Hospodársky denník
USD42,268 Sk
EUR44,73 Sk
CHF27,931 Sk
CZK1,234 Sk
  Utorok  17.Augusta 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Imidž je preč, problémy však zostali


Hospodársky klub o horúcich aktualitách ekonomiky SR
Včerajšie mimoriadne zhromaždenie Hospodárskeho klubu - Neformálneho ekonomického fóra, ktoré sa uskutočnilo na podnet viacerých jeho členov, bolo už tretím pokračovaním klubovej diskusie o súčasnej hospodárskej situácii v SR a vládnych riešeniach. Osobitne sa zameralo na vývoj podmienok na podnikanie a na novelu zákona o veľkej privatizácii, ktorú bude na jeseň schvaľovať parlament. Stretnutie bolo o to zaujímavejšie, že vyše 180 členom Hk, podnikateľom a zástupcom finančnej sféry odpovedali na ich otázky a podnety štyria ministri: za rezort spravodlivosti Ján Čarnogurský, za privatizáciu Mária Machová, za rezort hospodárstva Ľudovít Černák, ďalej člen Hk minister práce a sociálnych vecí Peter Magvaši. Na ich pripomienky živo reagoval aj šéf Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor. V diskusii vystúpili takmer dve desiatky členov klubu, medzi inými aj Alexander František Zvrškovec, Slavomír Hatina, Pavol Kinčeš, Arpád Demko, Štefan Chudoba, Vladimír Pištek, Ivan Šramko či Roman Kestler a ďalší.
V úvode stretnutia výkonný podpredseda klubu Peter Kasalovský oboznámil prítomných s výsledkami volieb funkcionárov Hk - NEF. Predsedom sa stal Slavomír Hatina, podpredsedami Peter Kasalovský a Alexander František Zvrškovec. Potom Peter Kasalovský pripomenul genézu a názory vyslovené na prvých dvoch letných zhromaždeniach na aktuálnu tému vývoja SR. Ako uviedol, vláda nie je nečinná, ale nemá výsledky. To znamená, že sa výrazne zhoršujú podmienky väčšiny obyvateľov Slovenska. Tu nepomôže zdôvodňovanie odkazmi na minulý režim či predchádzajúcu vládu, ale iba naklonenie si verejnej mienky. Lebo len s jej podporou sú možné zmeny, ktoré vláda pri svojom nástupe avizovala. Treba konať rýchlo, lebo ľudia potrebujú zmeny teraz, keď sú v aktívnom živote, nie o desať, dvadsať rokov, zdôraznil Peter Kasalovský.
Riziká účasti štátu
Potom vystúpili jednotliví ministri. Mária Machová argumentovala, prečo by nebola účasť štátu v prirodzených monopoloch a strategických podnikoch vhodná po pripravovanej novele zákona. Podľa nej si nemožno dopredu dávať limity, kde koľko percent akcií bude vlastniť štát, treba postupovať podľa konkrétnych prípadov. Účasť štátu by však podľa nej mohla mať negatívny vplyv na potenciálnych zahraničných investorov a problematické by mohli byť aj výnosy. V podstate zdôraznila úlohu a zodpovednosť vlády určiť a uvážiť, kde je účasť štátu potrebná.

Amsterdamoblačno20
Atényslnečno32
Belehradslnečno28
Berlínoblačno21
Bratislavaoblačno22
Bruselpolooblačno20
Budapešťoblačno22
Bukurešťslnečno28
Frankfurtdážď21
Helsinkizamračené17
Istanbulpolooblačno29
Kodaňdážď17
Kyjevprehánky22
Lisabonslnečno30
Londýnpolooblačno20
Madridpolooblačno35
Milánooblačno28
Moskvadážď22
Oslodážď17
Parížoblačno20
Prahaoblačno21
Rímslnečno28
Sofiaslnečno29
Štokholmoblačno19
Varšavaoblačno21
Viedeňoblačno22
Záhrebpolooblačno27
Ženevadážď23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.