Hospodársky denník
USD41,917 Sk
EUR44,883 Sk
CHF28,113 Sk
CZK1,224 Sk
  Pondelok  2.Augusta 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Presvedčila ich pracovná sila


Molex bude mať u nás toľko tovární ako v Číne
Predstavitelia slovenskej vlády ustavične zdôrazňujú potrebu prílevu priamych zahraničných investícií. Podmienky pre zahraničné spoločnosti sa však zlepšujú len veľmi pomaly. Daňové prázdniny sú určené len pre investície veľkého objemu. V ostatných prípadoch sú firmy nútené čeliť daňovej sadzbe vysoko prevyšujúcej mieru zdanenia v Maďarsku či v Poľsku. Chýba infraštruktúra, letecká doprava vo vnútri krajiny. Množia sa problémové kauzy, ktoré vysielajú do zahraničia negatívne signály. Napriek tomu investori prichádzajú. Ich aktivita na Slovensku však nie je dielom vlády, lež trhu, ktorý potrebu investovať. Jednou z takýchto spoločností je druhý najväčší výrobca konektorov na svete - americká spoločnosť Molex - s ročným obratom 1,6 mld. USD (údaj za finančný rok 1997/1998). Molex je na Slovensku od roku 1994. Súčasnej výstavbe závodu v obci Kechnec pri Košiciach predchádzali vklady do joint-ventur v Bratislave a v Liptovskom Hrádku. V súčasnosti spoločnosť zamestnáva v SR 335 ľudí. Kechnecká fabrika by mala zamestnať ďalších 600. O príčinách príchodu na Slovensko, ako aj o stratégii na medzinárodných trhoch, sme sa porozprávali s generálnym riaditeľom Molexu pre spoločné podniky v strednej a východnej Európe, Franzom Vollmannom. Prečo opäť investujete na Slovensku?
- Máme už skúsenosti s pôsobením v tejto krajine. Obhospodarujeme na Slovensku už dva spoločné podniky. Sylex v Bratislave je zameraný na výrobu optických káblov, Molex v Liptovskom Hrádku produkuje príslušenstvo pre mobilné telefóny. V oboch spoločných podnikoch sme veľmi spokojní s úrovňou pracovnej sily, s kvalitou produkcie a efektivitou činnosti. Preto sme sa po porovnaní podmienok v SR s podmienkami v susedných krajinách, ako je Poľsko, Maďarsko a Česká republika rozhodli investovať na východe Slovenska.

Myslíte, že SR je bezpečné miesto na investovanie?
- Áno, po zmene vlády po minuloročných voľbách sa Slovensko viac otvorilo západnej Európe a zlepšilo sa aj podnikateľské prostredie. Na druhej strane SR musí ešte čeliť veľkým problémom v ekonomickej oblasti. Niektoré podniky budú musieť skrachovať. To sa malo stať už skôr. Tieto problémy treba riešiť okamžite. Napriek tomu považujem Slovensko za bezpečné miesto na investície. Inak by sme tu neboli. Moltex je konzervatívny investor.

Aké výhody má SR v porovnaní so susednými krajinami, ako je Poľsko, Maďarsko či ČR? - Našli sme tu vysokokvalifikovanú pracovnú silu, a to sa týka stredného i univerzitného vzdelania. Našli sme tu dostatok ľudí hovoriacich po anglicky a nemecky. Pracovná sila je stále o niečo lacnejšia ako v Česku a v Maďarsku. Nie je to však najdôležitejší faktor, pretože cenu práce treba spojiť s produktivitou. Ďalším dôvodom prečo rozširujeme investície v SR je zlepšenie podmienok pre zahraničné podniky. Na Slovensku nie je zatiaľ veľa zahraničných investorov. Niektoré oblasti v Poľsku sú nimi „preplnené“ a je ťažké získať kvalitných pracovníkov.

Akú úlohu zohrávajú slovenské joint-ventures v európskej stratégii Molexu? - Stále väčšiu a väčšiu. Molex a Sylex vyrábajú produkciu s vysokou pridanou hodnotou. Molex je spoločnosť produkujúca konektory. Pred piatimi, či šiestimi rokmi sme sa rozhodli k tomu pridať výrobu optických káblov. Príčinou bolo, že naši odberatelia redukovali počet dodávateľov a my sme im mohli neskôr predávať nielen konektory, no vzhľadom na finalizáciu i optické káble. To nám dovoľuje zabezpečiť vyššiu pridanú hodnotu, a tým si chrániť i postavenie na trhu konektorov. Naším cieľom je dosiahnuť 10-percentný podiel na tržbách produktov s vysokou pridanou hodnotou. V tejto oblasti zaznamenávame oveľa rýchlejší rast ako v produkcii konektorov. Preto slovenská produkcia zameraná práve na výrobky s vysokou pridanou hodnotou má pre nás veľký význam.

Kam budete exportovať produkciu novej spoločnosti?
- Predpokladáme, že z celkového objemu výroby podniku v Kechneci asi 97 % pôjde na export. Vyvážať budeme do celého sveta, prevažná časť exportu však zostane na európskom kontinente. Zásobovať budeme firmy ako Siemens, Nokia, Ericsson. V rámci svojich tovární neduplikujeme výrobu produktov. Ak nejaký konektor niekde produkujeme, vyvážame ho potom do celého sveta. Preto budeme vyvážať do Spojených štátov, Japonska i na Ďaleký východ.

Dodávate konektory a káble automobilovému priemyslu, odvetviu spotrebnej elektroniky, producentom mobilných telefónov i výrobcom počítačov. Na ktoré odvetvie sa chcete zamerať v najbližšej budúcnosti? - Keď si to zoberieme z historického hľadiska, Molex začínal v oblasti spotrebného tovaru, kde sme mali a máme veľké množstvo produktov. Hlavne pre oblasť bielej a čiernej techniky. V súčasnosti registrujeme prechod od spotrebného tovaru k produkcii pre počítačovú techniku. Najrýchlejšie rastúcimi odvetviami na najbližších päť rokov bude pre nás oblasť komponentov pre telekomunikácie a automobilový priemysel. Aj preto, že v týchto sektoroch nemáme taký veľký podiel na trhu ako v spotrebnej elektronike. Druhou príčinou je rýchlosť vývoja v telekomunikáciách. Treťou oblasťou, do ktorej vkladáme nádeje, je tvorba sietí.

Ako vidíte pozíciu vynárajúcich sa trhov (emerging markets) strednej a východnej Európy v porovnaní s vynárajúcimi sa trhmi v juhovýchodnej Ázii a Južnej Amerike? - Máme distribučné dcérske spoločnosti v Poľsku, Česku i v Slovinsku. Tržby v spomínaných krajinách závisia od toho, či v štátoch existujú producenti, ktorí vytvárajú dopyt po našich výrobkoch. V Poľsku produkuje množstvo zahraničných automobiliek. Preto v tejto krajine predáme viac ako v okolitých štátoch. Rozhodnutia o nákupoch však vo väčšine prípadov vznikajú v materských spoločnostiach, pretože automobilky v tejto časti sveta sú väčšinou iba montážnymi závodmi. Z makro- i mikroekonomického hľadiska mohli tieto štáty získať počas krízy v juhovýchodnej Ázii. Niektorí investori sa potom presunuli z Ázie k vám. Veľkou konkurenciou pre transformujúce sa krajiny Európy, čo sa týka zahraničných investícií, však zostáva Latinská Amerika. Veľké objemy investícií severoamerických spoločností smerovali práve do tohto regiónu a aj európske podniky pritiahla veľkosť trhov na juh od USA. Investície automobiliek z Japonska, USA i Európy smerovali do Brazílie, Argentíny a Mexika, pretože tieto ekonomiky majú obrovský potenciál. Pre krajiny strednej a východnej je ťažké súperiť s takýmito konkurentmi. Tiež problémy hospodárstva Ruskej federácie mierne zvýšili riziko investovania v regióne. Preto tieto krajiny musia stále zvyšovať význam svojich ekonomík, ako aj význam výhod, ktoré zahraničným investorom môžu poskytnúť.

Spolupracujete aj so slovenskými dcérskymi spoločnosťami zahraničných korporácií. - Naším významným klientom je Siemens. Dodávame nielen nemeckým továrňam tejto korporácie, ale už aj slovenským dcérskym spoločnostiam. Potenciálne možno poskytneme svoje služby aj slovenským afiláciám nemeckého Volkswagenu. Ako sa prejavila ruská kríza na aktivitách distribučnej spoločnosti Molexu? - Pobočku v Moskve sme otvorili ešte pred krízou. Firma je veľmi aktívna v zásobovaní budovania infraštruktúry a výstavby sietí. Príčinou je to, že štáty ako Rusko, či bývalé republiky Sovietskeho zväzu potrebovali reštrukturalizovať svoju infraštruktúru. Na to používajú o. i. aj optické vlákna. Naše predaje počas krízy išli pomaly dole. Na druhej strane sme radi, že sa Rusko opäť vzchopí. Kým podstatne stúpne dopyt, bude to chvíľu trvať. Je to však veľmi veľký a príliš nenasýtený trh. Preto si myslím, že ak tam teraz zostaneme, v budúcnosti sa to vyplatí.

Vyrovnali ste sa s krízou v juhovýchodnej Ázii?
- Máme mnoho výrobných podnikov v tomto regióne. Najdôležitejšie sú v Singapure a na Taiwane. Kríza v regióne bola veľmi ťažkým obdobím pre tieto továrne. Výhodou Molexu ako nadnárodnej spoločnosti je, že pokles v jednom regióne môže vyvážiť rastom inde. Tak problémy v krajinách juhovýchodnej Ázie boli vybalansované expanziou v Európe. Počas krízy na ázijskom kontinente sme nezatvorili žiadnu továreň. Museli sme však zredukovať investície oproti plánom. Teraz už vidíme príznaky zotavenia i v tomto regióne. Štatistiky zo začiatku toho roku hovoria o tom, že Singapuru sa darí dobre, Taiwan registruje expanziu. V súčasnosti sa blíži k záveru vybudovanie tretej továrne v Číne. Región juhovýchodnej Ázie považujeme naďalej za významný.

Asi pätinu príjmov investujete do výskumu a vývoja. Plánujete vytvoriť dcérsku spoločnosť v tejto oblasti na Slovensku? - Investície do výskumu a vývoja sú jedinou možnosťou, ako si zabezpečiť budúci rast. Investujeme do nových produktov, nových strojov, nových tovární. V súčasnosti staviame továreň v Kechneci. Každý závod Molexu, kde je kompletná výroba konektorov, má časť zameranú na engineering, čo je čiastočne výskum a vývoj. V budúcnosti možno vytvoríme v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach skupinu odborníkov zameranú práve na oblasť výskumu a vývoja. Takže stále o tom uvažujeme. Jaroslav Koribský

Počasie

Počasie, prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy a schopnosť sústredenia - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Spánok v oddychových fázach je občerstvujúci a napomáha dobrému zotaveniu organizmu. Osoby s kardiovaskulárnym postihnutím však nemajú preceňovať svoje sily, lebo pri väčšej námahe a stresoch by sa mohol zhoršiť ich zdravotný stav. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi reagujúci na počasie majú zvýšený sklon k bolestiam hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a k pocitom závratu. Ustupujú reumatické ťažkosti.Zajtra očakávame naďalej pretrvávanie uvedených účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

Dnes bude jasno až polojasno, miestami časom zväčšená oblačnosť a ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Severovýchodný vietor 2 až 6 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 13 stupňov.V utorok a stredu bude jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 15 až 11, najvyššia denná 25 až 29, v stredu na juhozápade okolo 31 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5,31 a zapadne o 20,24 hod.

Amsterdamslnečno28
Atényjasno31
Belehrad polojasno27
Berlínslnečno27
Bratislavapolojasno28
Bruselslnečno29
Budapešťmalá oblačnosť27
Bukurešťbúrky28
Frankfurtpolojasno29
Helsinkipolooblačno22
Istanbulskoro jasno31
Kodaňjasno26
Kyjevprehánky22
Lisabonpolojasno29
Londýnmalá oblačnosť29
Madridskoro jasno31
Milánoskoro jasno28
Moskvaprehánky18
Oslojasno26
Parížpolooblačno32
Prahapolojasno28
Rímskoro jasno32
Sofiaoblačno29
Štokholmjasno27
Varšavamalá oblačnosť26
Viedeňpolojasno29
Záhrebpolojasno27
Ženevapolojasno28

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.