Hospodársky denník
USD43,479 Sk
EUR45,468 Sk
CHF28,449 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  28.Júna 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Viazne nielen komunikácia ...


Peter Kasalovský
Pred vyše rokom som v inom denníku viackrát písal o tom, prečo bude mať HZDS problém s volebným výsledkom. Stručne zhrniem vtedajšie predpovede, ktoré sa v plnom rozsahu potvrdili. HZDS nebude mať príležitosť opäť vládnuť pre: po prvé/ nadutosť, samoľúbosť a prinajmenej nekultúrnosť niektorých osôb, po druhé/ demagogickú jednostrannosť vysielania STV 1 a príhovory jej ústredného riaditeľa, po tretie/ neschopnosť či nevôľu komunikovať so všetkými občanmi, neschopnosť sebakritiky a po štvrté/ neriešenie politického, sociálneho a občianskeho napätia v spoločnosti, a najmä bytovú krízu a tiež bezpečnostnú situáciu. Na tieto „slovenské špecifikᓠsom upozorňoval už vtedy viacerých lídrov, ktorí mali predpoklady dostať sa do nového kabinetu, čiže zo straníckej pozície ovplyvňovať vývoj. Vylučovali možnosť recidívy uvádzaných dôvodov volebného zlyhania HZDS v ich praktickej politike. V tom období som však upozorňoval aj na to, že budúci vládny štvorzáprah musí do týždňa-dvoch zostaviť vládu a prakticky zároveň vyjsť na verejnosť so svojím programom a takpovediac filozofiou novej spoločnosti. Neveril som tomu, že tie strany, ktoré budú vládnuť, nemajú konkrétny projekt, ale ani predstavu o vládnutí, nehovoriac už o potvrdení úverov aspoň vo výške 2 mld. USD.

Aj keď táto koalícia má v parlamente ústavnú väčšinu, tak nikde nie je napísané, že by ju získala v nových voľbách. Prezidentské voľby a predovšetkým ich druhé kolo totiž viac ako jasne naznačili, aký je reálny pomer síl medzi koalíciou a terajšou opozíciou. Či sa to koaličným politikom páči, alebo nie, polmiliónový rozdiel v počte hlasov bol azda predposlednou výzvou na realizáciu ozajstnej zmeny - nových pomerov, nového života, a predovšetkým jeho všeobecne prijateľnej filozofie v spoločnosti. Napriek ťaživosti hospodárskej situácie a jej viac ako tvrdých dôsledkov na životnú úroveň väčšiny obyvateľstva, všetci máme už len možnosť prekonať sa v práci.

V tejto súvislosti je viac ako dôležité, že aspoň časť vládnej koalície si uvedomuje nevyhnutnosť otvorenej komunikácie s celou verejnosťou. Na nedávnej diskusii Hospodárskeho klubu to podčiarkol dnešný predseda SOP a podpredseda vlády P. Hamžík a vo včerajšej televíznej diskusii O 5 minút dvanásť jeden z lídrov SDĽ P. Weis. Celý rad neduhov, ktoré boli príčinou pádu bývalej vládnej koalície, čoraz častejšie nachádzame u jej politikov. Netĺcť sa do pŕs, nebúchať po rečníckych pultoch, nekydať nepotvrdené správy na verejnosť, neschovávať sa pred oprávnenou kritikou a nestrašiť verejnosť svojou nerozhodnosťou, to by malo byť pre nich tabu.

Je mi jasné, že je to takmer nesplniteľné. Vyzerá to tak, že najmenej polovica členov vlády a aj vládnej väčšiny v parlamente chorie ani nie po mesiaci z moci, čo sa prejavuje jednak bielymi miestami v pamäti a potom hrajkaním sa na polobohov, teda neomylných, ba priam geniálnych. I keď by nás mohlo tešiť, že sa to občas stane aj v iných krajinách, bude nevyhnutné vytvoriť v našej krajine také ovzdušie, že si nikto netrúfne zneužívať svoju mocenskú pozíciu. Toľko škôd, ktoré vznikajú dennodenne zásluhou politikov, by si nemohli dovoliť ani v najbohatších štátoch. Nejestvuje kontinuita, ale zväčša iba revanš. Sme na hranici, keď si budeme musieť vyprosiť od našich politikov, aby sa správali ako politici rovní so svojimi spoluobčanmi. Poučenia by tu boli, ...

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.