadrových elektrárňach

Komentuje Vladimír Turanský
O časovom horizonte reálneho prevádzkovania Elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach má vláda SR rozhodnúť do konca mája. Už v apríli sa však . . .

Kvalita sa dobre predáva

Hľadané výstražné trojuholníky
Firma Logman-Považan dosiahla v roku 1998 obrat vo výške 70 mil. Sk, čo je v porovnaní s rokom 1997 nárast o 12 mil. Sk. V roku 1999 plánuj. . .

Plastové obaly

Napriek stykom v mínuse
Plastika Nitra ako väčšina slovenských podnikov zaznamenala v prvom štvrťroku 1999 zhoršenie hospodárenia, keď sa dostala do červených čísel. Za prvé tri m. . .

Krajší je svet bez okuliarov

Bezplatné poradenstvo, vyšetrenie 500 Sk
Zrak je pre väčšinu nás najdôležitejším zmyslom v živote. Pocity, vône, chute a zvuky iba dokresľujú náš obraz o okolitom s. . .

Ochrana klienta a jeho práv

Garančný fond cestovných kancelárií
Diskusia o zvýšení ochrany klienta a jeho práv pri porušení zmluvy s cestovnou kanceláriou naberá na intenzite. Na balíku služieb, . . .

Export nebezpečného odpadu

Novinkou je informačná a poradenská služba
Technologický rozvoj civilizácie prináša so sebou aj množstvo negatívnych javov, spojených najmä so zhoršovaním stavu životné. . .

Pravidlá rovnaké pre každého

Najväčším problémom okrem neplatičov je legislatíva
Dominantou Piešťan bol od roku 1917 Ružový mlyn, ktorý postavil vtedajší majiteľ kúpeľov Ľudov. . .

Vo svetle štatistických údajov

Ekonomika podľa ŠÚ SR a vlastných prepočtov
Hrubý domáci produkt (HDP) podľa vybraných odvetví (v bežných cenách) mal v roku 1998 nasledujúci vývoj. Hospodárstvo . . .

Ako možno predísť sklamaniam

Nespokojnosť pracovníka i zamestnávateľa pramení z nenaplnenia očakávaníKaždý zamestnávateľ si želá, aby sa vo svojich zamestnancoch nesklamal. Preto sa už pri ich. . .

Kurzy, semináre

Spoločnosť Appel Counselling pripravila program ROZVOJ OBCHODNÍCKYCH ZRUČNOSTÍ určený obchodným zástupcom a reprezentantom firiem. Absolventi sa zdokonalia vo vedení obchodného rokov. . .

Byť dobrou sekretárkou je tiež umenie

Sekretárka je prvá osoba, s ktorou prichádzajú do styku pracovníci i zákazníci firmy. Je ideálne, ak je profesionálka, ktorá zvláda nielen všetky činnosti sekre. . .

Appel Counselling v medzinárodnej sieti

Po vstupe do združenia AIMS sa zvýši kvalita služieb, ceny by sa hýbať nemaliPersonálno-poradenskú spoločnosť Appel Counselling, ktorá na slovenskom trhu pôso. . .

Inštitút daňovej kontroly (II)

Povinnosti kontrolovaného subjektuV pondelok 3. mája 1999 sme uverejnili prvú časť seriálu, ktorý sa zaoberá základným. . .

Priebežné položky

Som začínajúci podnikateľ v oblasti služieb. Rozhodol som sa viesť si sám jednoduché účtovníctvo. Kúpil som si zošit „peňažný denník“. Podľa predtlače mi je jasné, ako bu. . .

DPH a zmena firmy

Sme spol. s r. o. a uvažujeme o transformácii na a. s. Od roku 1996 sme platiteľom DPH. Sme povinní postupovať podľa § 43 ods. 5 zákona o DPH a zaťažiť náš majetok daňou z pridane. . .

Magma - kreatívne fórum

Magma - kreatívne fórum - tak sa volá neformálne umelecké združenie výtvarne založených ambicióznych rakúskych a nemeckých pracovníkov spoločnosti Siemens, ktorí už . . .

Bravúrny herecký koncert –

Podľa námetu Jaroslavy Moserovej nakrútil český režisér Jaromil Jireš film, ktorý formálne patrí do sci-fi žánru, dôraz však kladie na priblíženie psychologických bariér,. . .

Spomienka na významnú osobnosť

V Meudone pri Paríži, kde sa nachádza známe observatórium, v ktorom pôsobil Milan Rastislav Štefánik, včera odhalili sochu tejto významnej osobnosti slovenských národ. . .

Dar talianskej kultúry

V Dóme Sv. Martina v Bratislave bola včera slovenská premiéra slávnostnej omše Pietra Mascagniho „Messa di Gloria“ . Účinkovali orchester Komornej opery SND, Spevácky zbor mes. . .

Daň z príjmov fyzických osôb

Otázky faxujte na číslo 07/6381 0413, píšte na adresu redakcie

Som podnikateľ. Dozvedel som sa, že sa zmenil spôsob zdaňovania úrokov z bežných účtov. Prosil by som b. . .

počasie

Očakávame prevládanie intenzívnejších zdravotných ťažkostí u osôb s ochoreniami pohybového systému, najmä reumatických oblastí, prípadne bolestí hlavy pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zdravo. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 3. 5. 1999: Bratislava 100,25, Sliač 98,30, Košice 99,27 P. . .

Twist 5. 5. 1999

Streda
*5.00*RANNÝ KOLOTOČ
*6.30*Prehľad tlače I.
*7.00*Žurnál Rádia Twist
*8.00*KALEIDOSKOP, prehľad tlače II.
*8.10*Šport
*8.45*Trendy v ekonomike
*9.15*Albu. . .

Amsterdamveľká oblačnosť17
Atényslnečno30
Belehraddážď17
Berlínslnečno18
Bratislavaoblačno19
Bruselzamračené19
Budapešťdážď19
Bukurešťdážď14
Frankfurtpolojasno22
Helsinkipolojasno9
Istanbulslnečno28
Kodaňslnečno15
Kyjevpolooblačno11
Lisabonprehánky19
Londýndážď18
Madridbúrka19
Milánooblačno24
Moskvasneženie3
Oslopolojasno11
Parížoblačno22
Prahapolojasno21
Rímprehánky23
Sofiaprehánky21
Štokholmpolojasno10
Varšavapolojasno14
Viedeňprehánky19
Záhrebdážď18
Ženevazamračené20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.