CZK1,198 Sk
  Štvrtok  6.Mája 1999

Vstup do druhej tretiny

Rusi na MS s nostalgiou spomínajú na minulé časy
Hamar (jb) - Hokejový šampionát sa po včerajších a dnešných zápasoch dostáva do druhej tretiny. Po dvoch zápasoch v skupine mala iba Kanada zaistené konečné umiestnenie (1. miesto) a Taliani zase ako jediný vedeli, že o elitnú príslušnosť bude musieť bojovať. Z ostatných celkov pred posledným duelom v skupine postup do štvrťfinále mali istý Česi, USA, Švédsko, Fínsko. Hra jednotlivých tímov zatiaľ naberala gradáciu a jednotlivé útoky či hráči sa iba zohrávali, a tak mnohým zápasom chýbala pravá hokejová šťava. Je to logické, lebo mnohé celky využili možnosti postupne dopisovať (čakali na výsledky z NHL) jednotlivých hráčov do tímu a sily si šetria pre posledné dve tretiny MS. Kto tentoraz zo svetovej hokejovej šestky nesiahol po posilách zo zámoria vo výraznom počte je Rusko. Oproti minuloročnému šampionátu, kde sa v národných dresoch predstavilo 11 legionárov pôsobiacich v NHL, v Hamare hrá iba jeden - Jašin. Z ruskej výpravy nik nechce hovoriť o tom, prečo sa takto rozhodli. Avšak ako jeden z členov realizačného tímu poznamenal, časy minulé, keď do „nároďáku“ dodalo CSKA jednu päťku, Dynamo druhú alebo po dve, sú už dávno preč. V zápase Švédsko - Švajčiarsko (6:1) sa úradujúci majstri sveta predstavili vo veľmi dobrom svetle, a to sa očakáva, že ich forma bude gradovať. Lotyši majú na šampionáte rutinovaný celok, avšak bez najväčších hviezd Irbeho či Odolina. Ukrajina sa prezentuje tvrdým, drsným až nečistým hokejom a v boji s Ruskom sa im podarilo vyhrať prvú tretinu (celkovo prehrali 4:1), ale zápas veľa hokejového kumštu či napätia nepriniesol. Hoci sa hovorí o hviezdnom fínskom útoku, zatiaľ sa to na ľade adekvátne neprejavuje. Ale o severanoch je známe, že s pribúdajúcimi zápasmi rastie ich hokejová sila. A proti nej sa intenzívne pripravuje aj kanadský tím, ktorý si na pomoc privolal do úlohy druhého asistenta Kingstona, ktorý žal úspechy aj neúspechy s nemeckým národným tímom a je vo všeobecnosti uznávaný ako dobrý znalec európskeho hokeja. O kom sa najmenej hovorí na šampionáte, ale je asi dôvodom najväčších obáv, je český tím. Akoby všetci s napätím čakali, aký kúsok predvedú olympijskí víťazi, ktorí najviac pôsobia na MS ako jedno telo a duša.